kepek.gen.tr https://www.kepek.gen.tr Kepek, Kepek Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, kepek.gen.tr Mon, 09 Nov 2015 00:00:00 +0000 Sun, 08 Dec 2019 00:00:00 +0000 60 Stres Kepek Yapar Mı https://www.kepek.gen.tr/stres-kepek-yapar-mi.html Thu, 15 Nov 2018 17:59:17 +0000 Stres kepek yapar mı Stres hayat boyu fazla karşılaştığımız duygusal bir vaziyettir. Bu vaziyetin eşliğinde getirdiği gözle görünmeyen fakat etkisel açıdan çok fazla zararlar vardır. Baskı, iş motivasyondan tutunda ail Stres kepek yapar mı Stres hayat boyu fazla karşılaştığımız duygusal bir vaziyettir. Bu vaziyetin eşliğinde getirdiği gözle görünmeyen fakat etkisel açıdan çok fazla zararlar vardır. Baskı, iş motivasyondan tutunda aile yaşamına, her sahası tesiri altına alabilen bir türde sağlık sorunudur desek uydurma olmaz. 
 
Stresin bu denli zararları her biri tarafından duyumsal olarak bilindiği benzeri, tam olarak bir pozisyonda bilinmesi içerisinde birtakım vaziyetler ortaya çıkmaktadır. Bunların en belirgini asık yüz, saç dökülmesi ve saç kepeklenmesi, bedende çıkan yaralar ve toplumsal etraf ile meydana gelen kopukluk denilebilir. İşte bu yazımızda stresin saçlara yaptığı olumsuz tesirinden kısaca bahsedilecektir. Öncelikle soruyu hatırlayalım Stres kepek yapar mı Malesef ki evet. Ve öyle bir kepek ki normal koşullarda oluşanın aksine saçlarınızı tırnaklarınızla kazıyarak kepekleri ortaya çıkarabilirsiniz. Baskı bu derece bir kepeğe neden olabilmektedir. Kafanızın hangi kısmında meydana geldiği ciddi olmamakla beraber, fazladan ense kısımlarında kepeklenmeler olmaktadır. Stres kepek yapar mı oldukça can sıkıcı bir sorudur. Kepekler oldukça önemli diyorduk ya ciddi anlamda öyle büyüklüğü 1-2 mm den 1 cm civarı olacak düzeyde kepek oluşabilmektedir. Elinizle müdahale etmeniz şeklinde bu kepekler yerini yaralara bırakıyor. 
 
Stres kepek yapar mı, tedavisi nedir 
 
Stres kepek yapar mı sorusunun öncelikle bizzat kendiliğinden geçmesini bekliyorsanız stresten uzak durmak zorundasınız, hani bir laf var ya öyle her şeyi kafaya protez diye. Evet kafaya takmadan mümkün olduğunca sade bir hayat yaşamak gerek. Bunun dışarısında profesyonel bir cildiye hekimine gitmenizde yarar var. Sizlere bir losyon ve tıbbi şampuan veriyor böylelikle 1 haftada kepeklerden kesinlikle kurtuluyorsunuz. 

Stres kepek yapar mı, kimlerde görülür 

Stres egzaması, son derece yaygın bir hastalıktır. En sık görüldüğü yaş sınıfı 30-50 yaş aralığıdır. Bayanlarda, erkeklerden daha sık görülür. Rahatsızlık, obsesif şahsiyet yapısına sahip kişilerde ve alerjiye yatkınlığı var olan bireylerde daha sık görülür. 
  
Belirtileri nelerdir 

Bu rahatsızlık, başlangıçta görünür rastgele bir bulgu olmaksızın, bireyin kaşıntı duyması ve devamlı kaşıntı ve sürtünme neticesi ortaya çıkan belirtilerle karakterizedir. Kaşınan bölgelerde her geçen gün kızarıklık, kepeklenme ve deride kösele benzeri kalınlaşma ile beraber pul pul deri dökülmeleri ve kabuklu yaralar belirir. Egzama ilerlerse, bu bölgelerde her geçen gün sulanma, ağrı ve gözle görülebilen yaralar ortaya çıkabilmektedir. Daha fazla ilerlemesi durumunda bu yaralardan deriye giren bakteriler enfeksiyona neden olabilir.  

Stres kepek yapar mı, vücutta nerelerde oluşur 

Vücudun rastgele bir yerinde görülebilmekle beraber, en yaygın saçlı deri, ense, sırtta kürek kemiklerinin üzerindeki deride ve bacaklarda belirir. Bilhassa kullanılan elin ulaşabildiği deri sahalarında, akşamları yükselen kaşıntıyla kendini gösterir. Rahatsızlık makat bölgesini de tutabilir ve kuvvetli vazgeçilmez kaşıntıya neden olabilir.
]]>
En İyi Kepek Şampuanı https://www.kepek.gen.tr/en-iyi-kepek-sampuani.html Fri, 16 Nov 2018 13:09:41 +0000 En İyi Kepek Şampuanı, İnsanın başında meydana gelen en önemli sorun saç dökülmesinden, sonra şüphesiz kepek sorunudur. Aşırı kepek, insanı gerçekten bezdiren bir noktaya getirmektedir. Saçta oluşan Kepeğin en önem En İyi Kepek Şampuanı, İnsanın başında meydana gelen en önemli sorun saç dökülmesinden, sonra şüphesiz kepek sorunudur. Aşırı kepek, insanı gerçekten bezdiren bir noktaya getirmektedir. Saçta oluşan Kepeğin en önemli etkeni mantar (Malessazia Furfur) oluşumudur. Aslında kepek sorununun çözümünde; en iyi kepek şampuanı markasına değil, şampuan içeriğinde bulunan bilimsel maddelere bakılması gerekir. Saçlardaki kepek ve aşırı kepek oluşumları için bilimsel olarak geliştirilmiş maddeler bulunmaktadır.

En iyi kepek şampuanı: Daha çok erkeklerde rastlanan, kepek oluşumu, önemsiz gibi görünen ancak sinir bozucu bir durum, hatta bir hastalık sayılabilir. Özellikle koyu renkli elbise giymek zorunda kalan kişiler kepek nedeniyle zor duruma düşmektedir. Çok yoğun olmayan, hafif seviye kepek sorunu, market şampuanları ile rahatlıkla giderilebilir. Her ne kadar kepek oluşumu tekrarlasa da yeniden şampuan kullanımıyla bu durum düzelir. Ama orta ve aşırı kepek oluşumunda sıradan şampuanlar yetersiz kalır, bu tür kepek oluşumu için daha etkili bir ürün kullanması gereklidir.
Saçın aşırı kepeklenmesinde asıl sorun saçlı deride mantar varlığıdır, malesezia furfur olarak bilinen bu mantar baş derisinde artarak, derinin daha sık ve pul pul dökülmesine neden olur. Bunun tedavisi için kullanılacak şampuan, tabi ki bu mantarı öldüren, şampuan olmalıdır.

 
Bu deri yüzeyinde meydana gelen mantarın en etkili maddesi climbazol’ dür ( climbazole ) çok eskiden beri kullanılan ketokonazol, itrakonazol benzeri ürünler, mantarlar tarafından bilindiği için etkileri daha sınırlı kalır. Bu nedenle climbazol içeren şampuanların kullanımı daha iyi sonuçlar alınmasını sağlar.

Aşırı kepek problemi En İyi Kepek Şampuanı: Aşırı denebilecek kadar kepek sorunu olan birisiyseniz, kepek sorununuzu sıradan marketten alınan şampuanlar ile çözemezsiniz. Bunun için bilimsel etkinliği kanıtlanmış şampuan kullanmalısınız. Yapılan bilimsel araştırmalarda, kepeği bitirmek için kesin ve kalıcı sonucun alındığı ve en etkili karışımın climbazol+zink pyritiondur olduğu kanıtlanmıştır. Bulunabilirse bu karışımdan yapılan şampuan en iyi kepek şampuanıdır. Şayet bu karışım olan şampuanı bulamazsanız içeriğinde, yalnızca climbazol bulunan şampuanı alın.

]]>
Kepekli Ekmek Kaç Kalori https://www.kepek.gen.tr/kepekli-ekmek-kac-kalori.html Fri, 16 Nov 2018 15:38:02 +0000 Kepekli Ekmek Kaç Kalori, gelin bakalım tam bir tane normal kalınlıkta olan kepekli ekmek yani 30 gram kadar 66 kalori civarındadır. Kepekli Ekmek Kaç Kalori diye düşünüyorsanız normal kalınlıkta olan bir dilim kepekli ekmek Kepekli Ekmek Kaç Kalori, gelin bakalım tam bir tane normal kalınlıkta olan kepekli ekmek yani 30 gram kadar 66 kalori civarındadır. Kepekli Ekmek Kaç Kalori diye düşünüyorsanız normal kalınlıkta olan bir dilim kepekli ekmekte 2.4 gram protein, sodyum 76.8, 13.1 gram karbonhidrat, potasyum 6.9 litre, kalsiyum 0.8 gram bulunmaktadır. Kepekli ekmeği öğle yemeklerinde olduğu gibi akşam yemeklerinde de gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz. Kepekli ekmek kolay sindirimi sayesinde midede herhangi bir şişlik oluşumuna neden olmaz. Özellikle de diyet yapar ile kepekli ekmeği yiyebilirsiniz ancak her şeyin fazlası zarar olduğundan dolayı aşırıya kaçmayın.

Kepek ekmek kaç kalori, kalın bir dilim olan kepek ekmeği ise tam kırk gram seksen sekiz kalori civarındadır. Ekmek yemeden karnım doymuyor diyorsanız yemek yer ile mutlaka ekmek yemem gerek diyosanız kepekli ekmek yemenizde hiç bir sakınca yoktur. Kalın bir dilim ekmekten oluşan kepekli ekmekte tam 3. protein, potasyum, 9.2 litre, 17.5 gram karbonhidrat, 0.5 yağ, sodyum, 102.4 miligram, kolesterol 185.2 miligram, demir ve kalsiyum 1 gramdır. Faydalarının arasında ayrıca böle de özelliği vardır. Kepekli ekmek normal beyaz ekmekten daha çok faydalıdır. Özellikle de kahvaltı yapar iken kepekli yemek tüketin kahvaltı diğer öğünlere göre sıkı yapılması gereken bir öğün olduğundan dolayı rahat, rahat ekmek yemek için kepek ekmeği tercih edin. Hatta kepekli ekmekten harika tost da oluyor. Çok uzun süre tok tutucu özelliği sayesinde hem uzun süre açlık hissetmemiş olursunuz hemde kalori miktarı düşük olduğundan dolayı normal beyaz ekmeğe göre daha az kalori almış olursunuz

]]>
Yulaf Kepeği Ekmeği https://www.kepek.gen.tr/yulaf-kepegi-ekmegi.html Fri, 16 Nov 2018 18:02:06 +0000 Yulaf Kepeği Ekmeği, Yulaf kepeği Türk mutfaklarında fazla kullanılan bir besin olmadığı için çok bilinmemektedir. Yulaf kepeği yulaf tanesini saran kabuk bölgesidir. Yulaf kepeğinin yaklaşık olarak 25 değişik çeşidi bul Yulaf Kepeği Ekmeği, Yulaf kepeği Türk mutfaklarında fazla kullanılan bir besin olmadığı için çok bilinmemektedir. Yulaf kepeği yulaf tanesini saran kabuk bölgesidir. Yulaf kepeğinin yaklaşık olarak 25 değişik çeşidi bulunur. Yulafın öğütülmüş şekli değildir ve buğday kepeğinden de oldukça değişiktir. Bayanlar arasında yulaf kepeğinin kullanılmasının asıl sebebi kilo vermek, form korumak ve sağlıklı beslenmek içindir. Uzman doktorlar sadece kilo vermek isteyen bayanların değil genç yaşlı fark etmeksizin herkesin yulaf kepeği ekmeği yemesi gerektiğini belirtir. Yulaf kepeği diğer tahıl ürünlerine göre daha çok lif bulundurur. Besin değeri açısından içerisinde demir, manganez, çinko gibi minerallerin yanı sıra E vitamini ve B grubu vitaminleri yer alır. Selenyum bakımından da önemli bir kaynaktır. Yulaf kepeği vücut için oldukça önemli bir antioksidandır. Yulaf incelendiğinde protein, lif, demir ve vitamin içeriğinin büyük bir kısmının kabuğunda olduğu görülür. Yulaf kepeği sayesinde yulaftan almak istenilenler alınırken karbonhidrat ve yağ miktarı azaltmış şekilde alınır. Yulaf kepeği vücutta bulunan suyun büyük bir kısmını emerek şişme yapar. Böylece midede hacim olarak daha çok yer kaplar. Yulaf kepeği ve su birleşimi sonucu meydana gelen yapışkan jel kıvamı sayesinde kişide tokluk hissi oluşur. Bu jel kıvamı ayrıca safra asidini bağlayarak asidin de emilimini ve işlevlerini düşürür. 

Böylece vücuda giren yağ ve kolesterol içeren yiyeceklerin de emilimi azalmış olur. Sindirim sistemini düzenli bir şekilde çalıştırır. Gün içerisinde yeterli miktarda su ile birlikte tüketildiğinde kişideki dışkılama sayısını düzenler. Çünkü yulaf kepeğinin içindeki lifler bağırsakta emilmez. Vücuttaki kan şekerini düzenler. Yulaf kepeğinin içeriğinde bulunan lifler dışarıdan alınan karbonhidratlı yiyeceklerin emilimini de yavaşlatır. Bu sayede kan şekeri hızlı bir şekilde yükselmez veya düşmez. Düzenli bir şekilde tüketildiğinde kötü huylu kolesterolde %10 oranında düşüş yaşanır. Ancak her şeyin fazlasında olduğu gibi yulaf kepeğinin de fazla tüketilmesi vücuttaki bazı vitaminlerin emilimi azaltabilir. O nedenle dengeli bir şekilde tüketilmesinde fayda vardır. Günlük 2 yemek kaşığına denk gelecek kadar yulaf kepeği tüketilmesi gerekir. Bu da yaklaşık olarak 30-50 gram arasına denk gelir. Yulaf kepeği birbirinden farklı şekillerde tüketilebilir. İster yoğurt ve süt içerisine karıştırabilir ister yemeklerin üzerine ilave edilebilir. Bunların yanı sıra en sık tercih edilen tüketim şekli de ekmeğidir. Yulaf kepeği ekmeği günün her öğünü tüketilebilir. Yapımı oldukça kolaydır. Tercihe göre günlük olarak yada bir kaç günlük olacak şekilde hazırlanabilir.  Hazırlanan yulaf kepeği ekmeği buzdolabında rahatlıkla muhafaza edilebilir. 

Yulaf Kepeği Ekmeği İçin Gerekli Malzemeler
 • 12 yemek kaşığı yulaf kepeği
 • 2 adet yumurta
 • 1 çay bardağı süt
 • 3 yemek kaşığı yoğurt 
 • 1 paket kabartma tozu
 • 1 tatlı kaşığı  tuz 
Yulaf Kepeği Ekmeği Yapılışı

yulaf kepeği ekmeği yapımında geniş bir karıştırma kabı tercih edilmelidir. Öncelikli olarak yumurtalar kırılır ve mikser yardımıyla çırpılır. Ardından yoğurt ve süt ilave edilerek çırpılmaya devam edilir. Tüm malzemeler iyice karışınca içerisine kabartma tozu, tuz ve yulaf kepeği eklenerek mikser ile çırpmaya devam edilir. Ekmek yapımı için düz bir fırın kabı yada borcam tercih edilebilir. Borcamın tabanı sıvı yağ ile iyice yağlanır ve üzerine karışım dökülür. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında yaklaşık 15-20 dakika kadar pişirilir. Fırından çıkarılan yulaf kepeği istenilen şekillerde kesilerek tüketilebilir. Tercihe göre içine ister ceviz, zeytin, peynir yada dereotu konularak da yulaf kepeği ekmeği yapılabilir.

Afiyet Olsun.
]]>
Saçta Kabuklu Kepek https://www.kepek.gen.tr/sacta-kabuklu-kepek.html Sat, 17 Nov 2018 07:50:22 +0000 Saçta Kabuklu Kepek, İnsanoğlu ilk çağlardan bu yana saça şekil vermeyi çok sevmiş, bakımlı ve güzel olması için emek harcamıştır. Bunun için güzellik anlayışı içerisinde yüzyıllar öncesinde de bugünkü kadar ö Saçta Kabuklu Kepek, İnsanoğlu ilk çağlardan bu yana saça şekil vermeyi çok sevmiş, bakımlı ve güzel olması için emek harcamıştır. Bunun için güzellik anlayışı içerisinde yüzyıllar öncesinde de bugünkü kadar önemli bir konuydu. Bu yüzden saçlar her dönem güzellik ile bütünleşmiştir. Sağlıklı saçlara sahip olan kişilerde yağlanma, kepeklenme, dökülme ve yıpranma gibi sorunlar görülmez. Çünkü saç derisi kendini yenileyebilme özelliğine sahiptir. Aslında cildin kendini yenileyebilme olayı, her insanda olan bir durumdur. Bazı kişilerde görülen kabuklu kepek ise, saç derisinin fazla yağ üretmesi nedeniyle oluşan kepekler, bir kabuk gibi kafa derisine yapışır. Bunlar iyi temizlenmemesi sebebiyle saç derisinde birikir ve kabuk halini alır. Yani kuruyan saç derisi de cildin bariyer özelliğini bozar. Bu durumda saçların dip tarafı yağlı ve diğer kısımları da kuru kalır. Genellikle bu tür sorunlar kabuklu kepek ile birleşir ve birbirlerini etkiler. Bundan dolayı saç derisinde daha fazla nem kaybına sebebiyet verir. Saç yapısı da cansız ve kırılgan olur. Ayrıca saç derisinde kaşıntı, yanma ve döküntü meydana gelir. Özellikle saç derisini etkileyen saç parazitleri, saçların yıkanmaması ve saç derisinin kirli kalması, saçlar yıkandıktan sonra durulanmaması ve şampuan kalıntılarının olması durumunda tüm bunlar, sağlıklı ve güzel görünümlü saçlara etki eder. Diğer saçtaki kabuklu kepek sebepleri ise sedef hastalığı, yağlı egzama, egzama, mantar ve yoğun kepek şeklinde sayılabilir. Sedef hastalığında pul gibi kepeklenme olur ve saç derisinde yenilenme hızının çok fazla artmasından dolayı kaynaklanır. Yağlı egzamada neden olan kabuklu kepek, daha çok mantardır. Dolayısıyla büyük parçalar halinde kepekler dökülür. Egzamada ise, neden olan sıklıkla kullanılan temizlik veya kozmetik ürünlerdir. Ancak her durumda cildin yenilenme hızına bağlı olarak saç temizliği açısından düzenli olarak ve doğru şampuanla birlikte cildi besleyerek kabuklu kepeklenme engellenebilir.

Saçta Kabuklu Kepek Bakımı; Özellikle şampuan kullanırken climbazol içeren şampuanlar seçilmelidir. Bu durumda sedef, yağlı egzama, egzama, mantar ve kepek hastalığı şiddetli düzeylerde olur ise, şampuana yardımcı olarak kortizon içermeyen dermotto yada benzeri solüsyonlar kullanılmalıdır. Ayrıca yıkama sırasında kabuklar sert bir şekilde temizlememelidir. Bu sebeple 2-3 defa yıkayarak tam anlamıyla yumuşattıktan sonra kısmen temizlenmelidir. Çünkü kuruyan kabukları çıkarmak için zorlamak, saçın köküyle birlikte gelmesine neden olur. Bu işlem sürekli tekrarlanır ise, kısa bir zaman sonra saç yerinden çıkmaz. Bunun için Aloe veranın nemlendirici etkisi ile saç diplerinin nemlenmesine yardımcı olur. Özellikle kaşıntının da azalmasını sağlar. Saç ekimi sonrasında da kafa derisinde kabuklanma olur. Bu ekim sırasında olan kanama sonucu oluşan pıhtı ve yaralanmaya bağlı olarak yara kabuğudur. Fakat yıkama ile 13-15 günde düzelebilir. Bu açıdan saçta kabuklu kepek bakımı ile saç derisi kabuklanmasını önler ve saç köklerini güçlendirir.
]]>
Saç Derisinde Kaşıntı Ve Kepek https://www.kepek.gen.tr/sac-derisinde-kasinti-ve-kepek.html Sat, 17 Nov 2018 08:12:59 +0000 Saç Derisinde Kaşıntı Ve Kepek, birbirini tetikleyen ve birlikte ilerleyen iki sorundur. Bu iki bulgu birlikte ortaya çıktığında mutlaka çözümleri de ortak bulmak gerekir.  Böyle durumlarda ilk olarak kaşıntı mı kepek yapa Saç Derisinde Kaşıntı Ve Kepek, birbirini tetikleyen ve birlikte ilerleyen iki sorundur. Bu iki bulgu birlikte ortaya çıktığında mutlaka çözümleri de ortak bulmak gerekir.  Böyle durumlarda ilk olarak kaşıntı mı kepek yapar, kepek mi kaşıntıya neden olur yoksa her ikisinin sebebi aynı mıdır sorusuyla karşılaşırız.

Her iki sorunun kaynağı da aynı


Aslında saç derisinde kaşıntı ve kepek aynı nedenle ortaya çıkan iki belirtidir ve kepeğe sebep olan şey bir tür mantar cinsi olan pitrosporum ovale-malessezia furfur'dur. Saç derisindeki mantar normalde herkeste olabilir ancak herhangi bir şikayete neden olmayabilir. Mantar saçlı deride belli bir yoğunluğu geçtikten sonra klinik bulgular vermeye başlar ve, ilk belirti kepeklenme ve buna bağlı olarak saç derisinde kaşıntıdır. Bu durum tedavi edilmezse ileri dönemde yağlanma ve daha az olarak da saç dökülmesi görülür. Mantar sorunu haricinde kullanılan ürünlere bağlı alerjik reaksiyonlar, stres, sık yıkama, saçta kuruma, sedef hastalığı, seboreik dermatit, sabun kullanımı, ciltte kuruluk da saç derisinde kaşıntı ve kepek yapabilir.

Saç Derisinde Kaşıntı ve Kepek Tedavisi

Tüm hastalıklarda olduğu gibi bu rahatsızlığın tedavisi de sebebe yönelik olmalıdır. Daha önce belirttiğimiz gibi en sık rastlanan sebep mantar yoğunluğundaki çoğalmadır. Bu mantarı tedavi etmek daha doğrusu mantar yoğunluğunu azaltmak için ketokonazol ya da climbazol içeren şampuanlar kullanılmalıdır. Bunlardan ketokonazol içeren şampuanlar saçta ve ciltte ciddi kuruluk yaptığı için haftada en fazla 2 defa kullanılabilir. Belli bir süre sonra kesilmesi gereklidir, ama climbazol içeren şampuanlar günlük kullanıma uygun üretilebildiğinden cilt ve saç kalitesine etki etmez. Bu yüzden climbazol içeren şampuanlar daha çok tercih edilir. Bu şampuanların % 1 yoğunlukta olanları kullanılmalıdır. Daimi kullanımında bir sakınca olmamakla birlikte tercihen haftada 2 defa bu şampuanı diğer günler ise istenilen herhangi normal bir şampuanı kullanmakta da sakınca yoktur.

Saç derisinde kaşıntı ve kepek oluşumunun sebebi yağlı egzama ise tedavi daha ciddi olmalıdır. İçeriğinde meyan kökü özütü ve TTO bulunan solüsyonlar şampuanla birlikte kullanılmalıdır. Kepeğe ve kaşınmaya neden olan mantar hafif etkili bir mantar hastalığı olup, daha ciddi düzeyde iltihabi akıntılara yol açabilen ve saç köküne ulaşarak onu öldürebilen mantar hastalıklarından farklı bir durumdur.

]]>
Kepek Kaşıntı Yaparmı https://www.kepek.gen.tr/kepek-kasinti-yaparmi.html Sun, 18 Nov 2018 00:26:41 +0000 Kepek kaşıntı yaparmı, Kesinlikle cevabı "evet" olan bir sorudur. Kepek saçlarda kaşlarda ve bazı durumlarda sakallarda da görülen ve kıllı bölgede görülse de kıllarla alakası olmayan bir hastalıktır. Kepek hastalığının Kepek kaşıntı yaparmı, Kesinlikle cevabı "evet" olan bir sorudur. Kepek saçlarda kaşlarda ve bazı durumlarda sakallarda da görülen ve kıllı bölgede görülse de kıllarla alakası olmayan bir hastalıktır. Kepek hastalığının nedeni cilt problemleridir. Cildin kendini yenilemesi sonucu kırılıp ufalanması ile oluşur ve en çak da saçlara yerleşir. Bazı durumlarda kaşıntı yaratır. Bu durumlar şu şekilde sıralanabilir:

Şaç yıkama düzeni: Saçlarınızı düzenli olarak yıkamazsanız kepek sorunu ortaya çıkabilir. Kepek kaşıntı yaparmı, genellikle saç yıkama düzeni olmayan insanlar "evet" cevabını verirler. Düzenli olarak yıkanmayan saçlarda kepek oluşuma bağlı cilt tahrişleri ortaya çıkar. Tahriş olan ciltler saçlarınızın ve saç derinizin ihtiyacı olan besleyici yağı veremez. Üzerine kir, toz ve pislik eklenirse kepek kaşıntı yapabilir.

Saç yıkama sıklığı: Saçlarınızı çok sık yıkamamak gerekir. Çok sık yıkanan saçlar kepeği göstermeyebilir fakat saç diplerinde her zaman kepek bulunabilir. Çok sık saç yıkamak saç derisini tahriş eder, saçlarınızı güçsüzleştirip kırılmalara yol açar ve oluşan kepek kaşıntı yapar. Ortalama olarak 2 günde bir saç yıkamanız tavsiye edilir.

Yanlış şampuan seçimleri: Kepek sorununuz varsa kesinlikle kepeğe karşı etkili şampuanlar kullanmalısınız. Erkekler için en etkili kepek şampuanı Head and Shoulders olabilir. Bu şampuan ilk çıktığı dönemlerde eczanelerde kepek şampuanı olarak satılıyordu. Sonraki dönemlerde pazar payını yükselterek marketlere de girmiştir. Kadınlar için ise en ideal kepek şampuanı Elidor olarak tavsiye edilir. Unilever çatısı altında uzun zamandır pazar payı Türkiye' nin en yüksek satış yapan kadın şampuanıdır. Bunlar dışında piyasada daha birçok etkili kepek şampuanı vardır. Doğru şampuan kullanarak kepeği önleyebilir ve kaşıntılardan kurtulabilirsiniz.

Yanlış saç yıkama: Saçlarınızı bir kez yıkayıp kir ve yağdan arındırdıktan sonra ikince kez şampuanı kullanıp 2-3 dakika beklemelisiniz. Bu arada saç derinize masaj yaparak oluşacak kepekleri minimuma indirip kaşıntıları kesebilirsiniz. Sonra saçlarınızı ılık suda iyice durulayıp işlemi tamamlayabilirsiniz.

Gerçek şudur ki kepek kaşıntı yapar. Hem saç derisinde hem kaşınız, hem de yüzünüzde kepek oluşumunu azaltarak kaşıntıyı azaltabilirsiniz. Kepek olan bölgeleri kaşımamanız önerilir. Çünkü cildiniz tahriş olabilir ve bu daha çok kepek oluşumu ve daha çok kaşıntı anlamına gelir. Temiz bir ciltte kepek az olur ve kaşıntı da az olur. 

Uzmanların çoğu kepeği doğal olarak kabul etse de tıp dünyasında bazı yol ayrımları mevcuttur. Kepek sorunu geçmiyorsa bir cilt doktoruna görünmenizde fayda vardır. Aksi halde Kepek kaşıntı yaparmı,  sorusunun canlı cevabı olabilirsiniz.
]]>
Kepek Çeşitleri https://www.kepek.gen.tr/kepek-cesitleri.html Mon, 19 Nov 2018 00:25:50 +0000 Kepek çeşitleri, kepek kendi arasında 3'e ayrılır. Bunlar Çavdar Kepeği, Yulaf Kepeği ve Buğday Kepeği. Tahıllardan elde edilen kırıntılara kepek denir. Tahılların taneleri öğütülür, un haline getirilir ve ele Kepek çeşitleri, kepek kendi arasında 3'e ayrılır. Bunlar Çavdar Kepeği, Yulaf Kepeği ve Buğday Kepeği. Tahıllardan elde edilen kırıntılara kepek denir. Tahılların taneleri öğütülür, un haline getirilir ve elenir. Elekten geçen unun elekte kalan kısmı kepektir. Kepek sağlık açısından önemlidir. Diyet uygulamalarında kepek çeşitleri çok sık kullanılır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. İnsanlar günlük hayatlarında kepeği çok rahat tüketebilirler zararlı hiçbir yanı yoktur. Kepek çeşitlerinin olumlu yönleri birbirinden farklıdır.

Kepek çeşitleri

Çavdar kepeği: Tat olarak diğer kepeklerden buğday kepeğine benzerlik gösterir. Çavdar kepeği insanı tok tutar, acıkmayı önler. Hazım yani sindirimi kolaylaştırır. Diyetlerde, normalde yoğurda eklenerek tüketilebilir. Şeker hastalığı olan bir kişi diyetinde çavdar kepeğini tüketebilir. Yulaf Kepeği veya Buğday Kepeğine alerjisi olan kişiler Çavdar Kepeğini tercih ederler. Her gün kullanılmasında bir sakınca yoktur aksine faydalıdır. Yemeklere 2 kaşık konularak tüketilmesinde de yarar vardır. 

Yulaf kepeği: Yulaf kepeğinin hayatımızda önemli rolü vardır. Sağlıkta önemli bir yer taşır. Kan şekerini ve kolesterolü dengeler, sindirime yardımcı olur ve tok tutar. Her gün yemeklerde ve yoğurt tüketimine eklendiği zaman hemen faydası görülür. Yulafın tanesinin kepek kısmı öğütülür ve un elde edilir. Diyetlerde kullanılan bir kepek türüdür. Yulaf kepeği de sağlık açısından önemlidir ve tüketilmesinde yarar vardır. 

Buğday kepeği: Buğdayın kepek bölümünün öğütülmesi sonucu elde edilir. Buğdayın en önemli bölümüdür. Buğday posa konusunda en zengin tahıldır. En fazla pos Buğday kepeğindedir. Buğday kepeği de diyetlerde önemli bir yere sahiptir. B vitamini yönünden oldukça zengindir. İnsan sağlığında önemli rol oynar. B vitamini eksik kişiler rahatlıkla buğday kepeği tüketebilirler. Çorbalara, yoğurda, hamura karışılarak tüketilebilir. Diğer kepek çeşitlerine göre fiyat olarak da daha uygundur ve tüketimi daha fazladır. Yulaf kepeğinden daha yararlıdır ve kıymetlidir.
]]>
Kepek Yemek https://www.kepek.gen.tr/kepek-yemek.html Mon, 19 Nov 2018 02:59:01 +0000 Kepek yemek daha çok spor yapanların, diyet yapanların, sağlıklı yaşamaya çalışanların ve yaşlıların tercih ettiği bir seçenektir. Kalorisi daha düşük ve daha doğal olduğu için tercih edilir. Sade kepek yemek neredeyse im Kepek yemek daha çok spor yapanların, diyet yapanların, sağlıklı yaşamaya çalışanların ve yaşlıların tercih ettiği bir seçenektir. Kalorisi daha düşük ve daha doğal olduğu için tercih edilir. Sade kepek yemek neredeyse imkansızdır. Çünkü tadı oldukça kötü ve kokusu samana benzer. Zaten işlenmemiş türleri ahır hayvancılığında büyükbaş hayvanlara verilir. Kepek yemenin insanlar için birçok seçeneği mevcuttur. Bu seçenekler arasında şunlar sayılabilir.

Ekmek olarak tüketmek: Kepek yemek için en çok tercih edilen şekil kepekli ekmek tüketmektir. Kalorisi düşük ve tam tahıllı sayıldığı için çabuk doyurur. Genellikle kepekli ekmeklerin fiyatı diğer ekmeklere göre yüzde 20-60 oranında daha pahalıdır. Fırınlardan temin edebileceğiniz gibi evde kendiniz de yapabilirsiniz. Hızlı bir kepekli ekmek tarifi şu şekildedir:

Malzemeler: 
 • 1 yemek kaşığı kuru maya
 • Yarım yemek kaşığı kaşığı toz şeker
 • 2 su bardağı sıcak su
 • 5 su bardağı kepek unu
 • 1 tatlı kaşığı tuz
Hazırlanışı: Kuru mayayı az miktarda ılık su ve toz şekerle karıştırıp mayalanması için 15 dakika bekletin. Sonra tüm malzemeleri derin bir kapta iyice karıştırın ve üzerine az bir un ve nemli bir örterek 30 dakika bekletin. 180 derecede daha önce ısıtılmış fırına sürün. İsteğe göre 20 dakika ile 30 dakika arasında fırından çıkarın. 

Kekte kullanmak: Kepek tadı bazı insanlar için oldukça yavandır. Bu nedenle tatlı şekilde tüketmek için keke az miktarda kepek unu koyup kepek yemek için işin kolayına kaçarlar. Bildiğiniz kek içine yüzde 20 kadar buğday unu yerine kepek unu koyarak tadını fazla değiştirmeden kepek tüketmiş olursunuz.

Sıra dışı yerlerde kullanmak: Kepek ununu mısır unuyla karıştırıp balık kızartmasında kullanmak, pirzolaların terbiyesinde kullanmak, sütlaç yapımında kullanmak gibi sıra dışı ama işe yarar kepek yemek yöntemleri de vardır.
]]>
Çocuklarda Kepek https://www.kepek.gen.tr/cocuklarda-kepek.html Mon, 19 Nov 2018 15:47:47 +0000 Çocuklarda kepek, kafalarda oluşan ölü hücrelerin saçlar tarafından engellemesinden dolayı birikir ve kepek haline gelir. Kepek hastalık değildir. Başka bir deyişle, insanın derisi değişime uğradığı zaman meydana gelen kabuk Çocuklarda kepek, kafalarda oluşan ölü hücrelerin saçlar tarafından engellemesinden dolayı birikir ve kepek haline gelir. Kepek hastalık değildir. Başka bir deyişle, insanın derisi değişime uğradığı zaman meydana gelen kabuk kırıntılarıdır. 

Çocuklarda kepek belirtileri
 • Çocuğumuzun saçlarını taradıktan sonra omuzlarına düşen beyaz kırıntılardır.
 • Alın ve yanak taraflarında kızarmalar meydana gelir.
 • Ağır durumlarda deri ve saçlarda yağlanma olabilir.
 • Kaşıntılar meydana gelir.
 • İlaçlardan dolayı saçlardan ölü deri parçacıkları düşebilir.
Çocuklarda kepek tedavisi
 Çok farkı ürünlerin gerek marketlerden gerekse eczanelerden rahatlıkla bulabiliriz. Ciddi manada kepek olmadığı sürece, kepeğe karış önleyici şampuanlar almamalıyız. Bu ciddi problemlerle karşı karşıya kalabiliriz ve çocuklarımız tehlikeler atmış olabiliriz. Bütün her şeye rağmen kepek geçmiyorsa bir cilt hastalığına tutunmuş olabilirler muhakkak çocuklarımızı cildiye doktoruna götürmemiz gerekir. 

Çocuklardaki kepek sorunlarına karşı alınacak önlemler
 • Çocukların saçları yıkanmadığı zaman yağlanır ve bu da kepek oluşmasına neden olur. Bu yüzden saçlarını yıkayıp temiz olmasına dikkat etmeliyiz.
 • Dengeli beslenme önemli bir faktördür. Mümkün mertebe de hazır yiyeceklerden uzak tutulmalıdır.
 • Çocuk şampuanı kullanılmalı çünkü yetişkinlere göre çocuk şampuanları daha sadedir ve yakıcı özelliği yoktur.
 • Bol bol su içirmeli, cildin nemine özen göstermeliyiz. Çünkü cilt kuruduğunda kepek oluşur.
 • Çocuklarımızın saçlarına Hindistan yağı ile masaj yapmalıyız. Aynı şekilde zeytin yağı kullanılabilir yine masaj yapabiliriz.
 • Herhangi bir cilt maskesi hakkında belirli bilgimiz yoksa kullanmamalıyız. Bu ciddi hastalıklara ve cildin tahriş olmasına neden olur.
 • Kepek önleyici şampuanlar kullanılmalıdır.
 • Çocukları yıkarken en az 5 dakika olmak üzere saçlar durulmalı. Bu da kepeği önleme de bir önemli faktördür.
 • Çocukların saçlarını, gündelik olarak çocuk şampuanıyla yıkanmalıdır.
 • Çocukların saçlarında meydana gelecek kepeği erken teşhis etmek önem arz etmektedir. Kolayca çıkarılabilen beyaz parçacıklar kepektir. Ellerimizle çıkaramazsak başka durumlarla karşı karşı kalmış olabiliriz.
 • Deri kazılmamalı aksi durum başka tehlikelere sebep olur.
]]>
Kepek İçin Sirke https://www.kepek.gen.tr/kepek-icin-sirke.html Mon, 19 Nov 2018 21:39:03 +0000 Kepek İçin Sirke, Kepek kafa derisinde pullanma, kaşıntı gibi belirtiler veren çoğu insanda görülen yaygın saç sorunlarından biridir. Kepek baş derisinde oluşmasının en önemli nedeni bakteriler ve mantarlar olduğu içi Kepek İçin Sirke, Kepek kafa derisinde pullanma, kaşıntı gibi belirtiler veren çoğu insanda görülen yaygın saç sorunlarından biridir. Kepek baş derisinde oluşmasının en önemli nedeni bakteriler ve mantarlar olduğu için bunlardan kurtulmanın yolu saçın pH seviyesini dengelemek gerekir. Saçın pH seviyesini yükseltmek için doğal çözüm olan sirkeyi kullanarak kurtulabilirsiniz. Saçın pH seviyesine ulaşmasını sağlayarak saçlara doğal parlaklık kazandırır ayrıca saç tellerinin diplerini güçlendirip dökülmesini önler. Sirke saçların yumuşamasını sağlar özellikle kıvırcık ve uzun saçların düğümlenmesini önler çabuk taranmasına yardımcı olur.

Sirke içerdiği doğal asitler sayesinde duş esnasında saç diplerinde kalan şampuan, saç kremi artıklarını olduğu gibi saç diplerinde ve kafa derisinde bulunan kepeklerin temizlenmesine yardımcı olur. Bir çok kozmetik ürünlerinin kepeği arındıramadığı başarısız olduğu durumlarda saçları şampuan lamadan önce direk sirke ile saç diplerine masaj yapıldığında saç diplerinde ve kafa derisinde yapışık olan kepeklerden eser kalmayacaktır. Ardında doğal bir şampuanla saçlarınızı yıkayıp durulayın.

Kepek İçin Sirke nasıl kullanılır 1 çay bardağı suyu bir çay bardağı suyu karıştırın. Bu karışımı duş almadan önce saç diplerinize dökerek şampuanlamış gibi saç diplerini ovalayın. Sirkeli su karışımı saç diplerinde 3-4 dakika bekletin. Daha sonra saçlarınızda sirkenin kokmaması için şampuanlayıp bol duru su ile durulayın. İsterseniz şampuan kullanmadan direk durulayıp çıkabilirsiniz fakat sonradan sirke kokusu olabilir. Saç diplerini ve kafa derinizdeki kepekten kurtulana kadar her gün bu sirkeli karışımla saçlarınızı yıkamaya devam edin. Bu kür sayesinde saç diplerini kepekten arınmış ve saçlarınız parlaklık kazanmış olacaktır. Saçlarınız uzun ise su miktarını ve su miktarını artırabilirsiniz. Çok kısa saçlarınız varsa bu ölçüyü yarı yarıya kullanın.

Yoğun kepek için sirke nasıl kullanılır Küçük bir sprey şişesine veya bir kap içerisine 4 çorba kaşığı sirke 4 çorba kaşığı su ilave edip şişenin ağzını kapatıp iyice çalkalayın. Gözlerinize kaçmamasına dikkat ederek saç diplerine bu sirkeli suyu sıkıp parmak uçlarıyla saç diplerine masaj yapın ve 20 dakika bir bone yardımı ile saçlarınızın sıcak olmasını ve başta kalmasını sağlayın. Bu 20 dakikalık süre içerisinde saç diplerindeki gözenekler açılır, sirkeli su saç diplerine daha iyi nüfuz eder. Sonrasında saçlarınızı bol su ile durulayın, dilerseniz şampuanda kullanabilirsiniz. Yoğun kepek için sirke tedavisini hafta içinde 3-4 defa tekrarlayın. Bu sayede saç diplerinde kepeği oluşturan bakterilerin yok olmasını sağlar, kısa bir sürede saçlarınız kepekten kurtulmuş olur.

Kolay gelsin.

]]>
Dukan Diyeti Yulaf Kepeği https://www.kepek.gen.tr/dukan-diyeti-yulaf-kepegi.html Tue, 20 Nov 2018 21:10:15 +0000 Dukan diyeti yulaf kepeği, dukan diyetinin vazgeçilmezi olan yulaf kepeği olmazsa olmazlar arasında yer alır. Dukan diyeti uygulanan her insanda başarıya ulaşmış bir diyet olarak bilinir. Adı çok sık duyulan yulaf kepeği, ekmek Dukan diyeti yulaf kepeği, dukan diyetinin vazgeçilmezi olan yulaf kepeği olmazsa olmazlar arasında yer alır. Dukan diyeti uygulanan her insanda başarıya ulaşmış bir diyet olarak bilinir. Adı çok sık duyulan yulaf kepeği, ekmek yerine dukan diyetinde kullanılır. Dukan diyetinde yulaf kepeği, yok tutucu ve güç verici özelliğe sahiptir. Metabolizmayı kuvvetlendiren ve güçlendiren yulaf kepeği, karbonhidrat görevini karşılayarak bağırsakların çalışmasını sağlar. Diken diyetinde yulaf kepeği, bir çok şekilde kullanılabilir. Yulaf kapağından olan ekmek, süt yada yoğurda karıştırılan yulaf kepeği, sütlü tatlı ve pazarlarda kullanılan yulaf kepeği dukan diyetinin dışında günlük bir çok ürünlerde kullanılarak, sağlıklı bir yaşam sağlar.

Dukan diyetinde yulaf kepeği, kullanılmaya başladığı andan itibaren hayattan çıkartılamaz. Yulaf kepeği mucizesi sayesinde bir çok insan hızlı bir şekilde zayıflayarak olumlu sonuçlar almıştır.  Diken diyetinde protein olarak beklenildiği için kabızlık sorunu çok sık karşılaşılan bir durum olmuştur. Bu yüzden yulaf kepeği mucize olarak bilinir. İçerdiği yüksek ile sayesinde bağırsakları etki ederek, oluşabilecek kabızlık ve bağırsak sorunlarını ortadan kaldırmak için dukan diyetinde yulaf kepeği kullanılır. Dukan diyetinde yulaf kepeği kullanılmaz ise etkili ve net bir sonuç alınmaz. Protein olarak beslenmek vücutta en çok böbrekleri etkiler. Dukan diyetinde iç organların zarar görmemesi için mutlaka yulaf kepeği kullanılması gerekir. Vücuda karbonhidrat olarak alınan yulaf kepeği bu diyette en önemli ve değerli besin olarak kullanılır.

Dukan diyetinde yulaf kepeği ölçüsü son derece önemlidir.  Dukan diyetine başlatıldığı ilk hafta 1 buçuk kaşık kullanılan yulaf kepeği ilerleyen günlerde 2 kaşık olarak kullanılması gerekir. Yulaf kepeği, dukan diyetinde uygulanmaz ise çok sık acıkmalar meydana gelir, diyetten net bir sonuç alınamamış olur. Diken diyetinde yulaf kepeği mucizesi kılan yumurta bu diyette iki mucize olarak bilinir. En çok Fransa da uygulanan dukan diyeti artık tüm ülke ve illerde kullanılarak etkili bir diyet haline gelmeyi başarmıştır.

Dukan diyetinde yulaf kepeği neden kullanılır; dukan diyetinde yulaf kepeği karbonhidrat görevi dışında, tokluk hissi verdiği için kullanılır. Mide içerisinde şişen yulaf kepeği acıkma hissi vermez. İçerdiği yüksek lif, demir, çinko ve magnezyum sayesinde mineral ve vitamin sağlar. Dukan diyetinde yulaf kepeği, kolesterolü dengeleyecek, kan şekeri ve tansiyonu dengede tutar. Bu yüzden dukan diyetinde yulaf kepeği vazgeçilmez bir mucizedir.
]]>
Kepekli Ekmek https://www.kepek.gen.tr/kepekli-ekmek.html Wed, 21 Nov 2018 13:51:13 +0000 Kepekli ekmek, diyet sofralarında ve diyet listelerinde sık sık gördüğümüz mideyi tok tutmaya yardımcı bir ekmektir. Bunun yanı sıra sadece diyet için değil, her sağlıklı yaşamak isteyen bireyin sofralarında bulunması Kepekli ekmek, diyet sofralarında ve diyet listelerinde sık sık gördüğümüz mideyi tok tutmaya yardımcı bir ekmektir. Bunun yanı sıra sadece diyet için değil, her sağlıklı yaşamak isteyen bireyin sofralarında bulunması gereken bir sağlıklı karbonhidrattır. Beyaz ekmek ile aşağı yukarı aynı karbonhidrat oranına sahip olan bu kepekli ekmek bağırsaklarımızı daha iyi çalıştırması ve iştahı bir nebze olsun kesmesi nedeniyle diyet yapmaya müsait bir ekmektir. Tabi ki fazla kepekli ekmek tüketmekte sizin zararınıza olacaktır. Bu yazıda size kepekli ekmeğin faydalarından ve zararlarından bahsedeceğimiz için kepekli ekmek hakkında çok iyi bir bilgi sahibi olacaksınız.

Kepekli Ekmek Faydaları

 • Kepekli ekmek bağırsak kanseri riskimizi % 50 oranında azalttığı görülmüştür. Bu özelliği de bağırsakları çalıştırma özelliği sayesinde gelmektedir.
 • Kepek ekmeği de beyaz ekmek, mısır ekmeği ve çavdar ekmeği gibi ekmeklerin de bulunan vitamin ve minerallere sahip olduğu için safra kesesinde taş oluşma riskini bir hayli azaltmakta.
 • İştah kestiği için kilo vermeye destek olur.
 • Kabızlığı önler.
 • Kolay hazmedilir.
 • Sindirim ile alakalı hastalıklara ve kabızlığa engel olur. Çünkü metabolizmanın çalışmasını hızlandırma görevini üstlenmektedir.
 • Bağırsakları da çalıştırdığı için hemoroit ve bağırsak kanseri oluşumuna önemli ölçüde engel olur.
 • Östrojen yani kadınlık hormonu dolaşımını azaltır. Bu nedenle kadınlarda göğüs ve rahim kanserini önlemeye yardımcı olur.
 • Şeker hastalığı olan kişilerin ve kilo problemi olan kişilerin rejim listesinin başında gelir.
 • Kalp ve dolaşım rahatsızlıklarına iyi gelir. Besin değeri yüksek, ekonomik bir gıdadır.

Kepekli ekmekte,  ülkemizde sac üzerinde pişirilen mayalanmamış olan hamurlarda ve diyet ürünleri olarak bilinen lifli yiyecekte olduğu gibi fitat denen kimyasal madde bulunmakta. Fitat, demir ve kalsiyum benzeri sağlıklı vücudun ihtiyacı olan faydalı mineralleri tutarak kana karışmasına engel oluyor. Fitat içeren lifli besin maddelerinin dengeli tüketilmesi de sağlığımız açısından önem arz etmektedir. Fazlasının faydalı minerallerin eksikliğinden kaynaklı hastalıklara yol açabileceği gibi sağlıklı beslenebilmek adına yeterli ve çeşitli miktarda gıda tüketilmesi tavsiye ediliyor.

Fitatın posalı yiyeceklerde fazlaca bulunmaktadır. Lifli besinlerin ve kepekli ekmeğin dengeli tüketildiğinde bağırsak sağlığını koruduğunu ve kolon kanserini önlediği bilinmektedir. Anadolu'da sacda pişirilen ekmeklerin de sahip olduğu fitat maddesinin oldukça fazla olduğu biliniyor. Fitatın olumsuzluğunu gidermek adına lifli yiyecekler ile birlikte C vitamini de almak gerekir.

Hububat, baklagiller, buğday kepeği ve yulaf olarak bilinen lifli besin maddesinde bulunan fitat demir, kalsiyum, çinko ve bakır ve benzeri minerallerin emilimini zorlaştırarak kana karışmadan dışarıya atılmasına neden oluyor. Bu nedenle demir eksikliği kansızlığa, çinkonun az bulunması organların yenilenmemesine, kalsiyum yetersizliğiyse kemiklerin gelişememesine neden oluyor.

Sonuç olarak herkesin de bildiği üzere her şeyin azı karar çoğu zarar. Dengeli ve düzenli beslenmemiz hem kilomuzu korumamıza yardımcı olacak hem de sağlıklı olmamızı sağlayacak. 

]]>
Kepek Diyeti https://www.kepek.gen.tr/kepek-diyeti.html Wed, 21 Nov 2018 19:17:54 +0000 Kepek Diyeti, Hem sağlıklı beslenmek hemde sağlıklı kilo vermek için inanılmaz bir diyet tarifidir. Bu diyet ile acıkmadan hızlı bir şekilde kilo verdiğinizi görünce gözlerinize inanamayacaksınız. Kepek Diyetinde amaç g Kepek Diyeti, Hem sağlıklı beslenmek hemde sağlıklı kilo vermek için inanılmaz bir diyet tarifidir. Bu diyet ile acıkmadan hızlı bir şekilde kilo verdiğinizi görünce gözlerinize inanamayacaksınız. Kepek Diyetinde amaç günde sadece 1000 kalori tüketmektir. Bu diyet ile bir hafta içinde 2 kilo vereceksiniz. Ayrıca iki buçuk ayda tam 17 kilo verecek ve bu halinizi görünce gözlerinize bile inanamayacaksınız. Size tavsiyem gün gün hazırlamış olduğum bu listeyi aksatmadan ve günleri atlamadan uymanız. İşte mucizevi kepek diyetimiz.

Pazartesi Günü 

Sabah Kahvaltısı: 1 dilim kepek ekmeği, bir kibrit kutusu kadar yağsız ve tuzsuz beyaz peynir, 6 adet yeşil zeytin, domates, 1 adet salatalık, yeşillik, bir bardak sınırsız ve şekersiz açık çay

Öğle Yemeği: 1 çorba kasesi Ezo gelin çorbası, 1 dilim kepek ekmeği

Akşam Yemeği: 1 küçük kase sulu yemek, 1 dilim kepek ekmeği

Salı Günü 

Sabah Kahvaltısı: 1 dilim kepek ekmeği, 5 adet yeşil zeytin, 2 adet ceviz, yarım adet domates, 1 adet salatalık, 1 kibrit kutusu kadar yağsız ve tuzsuz beyaz peynir, sınırsız yeşillikler, sınırsız ve şekersiz açık çay

Öğle Yemeği: 1 çorba kasesi mercimek çorbası, 1 dilim kepek ekmeği

Akşam Yemeği: 1 küçük kase sulu ve etsiz yemek, 1 dilim kepek ekmek

Çarşamba Günü 

Sabah Kahvaltısı: 1 dilim kepek ekmeği, 4 adet siyah zeytin, 1 kibrit kutusu kadar yağsız tuzsuz beyaz diyet peyniri, mevsim salatası sınırsız, sınırsız çay 

Öğle Yemeği: 1 küçük adet haşlanmış patates, sınırsız mevsim yeşillikleri, bol su ile tüketin

Akşam Yemeği: 1 adet çok yağ kullanmadan yumurta ve sınırsız mevsim yeşillikleri, bol su 

Perşembe Günü 

Sabah Kahvaltısı: 1 dilim kepek ekmeği, sınırsız ve şekersiz açık çay, mevsim yeşillikleri ve salatası sınırsız, 4 adet siyah zeytin

Öğle Yemeği: 1 dilim kepek ekmeği, 1 kase domates çorbası, 

Akşam Yemeği: Yağsız ve tuzsuz bir iki adet kabak yada biber dolması, sınırsız mevsim yeşillikleri salatası

Cuma Günü 

Sabah Kahvaltısı: 1 dilim ekmeği, 3 adet siyah zeytin, 2 kibrit kutusu kadar yağsız ve tuzsuz diyet peyniri, 1 adet salatalık, 1 adet domates, sınırsız yeşillik

Öğle Yemeği: 1 küçük kase sulu ekşili köfte, 1 dilim kepek ekmeği

Akşam Yemeği: 1 dilim yağsız ve tuzsuz ızgara balık, 1 adet ayran ve sınırsız yeşillik ( özellikle roka çok yakışır. )

Cumartesi Günü  

Sabah Kahvaltısı: 1 dilim kepek ekmeği, 1 adet ceviz, 2 adet siyah zeytin, 1 adet kibrit kutusu kadar yağsız ve tuzsuz diyet peyniri, domates, salatalık yeşilliklerden ve oluşan bir büyük kase salata, sınırsız, şekersiz açık çay yada bir fincan kahve

Öğle Yemeği: 1 küçük kase tarhana çorbası, 1 dilim kepek ekmeği

Akşam Yemeği: 3-4 adet (köftenin büyüklüğüne göre ) ızgara köfte, sınırsız bol salata, 

Pazar Günü 

Sabah Kahvaltısı: 1 dilim kepek ekmeği, sınırsız bol salata, sınırsız, şekersiz açık çay, 2 adet zeytin, 2 kibrit kutusu kadar diyet yağsız ve tuzsuz peynir, yarım adet ceviz yada bir adet badem 

Öğle Yemeği: 1 dilim kepek ekmeği, 1 küçük kase sulu yemek, bol su ve isteğe bağlı olarak sınırsız yeşillik

Akşam Yemeği: Kepek Hastalığı https://www.kepek.gen.tr/kepek-hastaligi.html Thu, 22 Nov 2018 17:09:42 +0000 Kepek hastalığı; Kafa derisi deri kuruduğu zaman meydana gelen sinir bozucu, rahatsız edici ve tahriş edici olmasının yanında şiddetli kaşıntı deneyimleri de yaşatan bir deri sorunudur. Kepek, tıp dilindeki adıyla ‘pitiri Kepek hastalığı; Kafa derisi deri kuruduğu zaman meydana gelen sinir bozucu, rahatsız edici ve tahriş edici olmasının yanında şiddetli kaşıntı deneyimleri de yaşatan bir deri sorunudur. Kepek, tıp dilindeki adıyla ‘pitiriyazis kapitis simpleks’ saç derisinde, pul  ve ince un kepeği şeklinde dökülmelerden meydana gelir. Millet olarak kafasında kepek problemi olmayan yoktur. Nedeni de kepek problemi olan kişilerde saçlı derinin yenilenme hızı artmış ve normalde olması gerekenden daha fazla sayıda ölü hücre yüzeye gelmiştir. Bu da kepek oluşumuna yol açar. Cilt hastalıklarının saç kategorisinde en çok rastlanan şeklidir. Genel olarak bedenimizin derisi periyodik aralıklar ile yani ortalama yirmi dört gün kendini yeniler. Kafa derisi üzerinde oluşan ölü deri hücrelerinin normal olmayan yüksek bir düzeyde kuruyarak dışarı atılması, kepek sorununu doğurur. Kepek hastalığının tedavisinin ilk aşamada fark edilip yapılması çok önemlidir. Böyle bir durumda, kepek ciddi bir hastalık haline gelmeden yok edilebilir ama asla tekrar olmayacağının garantisi yoktur.  

Kepek hastalığı belirtileri;
 • Kafa derisinden dökülen ve omuz üzerinde veya tarakta beyaz renkli deri parçacıklarının görülmesi,
 • Kafa derisi parçalarının altında şiddetli kaşıntı, 
 • Stres,
 • İltihaplanma ve kırmızı kabarcıklar, kepek belirtilerindendir. 
Kepek, sanılanın aksine kuru değil, yağlı saç derisinin sorunudur. Çünkü yağlı saç derisinde ölü hücrelerin atılım hızı daha da artmıştır. Havasız ve tozlu yerlerde çalışan kişilerde, saçlarına sık boya veya kimyasal işlem yaptıranlarda, gün içerisinde uzun süre saçları havasız kalanlarda, çok terleyenler de, uyku ve beslenme  problemi olan kişilerde daha sık görülür. Kepek oluşumunu tetikleyen unsurlardan biri de strestir. Stresli kişilerde kepek sorunu daha fazladır. Kepek sadece saçta görülen bir deri döküntüsü olayıdır. 

Kepek hastalığı  nedenleri; 

Yılın farklı dönemlerinde artan kepek sorunu, jöle, saçların çok sıcak su ile sürekli olarak yıkanması, saç kremi kullanımı, köpük gibi kimyasalların saç diplerine uygulanması, başın sürekli kapalı kalması, tozlu ve kirli ortamlarda bulunma gibi durumlarda artış gösterebiliyor. Kepek hastalığı iki nedenden ötürü ortaya çıkar. Bu nedenlerden birisi dışsal nedenler dediğimiz dış etkenler diğeri ise içsel nedenler dediğimiz vücut ve hormonal ve vücut etkilerine bağlı kepek hastalığıdır. 

Kepek hastalığından korunma ve kurtulmanın yolları;

Kepek hastalığı, sorunundan kurtulabilmek için banyoda saçlar ılık su ile yıkanmalı, jöle, saç kremi, köpük gibi kimyasalların saç diplerine uygulanmasından kaçınılmalıdır. Kadınların özellikle saç dökülmeleri için çok sık olarak kullandığı bitkisel yağlar da kepek hastalığını tetikleyen faktörlerin başında gelir. Bu nedenle yağ içeren bitkisel maddeler saç dipleri ile temas ettirilmemelidir. Kepek hastalığının seyrini uykusuzlukta olumsuz yönde etkiler. Ayrıca, vitamin eksiklikleri,dengesiz beslenme ve yetersiz su tüketimi de kepek hastalığına neden olmaktadır. Bu nedenle kepek sorunu yaşayan kişilerin beslenme şekline de dikkat ederek yağlı gıdalardan uzak durması gerekir. Yumurta, badem, bezelye, ciğer, fındık, brokoli gibi biotin bakımından zengin gıdalar, omega üç, ceviz ve balık yönünden zengin besinler kepek sorununa karşı etkili bir beslenme yöntemidir. 

Ancak kepeğin tekrarlanmamasını sağlayan bir tedavi yöntemi henüz daha bulunamamıştır.   
]]>
Eti Yulaf Kepeği https://www.kepek.gen.tr/eti-yulaf-kepegi.html Fri, 23 Nov 2018 16:49:40 +0000 Eti Yulaf Kepeği, Yulaf bol nişasta bulunan tohumları için yetiştirilen bir tarım bitkisidir. Genellikle hayvan yemi olarak kullanılan bu tahıllar insanların beslenmesi için de yararlanılmaktadır.Türk mutfağında çok fazla k Eti Yulaf Kepeği, Yulaf bol nişasta bulunan tohumları için yetiştirilen bir tarım bitkisidir. Genellikle hayvan yemi olarak kullanılan bu tahıllar insanların beslenmesi için de yararlanılmaktadır.Türk mutfağında çok fazla kullanılan bir besin olmadığı için bilinmiyor. Fakat eti yulaf kepeğinde olan  proteinin et, süt, yumurta kadar önemli ve soya fasulyesinde olan protein ile eşdeğer olduğunu bildirmektedir. Eti yulaf kepeği ise; yulaf tanesini örten kabuk bölümüdür. Yani yulafın öğütülmüş hali değildir, buğday kepeğinden de çok farklı görünür.

Neden Eti Yulaf Kepeği

Kilo vermek isteyenler, formunda kalmak ve sağlıklı olmak isteyenler için doğanın insanlara  bir hediyesidir. Eti yulaf kepeği, başka tahıl ürünlerine göre suda daha fazla çözünebilir lif içermektedir.Besin değeri bakımından incelediğinde ise, demir,çinko, manganez gibi bir çok mineraller, E vitamini, tiamin, niasin, folat,riboflavin, ve diğer B grubu vitaminleri içermektedir. Eti yulaf kepeği, vücut içinde çok önemli bir antioksidan olan selenyum bakımından da oldukça önemli bir kaynak olabilir.

Eti Yulaf Kepeği Faydaları: 

Eti yulaf kepeğinin tamamını incelemek gerektiğinde, protein, demir, lif ve vitamin içeriğinin çok büyük bir bölümünün kabuğun içinde olduğunu görüyoruz. Yani eti yulaf kepeği ile, yulaftan almak istediğimizin çoğunu alırken aynı zamanda karbonhidrat ve yağ oranını da azaltmış oluruz.

Eti yulaf kepeği fazla miktarda olan suyu emerek ve şişer. Böylece midede olduğundan fazla yer kaplar ve oluşan yapışkan jel kıvamı ile tokluk hissi verir. Kan şekerini düzenleyen eti yulaf kepeğindeki lifler ile midede oluşan jel kıvamındaki yapı, karbonhidratların emilimini yavaşlatır ve azaltır. Böylelikle kan şekeri hızla yükselmez ve aşırı insülin salınımı olmadığından dolayı daha uzun süre tokluk hissi sağlamaktadır. Özellikle glisemik indeksi yüksek ise yani, kan şekerini fazla hızlı yükselten besin ile beraber alınmasıyla, fazla insülin salınımı ve insülin direnci engellenmiş olur.

Sindirim sistemini çalıştırır: Eti yulaf kepeğinin içerdiği lifler bağırsaktan emilim yapmaz. Yeterli miktarda su ile beraber alındığı zaman bol miktarda su tutan bu lifler, dışkının sayısını ve dışkının şeklini, kıvamını düzenler. Kabızlık, hemoroid ve barsak tembelliği gibi bir çok barsak akışkanlığı ile ilgili hastalıkları önler.Ayrıca lifli beslenme alışkanlığı  barsak kanseri riskini de azalttığını gösterilmiştir.

Kolesterolü düşürür: Eti yulaf kepeğinin içinde bulunan betaglukanın kan kolesterolü üzerine olumlu etkileri olduğu görülmüştür. Karaciğerde kolesterolden üretilmiş olan yağ emilimini sağlar. Safra asitleri safra kesesinin içinde depolanarak ince bağırsağa atılmaktadır. Barsak bakterileri tarafından suda eritilir forma dönüştürülür ve ince bağırsağın son kesiminde ise bir kısmı yeniden emilir, bir kısmı ise dışkı ile birlikte atılır.Midede jel kıvamına gelen eti yulaf kepeği, safra asidini bağlar ve bunların geri emilimini ve işlevini azaltır. Böylelikle de kolesterol ve yağ emilimi azalmış olur. Düzenli bir şekilde eti yulaf kepeği  kullanımıyla LDL (kötü huylu) olarak bilinen kolesterolde %10’a varan düşüş elde edilmiş ve kalp damar hastalıkları riskinde gözle görülür bir azalma sağlanmaktadır.

Eti Yulaf Kepeğini Ne Kadar Yemeliyiz
Olumlu etkilerin sağlana bilmesi için günlük ortalama 30-50 gr arasında lifli gıda alımı önerilmektedir. Daha fazla olan  alımlarda bazı vitaminlerin emiliminde azalma olabilir. Günde 2 yemek kaşığı eti  yulaf kepeğinin uygun olan miktar olduğunu söyleyebiliriz.
 
]]>
Kepeğe Bitkisel Çözüm https://www.kepek.gen.tr/kepege-bitkisel-cozum.html Sat, 24 Nov 2018 06:58:04 +0000 Kepeğe bitkisel çözüm: Kepeğe karşı birçok kişi problem yaşamaktadır. Saç derisindeki kepeğin dışarıdan görünmesi kişide büyük sıkıntılara yol açmaktadır Oldukça basit bir saç derisi sorunu olarak bilinen kepek Kepeğe bitkisel çözüm: Kepeğe karşı birçok kişi problem yaşamaktadır. Saç derisindeki kepeğin dışarıdan görünmesi kişide büyük sıkıntılara yol açmaktadır Oldukça basit bir saç derisi sorunu olarak bilinen kepek için evde kendi ellerinizle hazırlayabileceğiniz saç bakım maskelerini kullanarak çözüm bulmanız mümkündür. Kişide kepeğe neden olarak gösterilen unsurlar arasında yer alan beslenme alışkanlıkları, hava şartları, yanlış şampuan seçimleri ve cilt kurulukları kepeğe bitkisel çözümler bulunarak giderilebilmektedir. Kepeğe karşı bitkisel çözümler arasında bir çok yöntem yer almaktadır.

Kepeğe bitkisel çözüm önerileri:
 • Saçlarda kepeğe karşı limon çözümü: Limon suyu saçlarda sadece kepeğe karşı değil saç köklerinin güçlenmesinde de oldukça faydalı bir yöntemdir. Kişide var olan kırık ve cansız saçların doğal parlaklık kazanmasına fayda ağlamaktadır. Limon suyunu saç derisine uygulamak için öncelikle saçların temiz olması gerekmektedir. Saçlarınız henüz nemli iken saç derinize masaj yaparak hazırladığınız limon suyunu sürün. Yaklaşık yarım saat beklettikten sonra saçlarınızı yıkayıp iyice durulayın. Saçları iyi durulamak, limon suyunun saçlara uygulanma işlemi sonrasında oldukça önemlidir. Bunun sebebi saçlarınızda limon kalıntıları kalırsa güneşe çıktığınızda saç diplerinizde açılmalar yaşanmaması içindir. Limon suyu kişide saç derisini temizler, saçlarda bulunan fazla yağlanmayı önler ve saç köklerin güçlenmesini sağlar.
 • Kepeğe karşı aloe vera çözümü: Aloe vera kişide bulunan kuru saç derisini yumuşatır. Ayrıca saç diplerini güçlendirerek saç dökülmelerini engeller. Duşa girmeden önce saç derinize ve saç diplerinize aloe vera jeli  ile iyice masaj yapın. Yaklaşık 10 dakika beklettikten sonra şampuanla iyice yıkayın. Bu işlemi saçlarınızda kepek azalana kadar sık aralıklarla tekrarlayabilirsiniz. Günlük saçlarınızı şampuanla yıkamak kuruluğa neden olabileceği için doğru şampuan seçimine dikkat etmelisiniz.
 • Saçlarda kepeğe karşı hindistan cevizi yağı: Saç üzerindeki olumlu etkileri ile bilinen hindistan cevizi yağı saç üzerinde bir çok problemide yok etmektedir. Doğal yağların saç bakımında ne kadar önemli olduğu bilinmektedir. Saçlarda kepek oluşumlarına karşı en etkili doğal yağlardan biri de hindistan cevizi yağıdır. Duşa girmeden önce saçlarınıza ve saç diplerine hindistan cevizi yağı sürmeniz saçlarınızdaki kepeklerin yok olmasına fayda sağlayacaktır. Hindistan cevizi yağı saçlarda biraz bekletildikten sonra duşa girip saçlarınızı iyice arındırın. Düzenli bir şekilde kullanıldığı takdirde hindistan cevizi yağı saçlarda kepek sorununa son vermektedir. 
 • Kepeğe karşı mayonez çözümü: Mayonez saç bakımında içeriğinde bulundurduğu yumurta ve sirke nedeni ile saçlarda yumuşaklık sağlar. Saç derisinde de aynı yumuşaklığı sağladığı için saç derisindeki kuruluğu gidererek saç diplerindeki pullanmayı engellemektedir. Mayonezi öncelikle ıslattığınız saçlarınızın diplerine sürün ve 5-10 dakika bekletin. Süre dolduktan sonra şampuanla yıkayarak kurutun. Kısa zaman içerisinde saçınızda bulunan kepek probleminin yok olduğunu göreceksiniz.
 • Kepeğe karşı sirke: Sirkenin saç üzerindeki faydaları bilinmektedir. Sirke anti bakteriyel özelliği sayesinde saç derisinde ve saç diplerinde oluşan problemlere karşı ve saç derisinde var olan ölü derilerin temizlenmesine karşı etkili bir rol oynamaktadır. Ölü deriyi temizleyen sirke aynı zamanda saç derisinin hava almasına da fayda sağlamaktadır.
 • Kepek probleminin giderilmesi için çemen tohumu: Öncelikle çemen tohumlarını bir gece suda bekletip iyice şişmelerini sağlayın. Suda şişen çemen tohumlarını bir kaşık yardımıyla ezerek veya elinizle yoğurarak hamur kıvamına getirin. Sonra saç derisine masaj yaparak sürün. Saçlarda diplerden başlayarak saçların uçlarına doğru sürmeye başlayın.saçların her kısmına sürüldükten sonra  ve yaklaşık 5 dakika bekletin. Süre dolduktan sonra şampuan ile yıkayın. Belli bir süre sonrasında kepeğin azaldığını sizde fark]]> Kaşta Kepek https://www.kepek.gen.tr/kasta-kepek.html Sun, 25 Nov 2018 02:45:29 +0000 Kaşta kepek, nadiren bile olsa karşı karşıya kalmış olduğumuz bir durumdur. Kepek neredeyse birçok insanın sorunu haline gelmiştir. Çoğunlukla saçlarımızda oluşan kepeklenme yüzünden koyu renk kıyafet giyemez olduğumuz zam Kaşta kepek, nadiren bile olsa karşı karşıya kalmış olduğumuz bir durumdur. Kepek neredeyse birçok insanın sorunu haline gelmiştir. Çoğunlukla saçlarımızda oluşan kepeklenme yüzünden koyu renk kıyafet giyemez olduğumuz zamanlar denk gelmiştir. Bazen kepeklenme çok iri görüntülü bile olmaktadır. İnsan deri değiştirdiğini düşünebiliyor. Kepeklenme aslında bir cilt problemidir. Bununla ilgili birçok şampuan, saç kremi vb. bakım ürünleri geliştirilmiştir. Ancak kepeklenmenin altında başka bir cilt rahatsızlığı olup olmadığına da bakmak gerekir. Sadece ''benim cildim kuru o yüzden kepeklenme meydana geliyor'' demek biraz kaçamak bir yaklaşım olmaktadır. Kaşta kepek de böyle bir nedene bağlı olabilmektedir. Şimdi dilerseniz kepek neden olur ve nasıl çözebiliriz soruları altında devam edelim.

  Kepek nedir

  Normalde deri yüzeyinin yenilenme sürecinde ölü deri atılır. Bu sürecin hızlanması durumunda ölü deriler daha büyük ve gözle görülür hale gelir. Bu komple bir bölgeye etki edebileceği gibi ufak bir alanda da olabilir. Kaşta kepeklenme de böyle olmaktadır. Kaşta kepeklenme daha çok bebeklerde ve yaşlılarda görülmektedir. Genelde bebeklerin cilt yenilenmesinin daha hızlı olmasına bağlıdır. Yaşlılarda ise yaşlılığın verdiğin deri semptomları etken olabilmektedir. Bu sıkıntının tıptaki ismi seboreik dermatit olarak geçmektedir. Bir tür egzama olan seboreik dermatit de ciltte kaşıntı ve kızarıklık meydana gelir. Seboreik dermatit, yüz bölgesinde daha çok kaşlarda, kirpiklerde, burun kenarında ve kulak arkasında görülmektedir. Vücutta ise göğüsün ön kısmında, sırtta ve göbek deliğinde ortaya çıkabilmektedir. Hastalığın şiddeti ve yoğunluğu hastanın yapısına göre farklılık gösterebilir. Kortizon içeren kremler ile etkileri azaltılabilir. Ancak yüz derisi daha hassas olduğu için uzun süre kullanmamak gerekebilir.  

  Sedef hastalığı da kaşta kepeklenmenin nedeni olabilir. Nedeni büyük ölçüde bağışıklık sisteminden kaynaklı olduğu düşünülen sedef hastalığı derinin çok hızlı bir şekilde gelişim sürecini tamamlamasına neden olur. Sedef hastalığının kesin bir tedavisi olmasa bile krem yada losyon ile belirtiler yatıştırılabilir.  Yüz temizleme ürünleri yada sabunlar da kaşta kepeklenme de etken olabilir. Uzman bir cilt hekiminin kontrolünden sonra koyulacak tanı sonrası kullanacağınız yüz temizleme ürünlerine karar verebilirsiniz. Doktorunuz aynı zamanda sedef ve egzama konusunda bilgi verecektir. Varsa hastalığın şiddetine göre tedavi yolu çizecektir. Kaşta kepeklenme ile sohbetimiz bu kadar. Şimdiden geçmiş olsun. 
  ]]> 2 Dilim Kepek Ekmek Kaç Kalori https://www.kepek.gen.tr/2-dilim-kepek-ekmek-kac-kalori.html Sun, 25 Nov 2018 22:40:24 +0000 2 Dilim Kepek Ekmek Kaç Kalori, Kepek ekmeği kepeği ayrılmamış undan yapılan bir ekmek çeşididir. Kepek ekmeği denildiği zaman ilk akla gelen zayıflama etkisidir. Sıklıkla diyet yapanların beyaz ekmek yerine tercih ettiği b 2 Dilim Kepek Ekmek Kaç Kalori, Kepek ekmeği kepeği ayrılmamış undan yapılan bir ekmek çeşididir. Kepek ekmeği denildiği zaman ilk akla gelen zayıflama etkisidir. Sıklıkla diyet yapanların beyaz ekmek yerine tercih ettiği bir ekmektir. Bunun nedeni kepek ekmeğinin beyaz ekmeğe oranla kalori değerinin daha düşük olması ve besin değerinin daha yüksek olmasıdır. Kepek ekmeğinin bir çok faydası bulunur. Bağırsakların çalışmasına yardımcı olur. Ayrıca düzenli tüketimi bağırsak kanserine yakalanma riskini neredeyse %50 oranında azaltır. Metabolizmanın çalışmasını hızlandırır. Bu sayese sindirimle ilgili rahatsızlıklarda ve kabızlık probleminde oldukça etkilidir. Kabızlığı önler. Bağırsakların düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar. Sindirimi oldukça kolaydır.  İştahı keser ve bu nedenden dolayı da kilo vermeye yardımcı olur. Kepek ekmeği östrojenin yani kadınlık hormonunun vücuttaki dolaşımını da azaltır. Bu da bayanlarda göğüs ve rahim kanserini önleyici bir faktördür. Kepek ekmeği kalp ve dolaşım hastalıklarına da oldukça iyi gelmektedir. Ancak kepek ekmeğin fazla tüketiminden kaynaklı olarak faydalarının yanı sıra zararları da vardır. Yapılan araştırmalara göre kepek ekmeğinin içeriğinde bulunan madde demirin vücut tarafından emilmesini önlemektedir. Bu da bağırsaklar tarafından emilmesi gereken demirin dışkıyla dışarı atılması anlamına gelir. Demir mineralinin vücut sağlığı için önemi oldukça fazladır. Demir, kan hücrelerinin ana maddesidir. Vücutta demir minerali azaldığı takdirde kişide kansızlık meydana gelir. Demiri minerali eksikliği kişide hafıza kaybına, konsantrasyon bozukluğu, halsizlik ve üşümeye neden olur. Bu nedenle uzmanlar gün içerisinde kepek ekmeğinin sınırlı sayıda tüketilmesi gerektiğini savunur. 

  2 Dilim Kepek Ekmek Kaç Kalori, Besin Değerleri

  Kepek ekmeği beyaz ekmek, çavdar ekmeği ve mısır ekmeği gibi diğer ekmek türlerinde var olan bütün vitamin ve mineralleri içerir. 2 dilim kepek ekmeğinin gramajının 60 gram olduğu varsayılırsa toplamda 120 kalori içermektedir. 2 dilim kepek ekmeğinin besin değerleri şu şekildedir:
  • 23.10 gram Karbonhidrat 
  • 4.60 gram Protein
  • 2.30 gram Yağ
  • 0.00 miligram Kolesterol, 2750.00 miligram Sodyum, 161.00 miligram Potasyum, 13.00 miligram Kalsiyum ve 1.90 miligram Demir
  ]]>
  Kepek Önleyici Şampuan https://www.kepek.gen.tr/kepek-onleyici-sampuan.html Mon, 26 Nov 2018 05:22:39 +0000 Kepek Önleyici Şampuan, saç derisinde oluşan kabarmalar ve deformasyonlar sonrasında oluşan kirli beyaz lekeleri ve deri döküntülerini önlemek için kullanılan şampuandır. Şampuanlar saçlı deriyi ve saçı temizlemek için kull Kepek Önleyici Şampuan, saç derisinde oluşan kabarmalar ve deformasyonlar sonrasında oluşan kirli beyaz lekeleri ve deri döküntülerini önlemek için kullanılan şampuandır. Şampuanlar saçlı deriyi ve saçı temizlemek için kullanılan temizlik malzemelerdir. Her çeşit isteğe ve ihtiyaca bağlı olarak piyasada yüzlerce çeşit şampuan vardır. Bunların bir çoğu kozmetik amaçla kullanılan bakım ürünleri olmakla berber bazıları ise ecza sınıfına giren daha dikkatli kullanılması gereken ve deri ve saç hastalıklarına karşı kullanılan bakım ürünleridir. Şampuan seçimi market ve kozmetik ürünler için kişinin kendi tercihine göre alınabilir olurken genellikle ecza grubu ürünleri bir dermatolog yardımı ile seçmek daha sağlıklı sonuç verebilir.

  Kepek Önleyici Şampuanı Kimler Neden Kullanır:

  Kepek önleyici şampuan saç derisinde oluşan yıkama sonrası deri döküntüsü görüntüsünü ortadan kaldırmak için kullanılan bakım ürünüdür. Kepek saçlı deride var olan dermatit mantar gibi hastalıkların belirtisi ya da sonucu olabilir. Bunun dışında yanlış yıkama ya da uygun olmayan saç ürünü kullanılması sonucu oluşabilir. Özellikle aşırı sıcak su ile yapılan banyolarda ya da saçı yıkarken tırnak uçları ile deriyi kazımak şeklinde saç derisine zarar verilebilir. Böyle durumlarda pul pul deri döküntüleri oluşabilir. Bu görüntü genellikle saç ayrımlarında ya da saç telleri üzerinde beyaz lekeler şeklinde görülür ve saça kirli görünümü verir. Bazı insanlar saçtaki kepekli görüntüyü önlemek için çok sık banyo yapar. Bu doğru bilinen yanlışların başında gelir. Sık banyo yapmak saçın kendi ihtiyacı olan yağını kaybetmesine ve nemsiz kalmasına sebep olur. Nemsiz kalan saç derisi kurur ve pul pul dökülmeye başlar. Bu durum kepekten kurtulmaya çalışırken daha çok kepek oluşumuna sebep olabilir.

  Saçı 48 saatte bir yıkamak ve saçın ihtiyaçlarına uygun bakım ürünleri kullanmak bu konuda önemlidir. Kepek şampuanları bu konuda yardımcı olabilir. Özellikle erkek saçında kepek sık rastlanan bir durumdur erkelerin saç derisi daha çabuk deforme olduğu için kepek şampuan markaları daha çok erkek kullanımına uygun ürünler üretmektedirler. Kepek şampuanları son yıllarda sadece kepeği önlemeyi değil aynı zamanda saça ve saç derisine bakım yapmayı vaad etmekte ve her ihtiyaca yönelik bakım ürünleri üretmektedirler. Bir çok büyük market ve drugstore mağazalarda yüzlerce kepek önleyici şampuanı bulmak mümkündür. Kendi sorunlarınıza uygun olan kepek şampuanını seçmek için öncelikle şampuanın hangi saç tipine göre olduğuna dikkat etmelisiniz. Clear ya da head and shoulders gibi sadece kepek önlemeye yönelik şampuanlar aynı zamanda değişik saç tipleri için ve farklı ihtiyaçlara yönelik ürünler piyasaya sürmektedirler. Kozmetik olarak üretilen kepek şampuanları kişinin ihtiyacına göre seçilebilir.

  Dermatit ya da saç derisinde mantar, egzama gibi hastalıklar da saç derisinde kepeğe sebep olabilir. Bu durumda kullanılacak olan kepek şampuanı tek başına faydalı olmayabilir. Özellikle kozmetik markalar deri hastalıklarını önleyemez ya da tedavi edemez. Böyle durumlarda bir dermatologa başvurmak ve uygun bakım ürününü doktor tavsiyesi ile kullanmak gerekir. Aksi halde saç kıran veya kellik gibi durumlar yaşanabilir ve geri dönüşü daha zor olabilir.
  ]]>
  Kepek İlacı https://www.kepek.gen.tr/kepek-ilaci.html Mon, 26 Nov 2018 11:42:31 +0000 Kepek İlacı, Kepek  günlük hayatta hemen hemen herkesin karşılaştığı bir problemdir.Yağlı bir cilde sahip olan insanlarda aşırı şekilde oluşan kepeğin aslında çok basit tedavi metotları var. Kepek şampuanları ise bunla Kepek İlacı, Kepek  günlük hayatta hemen hemen herkesin karşılaştığı bir problemdir.Yağlı bir cilde sahip olan insanlarda aşırı şekilde oluşan kepeğin aslında çok basit tedavi metotları var. Kepek şampuanları ise bunların içinde en pratik olanı. Fakat her şampuan her insana yaramıyor, kimi insanlarda kepek tamamen yok olurken bazılarında ise daha da çoğalmasına sebep oluyor. Bunun yanı sıra bitkisel çözümler ve tabi ki ilaçlar var. Kepek, daha çok yağlı bir cilde sahip olanların bir problemidir. İnsanlar genellikle, “Saç diplerim çok kuruyor” diye doktora giderler. O pul pul dökülme şekli, bir kuruluk sanılır, ama esasında bu insanların saçları genel olarak yağlıdır. Fakat kuru bir ciltte de kepek problemine rastlamak mümkündür. Direkt olarak alınan besinlerle bir alakası yoktur kepeklenmenin.Fakat dolaylı bir ilişkiden söz etmek mümkündür. Kişi aşırı baharatlı, ağır yağlı yemekler yiyor ve sıcak gıdalar alıyorsa yağ salgısı artabilir. Buda kepeklenme problemine yol açabilir. 

  Kepek İlacı Ne İşe Yarar Kepeklenme fizyolojik olarak normale yakın sayabileceğimiz bir durumdur. Hastalıklarla çok fazla alakası yoktur. Fakat özellikle yaşlılarda parkinson hastalığı ile birlikte görülebilir. Kepek problemi olan bir kişi, haftada ortalama olarak üç gün yıkanabilir. Ama bazı insanlar saçlarını her gün yıkama ihtiyacı duyarlar. Gereksiz yere her gün banyo yapmak, aşırı kuruluğa sebep olabilir. Özellikle kepek şampuanlarının saçta görülen en belirgin etki kurumadır. Saçın zayıflamasına neden olabilirler.  Kepek şampuanlarının yetersiz kaldığı durumda kızarıklık, kaşıntı, kepeğin daha belirgin olması gibi seboroik egzamaya giden bir durum olursa, mantar ilaçlarını kullanabilirsiniz. Krem, losyon ya da ağızdan hap şeklinde olabildiği gibi bazen kortizon da kullanabilirsiniz. Fakat kepek sorunu genel olarak bunlara gereksinim duymaz. Kepeğin tipine göre bir şampuan, % 90-95 başarı sağlar. Şampuanı bıraktığınız anda yine kepek sorunu olabilir. Sorun, yaş ilerledikçe azalır. Fakat şampuanların düzenli bir şekilde kullanılması halinde kepek önlenebilir. Dolayısı ile kepek, tedavi edilebilir bir sorun değil, önlenebilir bir problemdir. Ek olarak, doktorunuzun önereceği “Konazol” isimli ilacı da eczanelerden alabilirsiniz.

  Kepek Sorununa Bitkisel Tedavi: Isırgan otu sağlığımız üzerindeki faydalarının yanında,ergenlik sivilcelerini yok ediyor,saçları canlandırıyor,dökülmesini önlüyor,sıkılaştırıyor ve kepeği yok ediyor.
  • Yarım litre taze kaynatılmış su içine 5 poşet ısırgan otu çayı ilave edin. Kabın ağzını kapatın ve 5-10 dakika dinlendirip,soğutun.Elde ettiğiniz bu karışımla saçlarınızı yıkadıktan sonra durulama suyu olarak kullanın. Saç diplerine yapacağınız masaj zaman içerisinde saçları güçlendirecek ve kepeğin önlenmesini sağlayacaktır.
  • Kepeğe karşı 2 bardak dolusu kaynar derecedeki suya, sarı saçlar için 1 tatlı kaşığı dolusu hindiba çiçeği, kumral ve esmer saçlar için 1 tatlı kaşığı ince kıyılmış ısırgan otu yaprağı ekleyip soğumaya bırakın, süzün ve saçlarınızı bununla durularken hafif hafif masaj yapın saçlarınızdaki kepekten kurtulmanıza yardımcı olacaktır.
  ]]>
  Dukan Yulaf Kepeği https://www.kepek.gen.tr/dukan-yulaf-kepegi.html Tue, 27 Nov 2018 03:15:23 +0000 Dukan yulaf kepeği; dukan Fransızların bulmuş olduğu oldukça etkili olan bir protein diyetidir. Dukan diyetinde en etkili öneri ve en etkili çözüm yulaf kapağında bulunmuştur. Dukan yulaf kepeği ile bütünleşerek vücuda etki e Dukan yulaf kepeği; dukan Fransızların bulmuş olduğu oldukça etkili olan bir protein diyetidir. Dukan diyetinde en etkili öneri ve en etkili çözüm yulaf kapağında bulunmuştur. Dukan yulaf kepeği ile bütünleşerek vücuda etki eder. Dukan diyeti uygulayan herkes yulaf kepeği mucizesini iyi bilir. Çıkan diyetinde yulaf kepeği,  karbonhidrat görevi görür. Bu diyette protein ağırlıklı beslenildiği için, sınırlı sebzeler ve yiyecekler tüketilir. Bu yüzden protein kadar vücudun karbonhidrat ihtiyacı olduğu için bu eksiklik yulaf kepeği ile karşılanır. Dukan diyetinde yulaf kepeği,  kullanılarak tokluk hissi oluşur.Dukanda yulaf kepeği bir bağırsak dostudur. Yaşanılacak kabızlık ve.karın ağrısının oluşmasını engelleyen yulaf kepeği yaşanan tüm bağırsak sorununu ortadan kaldırır.

  Dukan yulaf kepeği, belli ölçü içerisinde dukan uygulandığı süre içerisinde yulaf kepeği kullanılır. Yulaf kepeği dukan diyeti için oldukça önemli bir etkendir. Yulaf kepeği dukan diyetinde, tatlı ve pastalarda, ekmek yapımında, süt ve yoğurt içerisinde öğün araları içerisinde kullanılabilir. Yulaf kepegi içerdiği yüksek lif sayesinde bağırsak sorunu, kabızlık gibi sorunların olmasını engeller. Yulaf kepeği, midede şişme yaparak tokluk.hissi oluşturur. Yulaf kepeği  mucizesi oldukça etkili ve önemlidir. Çıkan yapmaya.karar veren.kişi yulaf kepeği kullanmaz ise yapacağı dukan diyetinde net bir sonuç alamaz. Çıkan diyetine başlanılan.ilk atak evresinde  bir buçuk kaşık olarak kullanılan yulaf kepeği seyir evresinde bu ölçüyü değiştirecektir. Seyir evresinde 2 yemek kaşığı kullanılan yulaf kepeği istenilen kiloya kavuşan kadar günde 2 kaşık kullanılır. 

  Yulaf kepeğinden yapılan tatlı ve pastalarda günlük yulaf kepeği ölçüsü aşılmasına kullanılması gerekir. 

  Dukan yulaf kepeği faydaları; yulaf kepeği dukan diyetinde metabolizmayı hızlı çalıştırarak olumlu yönde etkiler. Kalp ve fakat sağlığı için önemli olan yulaf kepeği tam bir kalp dostudur.  Dukan diyeti için kullanılan yulaf kepeği kolesterolü dengede tutar. Dukan diyeti içerisinde kan şekerini dengede tutan yulaf kepeği tatlı isteğinin oluşmamasını sağlar. Kolayca istenilen görünüm ve ideal kiloya ulaşmayı hızlandıran yulaf kepeği tam bir sağlık için üretilmiş besindir. İçerisinde bulunan yüksek lif ve mineral sayesinde vücudun mineral ihtiyacı karşılanır.
  ]]>
  Elma Sirkesi Kepek https://www.kepek.gen.tr/elma-sirkesi-kepek.html Tue, 27 Nov 2018 18:12:04 +0000 Elma Sirkesi Kepek, Kepek çoğumuzun mustarip olduğu ve özelikle siyah tişört giydiğimizde kepekler daha da belirgin bir şekilde gözükmektedir. Bu da bir hayli can sıkıntısı yaratmaktadır. Çoğumuz pahalı şampuanlar kull Elma Sirkesi Kepek, Kepek çoğumuzun mustarip olduğu ve özelikle siyah tişört giydiğimizde kepekler daha da belirgin bir şekilde gözükmektedir. Bu da bir hayli can sıkıntısı yaratmaktadır. Çoğumuz pahalı şampuanlar kullanarak kepekten kurtulmaya veya pahalı ilaçlarla kurtulmaya çalışırız. Fakat ben size öyle bir iksir vereceğim ki pahalı şampuanlara ilaçlara para vermenize gerek kalmadan kepekten kurtulacaksınız. 

  Hazır mısınız kağıdı kalemi hazırlayın Türk insanın evinden ve sofrasından eksik olamayan günlük hayatımızdan eksik etmediğiniz sirke evet yanlış duymadınız. Sirke salatamızı, turşularımızı ve hatta temizlikte hijyen ve parlatmak için kullandığımız sirke şimdide kepekten kurtulmamızı sağlayacaktır. Şimdi de size nasıl kullanmanız  gerektiğini anlatacağım hazır mısınız.

  Kepek, kafa derisinde pullanma, kaşıntı gibi belirtiler veren, mütemadiyen görülen saç sorunlarındandır. Kepeğe çözüm sirke kepekli saçımıza elma sirkesinin uygulamasını yapıyoruz. 

  Kafamızın derisinde kepek oluşumunun en önemli sebebi parazit veya mantarlar olduğundan, bunları yok edecek, saçın ph seviyesini dengeleyecek sirkeye ihtiyacımız vardır. Elma sirkesi kepek için en ideal olanıdır.

  Sistemli kullanımda kısa sürede kepeğinizden anında kurtulacaksınız. Şimdi başlayalım saçımızı duru suyla iyice yıkıyorsunuz. Bir çay bardağı su ve bir çay bardağı sirkeyi karıştırıyoruz (normalde ölçü bire birdir yani bir birim suya bir birim sirkedir, bir birim kavramı saçtan saça göre değişmektedir. Saçınız çok sık ve uzunsa 1 su bardağı suya 1 su bardağı sirkeyi karıştırıp kullanabilirsiniz. Seyrekse bunu yarı ölçüyü saça uygulanabilmektedir)  Bu karışımı saçlarımıza döküp, iyice saç diplerine yediriyoruz masaj yaparak tıpkı şampuan gibi sirkeyi iyice sürüyoruz ve üç ya da dört dakika elmalı sirkeli su saçlarınızda kalıyor.

  Daha sonrasında isterseniz hemen suyla saçınızı durulayabilirsiniz. Şampuan kullanıp daha sonra da durulayabilirsiniz. Yalnızca su ile durularsanız saçta sirke kokusu kalabilmektedir.

  Kepeğinizden kurtulana kadar her gün sistemli olarak sirke karışımlı su ile saçı yıkamaya devam etmelisiniz.
  Bu karışım sayesinde kepekte zamanla belirgin bir azalma olacaktır sonrada yok olacaktır. Sizlere kolay kullanım sağlaması için sirke su karışımını küçük bir fiskeli bir şişeye koyarsanız daha kolay kullanabilirsiniz. Kepek için elmalı sirkeyi sakın ama sakın kuru saçlara uygulamayınız derinizi tahriş edip kızarmalara yanmalara neden olabilir. O yüzden saçını yıkayıp uygulamanız gerekmektedir. Saçlarında çok fazla kepek bulunan kişiler bu karışımı saçında 20 dakika beklemelidirler bone yada streç film de kullanabilirsiniz. Parlak ve pırıltılı saçlara kavuştunuz hayatınız dan artık kepek sirkenin gücü ve sizin düzenli kullanımınız sayesinde kurtulmuş oldunuz.

  ]]>
  Kepeğe Ne İyi Gelir https://www.kepek.gen.tr/kepege-ne-iyi-gelir.html Wed, 28 Nov 2018 01:21:25 +0000 Kepeğe Ne İyi Gelir, Dış etkenler ve yanlış saç bakımı yapılmasından dolayı bu uygulamalar saçlarda kepek oluşumu gibi bazı sorunlara neden olur. Kepeğe ne iyi gelir hususunda kepeğe iyi gelen bakım k Kepeğe Ne İyi Gelir, Dış etkenler ve yanlış saç bakımı yapılmasından dolayı bu uygulamalar saçlarda kepek oluşumu gibi bazı sorunlara neden olur. Kepeğe ne iyi gelir hususunda kepeğe iyi gelen bakım kürleri ve kepek maskeleriyle saçlarınızı kepekten arındırarak eski sağlığına kavuşturabilirsiniz. Kepeğe karşı etkili olan saç şampuanlarının yetersiz olduğu durumlarda evde bitkisel olarak doğal malzemelerin kullanımıyla hazırlanacak kürler devreye girer. Saçta kepek, cilt rahatsızlıklarının en çok karşılaşılan problemidir. Saçta kepek oluşumunda kepek problemi hastanenin cildiye bölümünde teşhisi ve tedavisi yapılmaktadır. Normal olarak insan derisi kendisini yenilediğinden dolayı deri yüzeyinde bulunan ölü hücreler altta oluşmakta olan yeni hücreler tarafından atılmaktadır. Kepek oluşumu probleminde bu süreç aşırı hızlanmıştır ve çok sayıda hücre atılımı gerçekleşmediğinden dolayı, bu hücreler kümeler oluşturarak gözle görülebilir şekil alacaktır. Özellikle kepek problemi oluşumunda koyu renkli kıyafetler giyildiği vakit kepek daha belirgin hale gelir. Bunun yanı sıra saçta kaşıntı da meydana gelebilir. Bir çok kişi kepek oluşumunun saçlı derilerinin kuru olmasına bağlamaktadır. Bu nedenden dolayı da saçlarını şampuanla yıkamayı bırakırlar yada saçlarını şampuanla daha seyrek olarak yıkarlar. 

  Kepeğe Karşı Uygulanan Bitkisel Çözümler

  Saç köklerini besleyen ve kepeğe karşı iyi gelen birçok farklı yöntem vardır. Saç köklerinin yağlanması yada diğer çeşitli sorunlar saçlarda kepeklenmeye neden olur. Saç kepeklenmesi oluşumundan kurtulmak amacıyla tedavi uygulamak yerine bitkisel yöntemlere yönelmek daha etkili olacaktır. Evde kolay hazırlanan doğal kürler için aspirin, kabartma tozu, taze limon, tuz ve sirke gibi malzemelerden faydalanılır. Tamamen doğal ve kimyasal madde barındırmayan bu malzemeler, saç köklerine doğrudan etki oluşturur ve yağlanmayı ortadan kaldırarak saç kepeklenmesi problemini çözer. Kepeğe karşı etkili olan doğal malzemelerle hazırlanmış saç bakım maskeleri sayesinde kısa süre içinde kepek probleminden kurtulacaksınız.

  Kepeğe Ne İyi Gelir

  Aspirin Yardımıyla Kepek Tedavisi

  Kan sulandırma da kullanılmakta olan aspirin oldukça güçlü bir kimyasaldır. Vücudumuzda meydana gelen çoğu sıkıntıya çözüm olan aspirin, saç bakım uzmanlarının saçlarda kullanmaları sonucunda saçlarda oldukça etkili olduğu saptanmıştır. Aspirin kullanarak hazırlanacak olan saç bakım kürü oldukça basit şekilde hazırlanır ve kısa sürede etkisini gösterir. Saçlarınızı günlük olarak yıkamanız ve kirden arındırmanız kepek oluşumundan kurtulmak için önemli bir husustur. Kepek problemi tedavisinde 2 tane aspirini toz haline getirelim. Toz haline getirilen aspirini şampuan kutusunun içerisine ekleyelim yahut avucunuzun içerisinde aspirinle şampuanı karıştırıp saçlarınıza uygulayın. Aspirin karıştırılan şampuanı saç diplerine masaj yaparak uygulayın. Sonrasında karışımı saçınızda 5 dakika kadar bekleterek durulayın. Saçlarınızı duruladıktan sonra 5 dakika bekleyerek normal şampuanla saçlarınızı tekrardan yıkayarak kepeklenmeyi giderin.

  Limon ve Sirke Yardımıyla Kepek Tedavisi

  Kepek oluşumu, özellikle saç derisinde kaşınmaya neden oluyorsa her akşam, 3 yemek kaşığı limonu saç diplerine masaj yaparak uygulamanız durumunda bu sıkıntı da ortadan kalkar. Bu uygulama, özellikle kaşınmaya ve deri hastalıklarına iyi gelir. Sirke yöntemi ise en az aspirin kadar kepekten arınmanın yolunda en büyük yardımcınız olacaktır. 2 çay bardağı soğuk suyun içerisine 2 çay bardağı elma sirkesi ilave edin. Saçları hazırlanan bu karışımla durulayın. Sonrasında saçlarınızı şampuanla yıkamadan önce 2 yemek kaşığı sirkeyle saç diplerine masaj yapın. Uygulamanın sonrasında saçlarınızı bol suyla durulayın ve şampuan kullanarak saçlarınızı iyice yıkayın.

  ]]>
  Rüyada Kepek Görmek https://www.kepek.gen.tr/ruyada-kepek-gormek.html Wed, 28 Nov 2018 12:36:21 +0000 Rüyada Kepek Görmek, Rüyada kepek görülmesi, farklı şekillerde tabir edilmektedir. Rüyada görülen kepek iyi olarak yorumlanmaz. Hastalık anlamına gelmektedir ve rüyayı gören kişinin bazı sağlık sorunlarıyla karşılaşa Rüyada Kepek Görmek, Rüyada kepek görülmesi, farklı şekillerde tabir edilmektedir. Rüyada görülen kepek iyi olarak yorumlanmaz. Hastalık anlamına gelmektedir ve rüyayı gören kişinin bazı sağlık sorunlarıyla karşılaşacağına tabir eder. Bunun yanı sıra rüyayı görenin dini yok saymaya, her şeyi boşlamaya, secde etmeyi unuttuğuna yorulur. Rüyada görülen kepek eğer ekmek yapımında kullanılan kepek ise o halde hak yolundan gidileceğine, hayır işlerin yapılacağına, dinde ve ahlakta güzelliğe yorumlanır, ilim ve irfan sahibi olunacağına, takva sahibi olmaya işaret etmektedir. Rüyada kepek görmek her zaman iyi olarak yorumlanmaz. Rüya sahibinin hayatında bazı sıkıntılar oluşacağına ve zorluklar meydana geleceğine, kişinin zor günlerden geçeceğine delalet etmektedir. Bir yandan da rüyayı gören kişinin kendini dünya işlerine adadığına, eğlenceye verdiğine, zevke çok kaptırdığı anlamına gelmektedir. Rüyada kepek görmek, malın ve paranın ziyan olması, rüyayı gören kişinin maddi zarara uğrayacağına ve kazancından olmasına işaret etmektedir. Bazen de hayırsız olan paranın veya malın elden kayıp gitmesine yorulmakta. Rüyada kepek görmek, verilmeyen zekata işaret eder. Unda kullanılan kepek malın zekatına, yoksulun maldaki hakkına işaret eder. Saçta olan kepek kir ve pisliğe delalet etmektedir.

  Rüyada kepek görmek, büyük maddi bir kazancın elde edileceğine yorumlanmaktadır. Rüyada kepek görmek, büyük bir işin üstesinden gelineceğine işaret eder. Rüyada buğday kepeği görülmesi, rüyayı gören kişinin vicdanının temiz olduğuna işaret etmektedir. Rüyada kepek görmek, ihtiyaca, kıtlık ve dar geçime delalet etmektedir. Rüyada kepek görülmesi yada fakirliğe işaret eder. Rüyayı gören kişinin sıkıntıya düşeceğine anlam çıkarır. Rüyada kepek görmek rüya tabiri fark etmiş olduğunuz gibi kısa ve öz olarak anlamlandırılmış. Fakat rüya tabirlerinde unutmamanız gereken en önemli özellik rüyanızda gördüğünüz diğer nesne ve eylemlerin açıklamasına bakarak bunların hepsini bir araya getirerek anlam oluşturmaktır. Bunun için mutlaka görülen rüyanın iyi yorumlanması gerekir. Dikkat edilmesi gereken başka önemli bir husus da rüyanızı bir bütün olarak görerek ona göre değerlendirmeye çalışmanız olacaktır. Rüyalar her zaman size ilerisi için bilgi vermek amacında olmayabilir, günlük hayatınızda üzerine düşündüğünüz konularla ilgili rüyalar görmeniz doğal olarak rüyalara dönüşür. Bazen de rüyalar çok karmaşık ve anlam verilemesi bir o kadar güç olmaktadır. Bu durumlarda rüya tabirinden faydalanıldığında ve rüyayı yorumlarken dikkat etmeniz gereken husus iyimser olarak görülen rüyayı yorumlamak olacaktır.  Bir rüyayı tabir etmek yani yorumlamak gerçekten de zordur. 

  Rüyada Kepek Görmek

  Rüyada kepek görmek, bir kişiden yardım isteyerek elde edilecek olan kazanca, uğraşarak gözlenen galibiyete, umut kesilen bir beklenti sonrasında elde ettiği iyi bir geleceğe, zorlukların sonrasında hak edilen paraya işaret etmektedir. Olumsuz şekliyle tabir edilen rüya: Saçta kepek görmek, zorluklarla mücadele ederek hak edilen mala işaret eder, çekilen zorlukların sonunda istenilen sevince işaret eder, uğraş vererek istediği nimete, uğraşarak kavuşulan daha iyi kazanca, zorlukla birlikte hak edilen mal varlığına, sıkıntılara göğüs gererek hayalini kurduğu hayra işaret eder. Rüyada kepek görmek olumlu anlamda ise: meşakkatle kazanılacak olan mala, zorlanarak ulaşılan huzura, cefa çekilerek hasret duyulan huzura, cefa çekerek ümit edilen refaha, uğraş vererek hasret duyulan kazanca, zamanla hayali kurulan beceriye ulaşılacağı anlamı taşır. Rüyada kepek görmek, yeni zaman yorumcularına göre ise: Zorlukla hasret duyulan huzura, çektiği zorlukların meyvesini alarak beklediği hayra, art niyetli bir kişiyle karşılaşacağına, zorlanarak kazandığı rahatlığa ve ümitsizlikten sonra hayalini kurduğu temiz kazanca işaret ettiği belirtilmektedir.

  ]]>
  Buğday Kepeği https://www.kepek.gen.tr/bugday-kepegi.html Thu, 29 Nov 2018 02:49:29 +0000 Buğday kepeği, buğday kepeği bildiğimiz buğdayın en dış kısmını oluşturan kabuğa verilen addır. Değirmende, yıkanmış vede kurutulmuş buğdayların kabukları ayrıştırılır. Ayrışan bu kabuk kısmı, yapılan Buğday kepeği, buğday kepeği bildiğimiz buğdayın en dış kısmını oluşturan kabuğa verilen addır. Değirmende, yıkanmış vede kurutulmuş buğdayların kabukları ayrıştırılır. Ayrışan bu kabuk kısmı, yapılan araştırmalar sonucu çok lif içerdiği ve bu liflerin sağlık için çok önemli roller oynadığı olduğu ortaya cıkmıştır. 

  Lif içeriyi fazla olan bitkilerin, tüketilmesi esnasında ağızda uzun süre çiğnenmesi tükürük bezlerinin çalışmasını hızlandırdığı vede mide asitlerinin salgılanmasına etkide bulunur. Bunun sonucunda kişinin açlık hissinin geciktirdiği görülmüştür. Araştırmalar sonucunda lifli yiyecekler özellikle  B gurubu vitaminlerden ( niasin, riboflavin, folot, tiamin) zengindir. 

  Bu vitaminler bazı hastalıklara önleyici özelliği olduğu araştırmalar sonucu kanıtlanmıştır. Bunlar hastalıklar ve organlar diyabet, mide, bağırsak rahatsızlıklarına, kolesterol ve kolon kanserine iyi gelmekle yanı sıra kabızlık sorununun giderilmesinde de en doğal vede basit gıdadır. Bu gibi hastalıklarda tüketilmesi ön görülmektedir. 

  Buğday kepeğinin içerisinde bulunan B1 vitamini vede diğer B gurubu vitaminleri ile birlikte vücudun, özellikle beynimizin, enerji üretiminde gerekli bir vitamindir. B1 vitamini kan hücrelerinin oluşumu ve sağlıklı bir dolaşım sistemi için gerekli olan hidroklorik asitin üretiminde önemli rol oynayan bir vitamindir. Bunun yanı sıra karbonhidratlardan enerji üretiminde, kalp ve sindirim sistemlerinde bulunan kasların tonusunun korunmasında önemli etkileri görülmektedir. 

  Buğday Kepeği
  Buğday kepeği tüketiminde uzmanlar yemek yemeden bir saat önce buğday kepeği, çavdar gibi lif özelliği fazla olan bitkilerin tüketilmesi hem çok sağlıklı hemde zayıflama için tüketilmesini önermektedir. 

  Buğday kepeğinin tüketilmesi; yemeklerden önce, bir kase içerisine yaklaşık bir çorba kaşığı ( dolu dolu ) buğday kepeği, iki çorba kaşığı yoğurt, bir tatlı kaşığı kadar toz tarçınla birlikte karıştırılıp, maden suyu yada normal su ile birlikte tüketilmesi zayıflama yolunda en sağlıklı adım olarak bilinmektedir.

  Ayrıca buğday kepeği bir çok iç hastalığın yanı sıra dış hastalıklarda da kullanılır. Çocuk pişiği; bir miktar buğday kepeği kaynatılır daha sonra bir gün boyunca suda bekletilir ve güzel süzülüp bir çay yada tatlı kaşığı sirke ilave edilir, çocuğun pişiklerine sürülür. Bilinen en doğal kerem diyebiliriz. Bu krem aynı zamanda uyuz yaralarına sürülerek kullanması, buğday kepeğinin özel kılan zengin içeriği ve cilt üzerinde tedavi özelliğinde olduğunun kanıtıdır.  

  Şekerli kepek çorbası göğsü yumuşatır, bunun sonucunda öksürüğe, bronşit gibi rahatsızlıklara iyi gelir.
  Soğuk ağrısına iyi geldiği de bilinmektedir. Az sirke ile buğday kepeği kaynatılıp lapa yapılıp ağrıyan, sızlayan, kulunç dediğimiz yerlere sürülüp, bağlandığı zaman ağrı ve sızıntılara iyi gelmektedir.  
  ]]>
  Yulaf Kepeği https://www.kepek.gen.tr/yulaf-kepegi.html Thu, 29 Nov 2018 04:06:32 +0000 Yulaf kepeği geçmişte ki zamanlarda hayvan yemi olarak kullanılırdı. Genellikle bir yan ürün olarak kullanılırdı. Fakat şu anda en sağlıklı besinlerden biri olarak kabul görmektedir. Şu anda ülkemize girişi ço Yulaf kepeği geçmişte ki zamanlarda hayvan yemi olarak kullanılırdı. Genellikle bir yan ürün olarak kullanılırdı. Fakat şu anda en sağlıklı besinlerden biri olarak kabul görmektedir. Şu anda ülkemize girişi çok yeni (ilk olarak Dukan diyetiyle birlikte) Bu nedenle kimi zaman gereken ilgiyi şu anda hala göremiyor. Ama Dukan’ın en önemli besinlerinden biri ve diyete dahil edilmesi çok büyük anlam taşıyor. Yulaf kepeğinin yerine konulabilecek başka bir besin ise yoktur. 

  Yulaf kepeği nedir inceleyelim; Yulaf kepeği, yulafın en dış tabakasıdır Bir diğer değişle yulafın kabuğudur. (Yulaf ezmesini rendeden geçirdiğinizde elde ettiğiniz şey yulaf ezmesi olacaktır, yulaf kepeği olmayacaktır.) Bu kompleks vitaminleri, proteini, yağı, mineral ve kalp için gerekli olan çözünür lifleri içerir.Yulaf kepeğini ezmesinden ayıran en önemli  faktör ve en büyük farkı ise beta-glukan isimli çözünür lif bakımından yoğun olmasıdır.1997 senesinde ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) günde 3 gr kadar beta glukanın kolesterol düzenleyici özelliği olduğunu ve yulaf kepeği ilavesinin bunu sağladığına dair bir çok çalışma göstermiştir.

  Yulaf Kepeği

  Yulaf kepeğinin faydaları: Yulafın tamamı incelediğinde, protein, demir ve vitamin içerdiğinden büyük bir kısmının kabuğunda olduğunu biliyoruz. Böylelikle yulaf kepeği ile, yulaftan almak istediğimiz çoğu besinleri alırken karbonhidrat ve yağ oranlarını azaltmış oluruz. Yulaf kepeği fazla olan suyu içine çeker ve şişer. Böylece, yulaf kepeği midede yer kaplar ve oluşan besin ile tokluk hissi oluşturur. Kolesterol ve kalp rahatsızlıklarında yulaf 

  Kepeğinin önemi: Vücudumuza protein girdiğinde kolesterol seviyesini yükseltmesinden endişe duyanlar için yulaf kepeği atlanmaması gereken bir besindir. Yulaf kepeğinin en önemli yararlarından biri, kolesterol düşürme yeteneğinin olmasıdır. Yulaf kepeği yediğimiz besinlerden süzülen kolesterol miktarını düşürmek için yardımcıdır. Kolesterolü azaltarak tehlikeli plak oluşumunu engellemeye de yardımcı olur. Bazı çalışmalar içinde  yulaf kepeğin de ki beta glukanın LDL  kötü kolesterol seviyesini azaltığı gözlenmiştir. Bunun için her gün 3 gr kadar tüketilmesi gerekir, ortalama 28 gr yulaf kepeği bu ihtiyacı karşılayabilir. Bu da total kolesterolde düşüş ve  kalp hastalığı görülme sıklığını düşürmektedir. Yulaf kepeği ikinci bir yararı ise kalp hastalıkların önlenmesidir. Kalp hastalığı riski olan hastalarda yapılan bir çalışmada ise yüksek kolesterol seviyeleri de plak birikiminin ve yüksek kan basıncının bir kalp krizi veya felç ile sonuçlanabileceği, bu riskini düşürmek için yulaf kepeğin faydası kanıtlanmıştır. 

  Diyabet için yulaf kepeğinin faydası: Yulaf kepeğinin bir diğer faydası da, yulaf kepeğinin ve karbonhidrat sindirimini yavaşlatarak ve şekerin kan dolaşımına girme hızını düşürerek, yemekten daha  sonra kan şekeri seviyesini düşük tutar.6 hafta süresince düzenli tüketilen yulaf kepeğinin kan şekeri seviyeleri üzerinde olumlu etkileri bulunmuştur. Diyete yulaf kepeğini dahil etmek, kanda glukoz ve şeker seviyeleri ve pek çok diyabet oluşumları önlemede ciddi fayda sağlamaktadır. Bu durumda Dukan diyeti yapan bazı şekerli hastalar insulin bırakma durumuna nasıl geldiklerini açıkladılar. 

  Atletik performans için yulaf ezmesinin faydası: Doğal yollardan elde edebileceğiniz için en yararlı yiyeceklerin en başında gelir. Sabah kahvaltılarında tercih edeceğiniz yulaf ezmesi ile güne 2 - 0 önde başlamanız için önemli sayılan bir besin kaynağıdır. Özellikle spor ile uğraşan kişiler için beslenmenin yeri  çok önemlidir. Kas azalması olmaması için ve daha sağlıklı bir kas gelişimi için öğünleri düzenlemek gerekmektedir.

  ]]>
  Kepek Nasıl Önlenir https://www.kepek.gen.tr/kepek-nasil-onlenir.html Thu, 29 Nov 2018 22:31:11 +0000 Kepek Nasıl Önlenir, Saç derisinde kepek oluşumu saç derisinin dökülmesinden kaynaklanan bir sorundur. Saç bakım uygulamalarının düzenli olarak yapılmasıyla kepek probleminden kurtulmak mümkündür. Saçlardaki kepek proble Kepek Nasıl Önlenir, Saç derisinde kepek oluşumu saç derisinin dökülmesinden kaynaklanan bir sorundur. Saç bakım uygulamalarının düzenli olarak yapılmasıyla kepek probleminden kurtulmak mümkündür. Saçlardaki kepek problemini şampuanlarla, jel ve çeşitli şekillerle önlemek için alternatifler vardır. Ancak bu ürünler işe yaramayabilir Şampuan ve diğer kozmetik ürünler dışında kepekten kurtulmanın bazı değişik yöntemleri de vardır. İşte kepeği gidermek için bu basit ve pratik yöntemleri sizinle paylaşacağız.
Kepek Nasıl Oluşur
 
Günlük su ihtiyacının çok altında su içen kişilerde kepek problemi oluşabilir. Günde 2 litre su içmek saç derisinin de beslenmesine yardımcı olur. Stres ve endişe gibi rahatsızlıkları olanlarda saç dökülmesi problemi daha çok görülür. Egzama ve sedef gibi rahatsızlıkları olan kişilerde kepek oluşabilir. Kuru bir cilde sahip olan kişilerde kepek problemi daha sık görülmektedir. Saç derisinin kuru olmasından dolayı deri pullanıp dökülür. Saçlara şekil vermek için kullanılan jöle vb ürünler saç derisindeki gözenekleri kapatarak kepek oluşumuna yol açarlar. Saçlarını daha az yıkayan kişilerde de kepek oluşabilir. Saçlarını çok fazla yıkayan kişilerde de yine kepek oluşumu görülebilir.
 Kepek Nasıl Önlenir
Kepek Sorununu Giderecek Bitkisel Çözümler

Duşa girmeden önce saçlarınız kuru durumdayken tuz ile saç diplerinize masaj yapın ve sonra saçlarınızı şampuanla temizleyin. Saç diplerine hindistan cevizi yağı ile masaj yapmak kepeklerin azalmasına yardımcı olacaktır. Hindistan cevizi yağı ile masaj yaptıktan sonra 20 dakika bekleyin ve saçlarınızı durulayın. Suyun içinde 5 dal kekiği kaynatın ve ılıtın, Ilıyan karışımı saçlarınıza sürüp 15 dakika bekleyin ve şampuanla yıkayıp temizleyin. 1 tatlı kaşığı sirkeye yarım tatlı kaşığı limon suyunu karıştırıp saçlarınızı duruladığınız suyun içine bu karışımı eklerseniz kepek problemine iyi gelecektir. Elma sirkesi ve suyu eşit miktarda karıştırıp sonra saç diplerine bu karışımla masaj yapın. Bir süre bekledikten sonra saçlarınızı temizleyebilirsiniz.
 
Saçınızda kepek varsa şunları yaparak bu sorundan kurtulmak mümkün;
 • Saçlarınızı sıkça yıkamayın. Haftada 2 defa yıkamak yeterli olacaktır. Bu sayı en fazla 3 olabilir.
 • Saçlarınıza kimyasal ürünler kullanmamaya özen gösterin. Sprey gibi ürünler kepeği artırır.
 • Tarama sırasında saç diplerine tarağı fazla temas ettirmeyin. Özellikle de sivri dişli taraklar saç derisindeki deriyi kaldıracağından kepeğe sebep olur.
 • Saçlarınızı sıkı şekilde toplamayın. Saç derinizin hava almasına engel olmayın. Bunun için saçlarınızı bir süre bağlamayın rahat bırakın.
 • Stresli ortamlardan uzak durun. Sinir ve strese bağlı şekilde gelişen hastalıklardan kaçının bu kepek oluşumunu sonlandırır.
 • Su içmeyi ihmal etmeyin. Az su tüketilmesi kepeği daha çok artırır. Günlük 8 bardak su içmeniz yeterlidir.
]]> Zetion Kepek https://www.kepek.gen.tr/zetion-kepek.html Fri, 30 Nov 2018 11:06:59 +0000 Zetion kepek, kepek cilt hastalıklarının en çok rastlananıdır. Bu problem genel olarak cildiye bölümünde teşhisi ve tedavisi yapılır. Kepeğin Latince adı Pityriasis capitisti olarak bilinir. Bu durum aslında seboreik egze Zetion kepek, kepek cilt hastalıklarının en çok rastlananıdır. Bu problem genel olarak cildiye bölümünde teşhisi ve tedavisi yapılır. Kepeğin Latince adı Pityriasis capitisti olarak bilinir. Bu durum aslında seboreik egzema rahatsızlığı inflamatuar olmayan hafif bir durumdur. Normal olarak insan derisi kendini yenilediğinden dolayı deri yüzeyinde var olan ölü hücreler alt kısımda oluşan yeni hücreler tarafından atılmaktadır. Kepek probleminde bu süreç aşırı derecede hızlanmış ve çok sayıda hücre atılımı olduğundan, bu hücreler kümeler oluşturarak gözle görülebilir hal almıştır. Özellikle kepek problemi koyu renkli kıyafetler giyildiği zaman belirgin hale gelir. Ayrıca saçta kaşıntı da meydana gelebilir. Bir çok kişi kepek probleminin saçlı derilerinin kuru olmasın nedenine bağlamaktadır. Bu sebeple de saçlarını şampuanla yıkamayı bırakırsınız yada daha seyrek olarak şampuanla yıkanır. Çünkü saçı sık olarak şampuanla yıkamak saçları daha çok kurutacağını düşünmektedirler. Fakat bu durum hiçte doğru olmamaktadır. Saçta kepek oluşumu sadece deri hücrelerinin döngüsü arttığında gelişme gösterir. Saçta kepeklenme oluşumu derimizde normalde de bulunan pityrosporum ovale adı verilen bir mantarın oranının aşırı olarak arttırması sonucunda geliştiği düşünülür. İşte bu hususlarda makalemizin konusu olan zetion kepek şampuanı kullanımı doğru bir tercih olacaktır. Bu şampuanın kullanımıyla saçınızda meydana gelen kepek giderilecek ve sizde rahat bir nefes alacaksınız. Genel olarak şampuan kullanımı kepek oluşturur denilmesi doğru değildir aksine zeotin şampuan kepeği yok eder.

Zetion Kepek

Zetion Kepek Şampuanı

 • Formülü: Zeotin kepek şampuanı 100 miligram süspansiyon % 2 zink pirition içermektedir. 
 • Zetion Kepek Şampuanı Endikasyonları: Saçlı deride basit kepeklenmeler ile kuru ve yağlı tipte olan seboreik dermatit vak'alarda kullanımı sağlanır.
 • Zetion Kepek Şampuanı Kontrendikasyonları: Bu şampuan zestril, bu ürünün herhangi bir komponentine aşırı duyarlılığı olan hastalarda ve daha önce ACE inhibitörü kullanımı nedeniyle anjionörotik ödem hikayesi olan kişilerde ve herediter yada idiopatik anjio ödemli hastalarda kontrendik etki oluşturur.
 • Zetion Kepek Şampuanı Uyarılar-Önlemler: Uygulama esnasında saçın kırılmasına, saçın dökülmesine ve saçın aşırı derecede yağlanmasına neden olacak kozmetikler kullanımı sağlanmamalıdır. Göze sürülmemesi gerekir. Saç bakımıyla ilgili olarak kullanımı sağlanan çeşitli şampuanlar, saç kremleri ve saç boyaları gibi saçlı derinin yıpranmasına nedene olan her türlü etkenin sebep olduğu saç dökülmesi durumunda tedavi amacıyla kullanımı sağlanmaz.
 • Zetion Kepek Şampuanı Yan Etkisi: Sersemlik hali meydana getirebilir, baş ağrısı oluşturabilir ve diyare, yorgunluk, öksürük ve mide bulantısı oluşturabilir. 
 • Zetion Kepek Şampuanı İlaç Etkileşimi: Diüretik ilave edildiği zaman, antihipertansif etki olarak genellikle aditif özellik meydana getirir. İndometasin, antihipertansif etkisini azaltır. Lityumun eliminasyonu azaltır. 
 • Zetion Kepek Şampuanı Kullanım Şekli ve Kullanım Dozu: Zetion kepek şampuanı kullanmadan önce şişe iyice çalkalanması gerekir. Saçları ve deriyi tamamen ıslattıktan sonra, saçların köpürmesine yetecek miktar da zetion uygulaması gerekmektedir. Saçların ve baş derisinin belli bir süre ovulmasıyla, başın su suyla durulanması gerekir. İkinci kez zeotin aynı şekilde uygulanır ve beş dakika saçlı deride bekletilir. 

Zetion Kepek Şampuanıyla Kepeği Kontrol Altına Almak
Zetion kepek şampuanı,  antimikrobial selenyum sülfit madde yada zinc pirithion içermektedir ve hafif kepeklenme de oldukça faydalı olmaktadır. Bu ajanlar yaygın olarak görülür ve pityrosporum ovale oldukça etkilidirler. Bu şampuanlar ketaka]]> Kepek Ekmeği Zayıflatırmı https://www.kepek.gen.tr/kepek-ekmegi-zayiflatirmi.html Fri, 30 Nov 2018 19:51:11 +0000 Kepek Ekmeği Zayıflatırmı, İnsanların çoğu diyet yapmaya başlarken kepek ekmeği tüketerek zayıflayacağını düşünür. fakat kepek ekmeğinin zayıflattığı doğru bilenen yanlışlardan biridir. Tüketilen

Kepek Ekmeği Zayıflatırmı, İnsanların çoğu diyet yapmaya başlarken kepek ekmeği tüketerek zayıflayacağını düşünür. fakat kepek ekmeğinin zayıflattığı doğru bilenen yanlışlardan biridir. Tüketilen hiç bir gıda maddesi doğrudan kilo verdirmez. Her besinde belirli bir kalori değeri vardır. Bununla beraber içerdiği organik maddeler vücudun ihtiyacı olan ve dışarıdan alınması gereken maddelerdir. 
Kepek ekmeğinin zayıflamaya doğrudan bir etkisi olmadığı halde neden diyetlerde önerilen bir gıda olduğu ise epeyce açıktır. Kepek ekmeği diğer beyaz ekmekler gibi beyaz undan değil esmer un olarak da adlandırılan kepekli buğdaydan elde edilir. Bu kepekler unun beyaz yerine kahverengi bir renk almasını sağlar. Buğday kepeği buğdayın koruyucu dış kalkanı, lif vitamin ve mineraller, özellikle çinko, demir bakımından oldukça zengindir. Kepek aynı zamanda lif deposudur. Bağırsak hareketlerini düzenleyen besin ögeleri demektir.

Kepekli ekmeğin beyaz ekmeğe göre daha az zararlı olduğu bilinmektedir. Ancak kepekli ekmek kimi zaman beyaz una bir avuç kepeğin katılmasıylada elde edilen undan yapılan ekmeklerdir. Yani burada sözkonusu beyaz undur. Kepekli ekmeklere, zararları yetmiyormuş gibi kimi zaman beyaz şeker katılmaktadır.  Piyasadaki ambalajlı kepekli ekmeklerde muhteva kısmında hep beyaz şeker katıldığı yazılır. Bununla kalmayıp kepek ekmek koyu görünsün diye bazı üreticilerin una kakao, kahve veya kimyasal boya kattığı bilinmektedir. Her esmer ekmek, kepekli ekmek değildir. Ekmek satın alırken bilinen yerlerin olmasına, sıkça denetlenen yerleren almaya özen gösterilmelidir. Özellikle son yıllarda gıdaların genetiğiyle oynandığını hepimiz sıkça tv programlarından, internetteki haber sitelerinden, gaztelerden vs. duymaktayız. Bu durumların sağlığı ne derece ciddi tehdit eden unsurlar olduğunu gözardı edemeyiz, aksi durumda son yıllarda artış gösteren hastalıkların belkide ilerki zamanlarda dahada artmasına yol açacaktır. 

Kepek Ekmeği ZayıflatırmıKepekli Ekmeklerin Faydaları

Kepekli fakat yukarıda bahsettiğimiz gibi doğal buğdaydan katkı maddesi içermeyen ekmekler fazla tüketilmemesi şartı ile safra kesesinde taş oluşması ihtimalini de azaltıyor. Çünkü, kepekli ekmek beyaz ekmek, çavdar ekmeği ve mısır ekmeği gibi diğer ekmek türlerinde bulunan bütün vitamin ve mineralleri içerir.
Kabızlığı önleyen, kepekli ekmek iştahı da kesebilir, kilo vermeye yardımcı olur. Hazmı çok kolaydır. Şeker hastalarının ve kilo problemi olan kişilerin rejim listelerinin başında olmalıdır. Kepekli ekmek bağırsakları çalıştırma özelliğinden dolayı, bağırsak kanserine yakalanma ihtimalini %50 oranında azaltıyor.
Esmer undan yapılmış kepekli ekmeler normal beyaz ekmeklere göre daha düşük kaloriye sahiptir. Bunun yanında içindeki kepekler yüksek oranda life sahiptir. Bu lifler sayesinde kepek ekmeği tüketmeye başladığında bir kaç dakika sonra doygunluk hissi yaşanır. Lif yapılar doygunluk hissini diğer besin gruplarına göre çok daha erken verdirirler. Bununla beraber lifli gıdalar tam anlamıyla bir bağırsak dostudur. Bağırsaklarınızı yormadan onların daha uzun süreli sağlıklı çalışmasını sağlar. Posasız katı yiyeceklerin aksine lifli yiyecekler bağırsakların düzenli bir biçimde çalışmasını sağlarken, şişkinlik, karın ağrısı gibi şikayetlerin de önüne geçmektedir. Bu nedenle diyete başlayanların kepek ekmeğini seçme sebeplerii keğekli ekmeği yedikçe kendilerini zayıflatacağı düşüncesinden ziyade daha az tüketerek daha çabuk tokluk hissine ulaşabilmeleri olmalıdır.
]]> Kepek Ekmeği Kaç Kalori https://www.kepek.gen.tr/kepek-ekmegi-kac-kalori.html Sat, 01 Dec 2018 18:38:32 +0000 Kepek Ekmeği Kaç Kalori, Kepek ekmeği, ayrıca diyet ekmek olarak da bilinir. Son zamanlarda diyet yapmak isteyenlerin sık olarak tükettiği kepek ekmeğin beyaz ekmek yerine tercih edilmesi gerekir. Uzmanlarca tavsiye edilmesindeki Kepek Ekmeği Kaç Kalori, Kepek ekmeği, ayrıca diyet ekmek olarak da bilinir. Son zamanlarda diyet yapmak isteyenlerin sık olarak tükettiği kepek ekmeğin beyaz ekmek yerine tercih edilmesi gerekir. Uzmanlarca tavsiye edilmesindeki sebep kepek ekmeğindeki kalori değerinin beyaz ekmeğe oranla daha düşük olması, beyaz ekmeğe göre buğday kaynaklı besin değerlerinin yüksek oranda olması ve beyaz ekmekte bulunan yüksek kaloridir. Kepek ekmeği kepek unundan elde edilir ve yüksek oranda B grubu vitamin içermesi sebebiyle kansere karşı faydasının olduğu biliniyor. Ayrıca bol miktarda mineral içermesi de tavsiye edilmesindeki önemli etkenlerdendir.
Kepek Ekmeği Kaç Kalori
Bir tane normal kalınlıkta kepekli ekmek, 30 gram ve 66 kaloridir. Normal kalınlıkta olan bu bir dilim kepekli ekmekte 13,1 g. Karbonhidrat, 2,4 g. Protein, 0.4 g. Yağ, 0 mg. Kolesterol, 138.9 Sodyum, 76.8 Potasyum, 6.9 lt. Kalsiyum, 0.8 g. Demir bulunmaktadır. Kepek ekmeği öğle yemeklerde olduğu gibi akşam yemeklerinde de rahatça tüketilebilir. Kolay sindirilmesi sayesinde midede herhangi bir rahatsızlık oluşmasına neden olmaz. Bu bakımdan diyet yapanlar rahatlıkla kullanabilirler.

Kalın bir dilim kepek ekmeği ise 40 gram ve 88 kaloridir. Sizde yemeklerde ekmek tüketmeyi sevenlerdenseniz eğer tek bir kalın dilimden oluşan kepekli ekmeği tercih edebilirsiniz. Bu şekilde kalın dilimden oluşan kepekli ekmekte; 17.5 g. Karbonhidrat, 3.2 Protein, 0.5 Yağ, 0 mg. Kolesterol, 185.2 mg. Sodyum, 102.4 mg. Potasyum, 9.2 lt. Kalsiyum ve 1 g. Demir vardır. Yararları arasında bu gibi özellikleri  de mevcuttur. Normal ekmekten daha çok yararlıdır. Kepekli ekmeği kahvaltı yaparken de tüketebilirsiniz. Mesela kepekli normal kalınlıkta bir dilimden yapılan tost sizi hem uzun süre tok tutacak, hem de çok fazla kalori almamış olacaksınız.
]]>
Kepek https://www.kepek.gen.tr/kepek.html Sat, 01 Dec 2018 19:59:31 +0000 Kepek, insanların saçlarında meydana gelen çok rahatsız edici bir olaydır. Kepek saçlar arasında ölü derilerin meydana gelmesinden oluşur. Kepek sağlık açısından hayati bir risk taşımaz fakat psikolojik olarak insanlar Kepek, insanların saçlarında meydana gelen çok rahatsız edici bir olaydır. Kepek saçlar arasında ölü derilerin meydana gelmesinden oluşur. Kepek sağlık açısından hayati bir risk taşımaz fakat psikolojik olarak insanları son derece huzursuz eder. Kepek bulaşıcı değildir bir insandan bir insana herhangi bir temas veya solunum yoluyla geçmez. Kepekli saç hayati önem taşımasa bile sıkıntılar yaratır. Saçlarınız ne kadar temiz olursa olsun kepekli olduğu zaman dışarıdan kirli ve bakımsız bir görünüş ortaya koymaktadır. Kepekli saç çok fazla kaşıntı yapar ve kaşıdıkça kepek daha da artar. Kepekli saçtan kurtulmanın en bilindik yolu kepek önleyici şampuanlardır. Piyasada çok fazla sayıda kepek önleyici şampuan bulunmaktadır. Bu şampuanların bazıları ciddi derecede kepeği önlese de insanların saçına göre markalarda da farklı etkiler ortaya çıkmaktadır. Yani herhangi bir şampuan bir arkadaşınızda ki kepek sorununu yok etse bile sizde faydalı olmayabilir. Bu nedenle kepek sorunu yaşayan kişiler  sorun ortadan kalkıncaya dek sık sık şampuan değiştirmek zorunda kalabilir. Ayrıca bu şampuanlar kutularının üzerinde yazıldığı şekilde titizlikle kullanılmalıdır. Bilinçsizce kullanılan kepek önleyici şampuanlardan verim alamayabilirsiniz.

KepekKepek oluşumunda ki en büyük etkenler saçı çok fazla yıkama veya tam tersine çok az yıkamaktır. Sıkça yıkanan saçlarda kafa derisi zarar görebilir ve ölü deri sayısı oldukça artar. Ölü derinin artması hiç kuşkusuz ki kepek oluşumunu meydana getirir. Saçların az yıkanması ise saçların yağlanmasına neden olur ve arkasından yine saçlarda kepek oluşur. Bu nedenle saçlarımızı düzenli olarak yıkamalıyız ve sayısını dengede tutmalıyız. Çok saç yıkamak temizlik manasına gelmez yağlanma ve kepek oluşumunun kaçınılmazlarındandır.

Kepek oluşumunda ki bir diğer nokta ise saça sürülen şekil verici maddelerdir. Bu maddelerin en başında jöle gelmektedir. Özellikle genç yaşlarda kullanılan jöle saçı dökmekle birlikte kepek oluşumunda çok büyük bir etkendir. Günümüzde köle dışında saç spreyleri, briyantinler ve wax adı verilen şekillendiriciler oldukça fazla kullanılmaktadır. Bu şekillendiriciler oldukça zararlıdır. Kepek oluşumu dışında saçlarınızı kaybetmenize neden olur. Bu maddelerin dışında saç kurutma makinesi veya fön makinesinin çok fazla kullanılması da kepek oluşumunu meydana getirir. Sürekli saç kurutma makinesi kullanmak saçları yakmakla birlikte yağlanma oluşur kepek de en fazla yağlı saçta görünür.

Kepek oluşumuna önlem almak için yukarıda belirttiğimiz nedenler dışında öncelikle beslenmemize dikkat etmeliyiz. Şoklanmış yiyeceklerden uzak durmalıyız ve bol bol su tüketmeliyiz. Vitaminsiz kalmak saçlarda kepek dışında vücudumuzda da bir çok hastalığı meydana getirebilir. Ayrıca saçlarımızı düzenli yıkamalıyız ve arkasından temiz havlularla iyice kurulamalıyız. Kepek oluşumu çok basit ama kurtulması zor bir hastalıktır. Küçük önlemlerle sizde kepekli saçlardan uzak durabilirsiniz.]]>
Kepek Unu https://www.kepek.gen.tr/kepek-unu.html Sun, 02 Dec 2018 16:54:24 +0000  Kepek Unu, Kepek tahıl tanelerinin en dış kısmına verilen adtır. Öğütülen tahılların elekten geçirildiğinde üzerinde kalan pul şekline kepek denir. Zengin proteyin kaynağı olan kepekli un, E vitamini, B vitamini ve  Kepek Unu, Kepek tahıl tanelerinin en dış kısmına verilen adtır. Öğütülen tahılların elekten geçirildiğinde üzerinde kalan pul şekline kepek denir. Zengin proteyin kaynağı olan kepekli un, E vitamini, B vitamini ve minareller içerir. Kepekli un, besleyici ve güçlü tahıldır.

Kepekli Ekmeğin faydaları:
 • Cilt, saç ve tırnaklar için gençleştirici yapı taşlarını sağlar.
 • Zengin bir enerji kaynağı olması sayesin de yorğunlukla savaşır.
 • Yetişkin diyabetini önler, hafıza ve öğrenme yeteneğini artırır.
 • Kepekli ekmek çiğneme müddetini uzatır.
 • Tükürük salgısını arttırır fazla gıda alımını önler.
 • Mide de fazla kalır çabuk acıktırmaz.
 • Kabızlığa faydası olur.
 • Kepekteki fitik asit kalsiyum, demir ve çinko elementlerinin fazla emilmesini azaltır.
 • Kepekli un mayanalırsa bu zararın etkisi kaybolur.

Kepek UnuKepekli Ekmek tarifi Malzemeler:

 • 2.5 su bardağı kepek unu
 • 3 su bardağı beyaz un
 • 4 su bardağı ılık su
 • 1 su bardağı süt ( ılık olacak)
 • Yarım su bardağı sıvı yağ
 • 2 yemem kaşığı toz şeker
 • 1 tatlı kaşığı tuz
Yapılışı:

Yaş mayayı ılık süt ile eritelim erime esnasında toz şekeri ilave edelim, toz şeker hamurun daha güzel kabarmasını ayrıca çabuk mayalanmasını sağlar. Hamur yoğurma kabına mayalı sütü döküp ılık suyu, sıvı yağı ve tuzu ilave edelim. Daha sonra karışıma azar azar kepekli unu ve beyaz unu ekleyelim, cıvık bir hamur yapıp üzerini temiz bir bez ile örtüp havluya saralım ve dinlenmeye bırakalım. Biraz dinlendikten sonra yağladığımız fırın tepsisine dökelim, elimizi unlayarak üzerini düzleyip tepside eşit yayılması için tepsiyi sallayalım. (isterseniz üzerine çörekotu ve haşhaş serpe bilirsiniz) önceden ısıttığımız 200 derece fırına pişirmek için koyalım. Ekmeğin üzeri kızarıp içi piştiği zaman fırından alıp, bir beze saralım, soğuyunca dilimleyerek servis yapalım.
]]>
1 Dilim Kepek Ekmeği Kaç Kalori https://www.kepek.gen.tr/1-dilim-kepek-ekmegi-kac-kalori.html Mon, 03 Dec 2018 15:59:37 +0000 1 Dilim Kepek Ekmeği Kaç Kalori, Kepek ekmeği günümüzde diyet yapanların beyaz ekmek yerine tercih ettiği bir ekmektir. Günümüzde uzmanlar kepek ekmeğini beyaz ekmek yerine tüketilmesini tavsiye etmektedirler..Uzmanların bun 1 Dilim Kepek Ekmeği Kaç Kalori, Kepek ekmeği günümüzde diyet yapanların beyaz ekmek yerine tercih ettiği bir ekmektir. Günümüzde uzmanlar kepek ekmeğini beyaz ekmek yerine tüketilmesini tavsiye etmektedirler..Uzmanların bunu tavsiye etmesinin sebebi kepek ekmeğinin kalori değerinin beyaz ekmeğe oranla  daha düşük olması, beyaz ekmeğe oranla besin değerinin yüksek olması ve beyaz ekmeğin kalorisinin yüksek olmasıdır. Kepek ekmeği kepek unundan elde edilir  ve yüksek oranda B vitamini içerir.Bu sebeple kansere karşı faydalı olduğu bilinmektedir. Ayrıca bol miktarda mineral içeriri ve bu nedenle uzmanlar tarafından beyaz ekmeğe oranla tavsiye ediir.Sağlıklı bir yaşam için kepek ekmeği tüketmeliyiz.1 Dilim Kepek Ekmeği Kaç Kalori

Bir dilim kepek ekmeğinin gramajının 30 gram olduğu varsayarsak, 30 gram kepek ekmeği 66 kalori içermektedir.

30 gram kepek ekmeğinin kalori oranı şu şekildedir:
Enerji: 66 kalori
Karbonhidrat: 13.1 gram
Protein: 2.4 gram
Yağ: 2.3 gram
Kolesterol: 0 mg
Sodyum: 140 mg
Potasyum: 77 mg
Kalsiyum: 7 mg
Demir: 1 mg

Kepekli Ekmeğin Kalori Dağılımı

Karbonhidrat %72
Protein: %15
Toplam yağ: %13
Kepek ekmeğinin porsiyon kalori dağılımı ise:
1 ince dilim kabuğu : 24 kalori
1 normal dilim kabuğu:32 kalori
1 kabuklu çok ince dilim: 37 kalori
1 kabuklu ince dilim: 53 kalori
1 kabuklu normal dilim: 68 kalori
1 porsiyon (30 gram): 67 kalori
1 kabuklu kalın dilim: 79 kalori
100 gram kabuklu: 260 kalori

Uzmanların  listesinde bulunan  ve beyaz ekmekle kıyaslandığında kalorisi düşük kepek ekmeği öğle yemeklerinin dışında akşam yemeklerinde de tüketilirse sağlık açısından daha iyidir.. Çünkü sindirimi kolay olduğu için gece şişkinliğe sebep olmaz. Önemli bir nokta kalorisi az diye fazla miktarda tüketilmemelidir.Aslında kalorisi asla az değildir ve beyaz ekmekle kalori bakımından kıyaslandığında kepek ekmeğinin kalori oranı düşük olduğu için tercih edilmektedir.Yoksa 30 gr kepek ekmeğinin 66 kalori olduğu düşünülürse bu kalori oranı azımsanmayacak şekildedir.
]]>
Rüyada Saçta Kepek Görmek https://www.kepek.gen.tr/ruyada-sacta-kepek-gormek.html Tue, 04 Dec 2018 00:57:30 +0000 Rüyada saçta kepek görmek, hayra yorumlanmaz ve kötülüğe yorumlanır. Rüyayı gören kimse son günlerde cok günah işlediği, nefsine kapıldığını, işlediği bu suç ve günahlardan dolayı bedelini ödeyeceği ve çok zorluk Rüyada saçta kepek görmek, hayra yorumlanmaz ve kötülüğe yorumlanır. Rüyayı gören kimse son günlerde cok günah işlediği, nefsine kapıldığını, işlediği bu suç ve günahlardan dolayı bedelini ödeyeceği ve çok zorluk çekeceğini bildirmektedir. Bazı rüya yorumcularına göre kepekli saç hayatınızda bir takım yaşadığınız sorunları içinize atıp, bu sıkıntıları içinizde yaşatıp daha büyük zorluklar yaşayacağınıza işaret etmektedir. Yakın çevrenizden sakladığınız bu sorunlar, onları üzmemek için adına yaptığınız iyilik hareketleridir. Halbuki yakın arkadaşlarınıza bahsedip yüzünüzü hafifletebilirsiniz.

Rüyada Saçta Kepek Görmek
Başkasında kepekli saç görmek, gördüğünüz kişinin de zor zamanlar geçirdiği maddi ve manevi sıkıntılara girdiğini veya sizin o zor günler geciren kimseye yardımcı olacağınız beklenmektedir. 

Rüyada Kepekli Saç Görmek, bir başka rüya tabirlercilerine saçta kepek görmek günlük hayatta rahatsız eden bir durumsa, rüyada kepek o derece iyi yorumlanmamıştır. Rüya sahibi çok kepek olduğunu ve bu kepeklerin çok saçıldığını görüyorsa yine aynı şekilde cok uygunsuz davranışlarda bulunduğu bildirir. Yaptığı bu hareketler çevresine ve kendisine cok zararlı olduğuna işaret eder. Rüyayı gören kimse kepekten dolayı çok kaşınırsa üzüntü, gam, kederli bir haberin habercisi olabilir. Bazı alimler ise kepeğin büyük sıkıntılar ile boğuşacağınıza ve bu sıkıntılar sebebi ile ruh halinizin bozulacağına delalet eder. Rüya sahibinin kepekten herhangi bir şekilde kurtulduğunu veya kurtulmak için çabaladığı görürse gerçek hayatta çektiği sıkıntıların sona ereceği, güzel günlerin geldiğini müjdeler.

Gördüğünüz rüyanın en iyi yorumunu gerçek hayata bakarak siz yapabilirsiniz. Bazen günlük hayatınızda gördüğünüz bir olay bilinç altınıza yerleşmiş olabilir ve bundan etkilenerek rüyayı görmüş olabilirsiniz. 
]]>
Kepek Nasıl Geçer https://www.kepek.gen.tr/kepek-nasil-gecer.html Tue, 04 Dec 2018 19:55:48 +0000 Kepek nasıl geçer, kepek, saç derisinde meydana gelen dökülme nedeniyle oluşan bir saç problemidir. Düzenli olarak saç bakımı yapıldığında kepek probleminden kurtulmak mümkün olur. Kepek birçok nedene bağlı ola Kepek nasıl geçer, kepek, saç derisinde meydana gelen dökülme nedeniyle oluşan bir saç problemidir. Düzenli olarak saç bakımı yapıldığında kepek probleminden kurtulmak mümkün olur. Kepek birçok nedene bağlı olarak gelişebilir. Bu nedenler;

 • Vücudun ihtiyacını karşılayamayacak kadar su içmek kepeğe neden olabilir. Kepek sorununa maruz kalmamak için gün içinde en az 2 litre su içilmelidir.
 • Stres, endişe ve kaygı gibi faktörler kepek ve beraberinde saç dökülmesine neden olabilir.
 • Egzama ve sedef gibi cilt hastalıklarına maruz kalan kişilerde kepek sorunu yaşanabilir.
 • Özellikle kuru cilt tipine sahip kişilerde kepek oluşma ihtimali daha yüksektir. Saç derisinin yeteri kadar nemli olmaması saç derisinde pullanma ve beraberinde kepeğe yol açabilir.
 • Saç bakımı ya da saça şekil vermek amacıyla kullanılan jöle, sprey gibi kozmetik ürünler kepek oluşumunu tetikleyebilir.
 • Yeteri kadar saç bakımına özen göstermeyen, saçlarını seyrek aralıklarla yıkayan kişilerde kepek daha fazla görülür.

Aspirin İle Kepek Nasıl Geçer

Kan sulandırıcı özelliği olan aspirin, güçlü kimyasal maddeler içerir. Aspirin vücutta oluşan birçok probleme karşı faydalıdır. Saç bakımı ve saç sağlığını korumak amacıyla da kullanılabilir. Aspirin içerikli saç bakım maskeleri ile kepek sorunu kontrol altına alınabilir. Aspirin maskeleri ev ortamında kolaylıkla hazırlanabilir ve uygulanmaya başladığı andan itibaren olumlu etkilerinden yararlanılabilir.

Kepeğe karşı 2 tane aspirin dövülerek toz haline getirilir. Toz haline gelen aspirin yine kepeğe karşı iyi gelen organik bir şampuanın içine katılarak saça uygulanabilir. Aspirin dahil edilmiş şampuan ile saçlar masaj yapılarak yıkanır. Şampuan saçlarda 2-3 dakika bekletilerek bol su ile arındırılmalıdır. Saçlar aspirinli şampuandan arındırıldıktan sonra saçlar tekrar normal şampuan ile yıkanmalıdır.

Kepek Nasıl Geçer

Limon Ve Sirke İle Kepek Nasıl Geçer

Kepek problemleri saç derisinde ciddi anlamda kaşıntıya yol açabilir. Hem kepekten hem de neden olduğu kaşıntıdan kurtulmak için, 2 çorba kaşığı limon suyu saç köklerine masaj hareketleri ile sürülür. Limon saç diplerinde oluşan kaşıntı ve farklı cilt hastalıklarına karşı faydalıdır.

2 çay bardağı suyun içine 2 çay bardağı sirke eklenerek karıştırılır. Elde edilen karışım ile saçlar yıkanır. Bir süre bekletildikten sonra saçlar bol su ile durulanır. Yine saç köklerine 2-3 yemek kaşığı sirke ile masaj yapılır. Birkaç dakika bekletildikten sonra saçlar normal şampuan ile yıkanır. Sirke hem saçlarda oluşan kepeklenmeye hem de kaşıntıya karşı kullanılabilecek etkili yöntemlerden biridir.

Kabak Çekirdeği İle Kepek Nasıl Geçer

4 çorba kaşığı kadar kabak çekirdeği ezilir ve içine yeterli ölçülerde sirke eklenerek karıştırılır. Karışım ocağa alınarak ısıtılır. Isıtılan karışım saç diplerine masaj yapılarak tüm saça yedirilir. Yaklaşık 20 dakika kadar bekletildikten sonra saçlar bol su ile temizlenir.

Kepeğe Karşı Alınabilecek Önlemler

 • Kepek problemine maruz kalmamak için saçlar çok sık yıkanmamalıdır. Haftada 2 defa saçların yıkanması yeterli olur.
 • Saç temizliği ya da bakımı için kimyasal ürünler kullanılmamalıdır. Bu tür ürünler kepek oluşumunu tetikleyebilir.
 • Saç taranırken saç diplerine tarağın fazla temas etmemesi gerekir. Aksi halde saç derisi kalkarak kepeklenmeye yol açabilir.
 • Saçların çok sıkı toplanması, saçların nefes almasını engeller. Bu durum da kepek meydana gelebilir.
 • Stres, sinir gibi eylemler kepek oluşumunu tetiklemektedir. Stresten uzak kalarak kepek sorunu kontrol altına alınabilir.
]]>
Yulaf Kepeği Krep https://www.kepek.gen.tr/yulaf-kepegi-krep.html Wed, 05 Dec 2018 16:37:58 +0000 Yulaf Kepeği Krep, Az kalorili ve son derece doyurucu olduğu için diyet listelerinin vazgeçilmezleri arasındadır. Bol lif içerdiği için uzun süre tok tutacaktır. bu da diyet yapan kişiye aç kalmadan zayıflama imkanı sunar. Ayrı Yulaf Kepeği Krep, Az kalorili ve son derece doyurucu olduğu için diyet listelerinin vazgeçilmezleri arasındadır. Bol lif içerdiği için uzun süre tok tutacaktır. bu da diyet yapan kişiye aç kalmadan zayıflama imkanı sunar. Ayrıca sadece diyet yapanlar değil, formunu korumak isteyenlere de tavsiye ederiz. Şundan hiç şüpheniz olmasın ki, en lezzetli diyet yemekleri arasındadır. Kolay gelsin...

Yulaf Kepeği Krep Malzemeler:
 • 3 yemek kaşığı yulaf kepeği
 • 1 adet yumurta
 • 1 çay bardağı yarım yağlı süt
 • Bir fiske tuz
Yulaf Kepeği Krep Hazırlanışı:

Küçük bir karıştırma kabının içerisine ılık sütü boşaltıyoruz. Üzerine yumurtayı kırıp tel çırpıcı ile yumurta sütün içerisinde tamamen yok oluncaya kadar çırpıyoruz. Daha sonra üzerine çavdar ununu ve tuzu ekleyip hızlı bir şekilde çırpmaya devam ediyoruz. İçerisindeki un topakları tamamen yok olduğunda krep hamurunuz istenilen kıvama gelmiş demektir. 
Yulaf Kepeği Krep
Yanmaz yapışmaz krep tavasını ocağa alıp orta ateşte kızdırıyoruz. Hamurdan bir kepçe alıp tavanın tam ortasına boşaltıyoruz. Tavayı sapından tutup sağa sola hareket ettirerek hamurun tavanın tamamına yayılmasını sağlıyoruz. Krep'in alt yüzü yeteri kadar piştiğinde kenarları havaya kalkacaktır.  O vakit krep'in diğer yüzünü çevirip pişirebilirsiniz. Eğer yavan olarak tüketmek istemiyorsanız, üzerine bir çay kaşığı tere yağı sürebilirsiniz. Margarin türü yağların diyetinize zararı olabilir. Afiyet olsun...
]]>
Pirinç Kepeği Yağı https://www.kepek.gen.tr/pirinc-kepegi-yagi.html Thu, 06 Dec 2018 02:34:10 +0000 Pirinç kepeği yağı, aslında çok eski zamanlardan beri insanlar tarafından çokça kullanılan ve faydalarından yararlanılan bir bitkisel üründür. Pirinç kepeği yağının insan vücudunda çok büyük faydalar bulunmaktadır. Hem Pirinç kepeği yağı, aslında çok eski zamanlardan beri insanlar tarafından çokça kullanılan ve faydalarından yararlanılan bir bitkisel üründür. Pirinç kepeği yağının insan vücudunda çok büyük faydalar bulunmaktadır. Hem cilt üzerinde muhteşem etkileri olan hem de saçlarda çok büyük faydalar sağlayarak insanlarda meydana gelen sorunları ortadan kaldırabilmektedir. Unutulmamalıdır ki pirinç kepeği yağı, diğer birçok bitkisel yağ gibi ağız yolu ile kullanılmamaktadır. Aksi durumda kişilerde bu yağ, zehirlenme etkiler göstermektedir. Genellikle kullanım amacına göre kullanım şekli olan bu yağı eğer saç için kullanılacaksa farklı şekillerde, cilt için kullanılacak ise daha farklı şekilde kullanarak faydalarını görebilirsiniz. Pirinç kepeği yağının en büyük özelliği çok hızlı bir şekilde emilerek etkilerini kişiye hissettirmesidir. Bu özelliği ile insanlarda farklı rahatsızlıklara neden olmadan hızlı bir şekilde vücut tarafından emilmektedir. Pirinç kepeği yağı, ülkemizde biraz zor bulunabilen yağdır. Fakat şansınıza bağlı olarak ilk girdiğiniz satış noktasında bile bu ürünü bulabilme ihtimaliniz bulunmaktadır. Bu nedenle sizlerde bu ürünü yakınlardaki satış noktalarından sorgulayabilirsiniz. 

Pirinç kepeği yağının insan vücudunda yaptığı faydalarda kişinin saçları üzerine etkilerinden bahsedecek olursak bu yağın en büyük etkisine canlandırma etkisi örnek verilebilir. Pirinç kepeği yağı içerisinde bol oranda bulunan magnezyum, fosfor ve 1-2-3 vitaminleri insanlarında saçlarında canlılık, parlaklık etkilerinin oluşmasına neden olmaktadır. Bilinmelidir ki bu yağ kesinlikle saçlarda yağlılık ya da kabarıklık gibi etkiler meydana getirmez. Günümüzde özellikle bayanlar olmak üzere birçok insan bu yağı kullanarak saçlarına canlılık katmaktadır. Pirinç kepeği yağı bir diğer etki olarak kişilerde ölmüş olan saç derilerinin atılmasını sağlayarak kepekleri en aza indirmektedir. Tek seferde duşta atılan ölü deriler sayesinde daha sonradan ölü deliler vücuttan atılmaz. Bu nedenle diyebiliriz ki pirinç kepeği yağı kepek oluşumunu önler. Pirinç yağını kullanmadan önce kesinlikle nasıl kullanılacağı hakkında gerekli bilgileri edinmeniz gerekmektedir. Aksi durumlarda yanlış bir kullanım yapıldığında bu durum pirinç kepeği yağının etkilerini ortaya çıkarmayacaktır. Bunun yanında bu yağın faydalarından sizlerde yararlanmak için kesinlikle düzenli bir şekilde aksatmadan bu yağı kullanın. Sizler de çok kısa zamanlarda bu yağın faydalarını hissedeceksiniz.
Pirinç Kepeği Yağı
Pirinç kepeği yağının saç bakımı yanında cilt üzerinde de etkilerinin olduğunu biliyor muydunuz Pirinç kepeği yağı aksatılmadan kullanıldığında cilt üzerinde de muhteşem etkilerini sizlere gösterebilmektedir. Bu etkiler genellikle çok kısa bir sürede ortaya çıkarak sizlere de etkisini gösterecektir. Özellikle birkaç gün cilde sürüldüğünde hızlı bir yumuşama etkisi gösterebilmektedir. Bu nedenle sizler de ister elinize ister yüzünüze yumuşatmak amacı ile sürebilirsiniz. Bunun yanında bir diğer önemli etkisi ise özellikle yaş ilerlemesi nedeni ile ciltte görülen kırışıklıklar birçok insanda sorun haline gelmektedir. Sizlerde bu mükemmel bitkisel yağı kullanarak kırışıklıkları en aza indirebilirsiniz. Birçok kişi bu şekilde pürüzsüz bir cilt elde edebilmektedir. Aslında birçok insanın bilmediği şeyler vardır ki bu yağ az miktarda da olsa yemeklerde kullanıldığında insanlarda kolesterol üzerinde son derece etkilidir. Bu nedenle sizler de yemekleriniz içerisinde bu yağı kullanarak kolesterol probleminden korunabilirsiniz. Son olarak belirtmek isterim ki bu yağ piyasada satılan birçok nemlendiriciden çok daha etkilidir. Ciltte mükemmel bir nemlendirici etki göstererek daha sağlıklı bir cilt elde edebilirsiniz. Hem ucuz hem de etkili bir nemlendirici olarak sizlerde pirinç kepeği yapını kullanabilirsiniz.
]]>
Saçta Kepek https://www.kepek.gen.tr/sacta-kepek.html Thu, 06 Dec 2018 03:39:29 +0000 Saçta kepek, oluşumu herkesin sürekli olarak karşılaşmış olduğu problemler arasında en rahatsız edici, göze çarpan saç sorunlarındandır. Pul pul olmuş ölü derilerde, saç telleri arasından görünmeye başladığı

Saçta kepek, oluşumu herkesin sürekli olarak karşılaşmış olduğu problemler arasında en rahatsız edici, göze çarpan saç sorunlarındandır. Pul pul olmuş ölü derilerde, saç telleri arasından görünmeye başladığımız bu duruma kepek adı verilmektedir. Saçta kepek genel olarak ciddi bir soruna işaret etmemektedir ve bulaşıcı olmaz. Fakat insanlar arasında kepekli saçla dolaşmak hoş bir durum olmamaktadır. Konu temizlik olmasa bile dışarıdan sanki saçlar kirliymiş gibi, kişi bakımsızmış izlenimi oluşturur. Saçta kepek oluşumunun ciddi seviyede olduğu durumlarda sorun sadece görüntü olmamaktadır, kafa derisinde kaşıntı da meydana gelir. Kepeğe karşı en etkili tedavi yönteminin ilki kepek şampuanı kullanmak olacaktır. Eczanelerde veya marketlerde satılan kepek şampuanlarının farklı etkileri olur. Sizin saçınıza iyi gelecek olan kepek şampuanını deneyerek alabilirsiniz veya cilt doktoruna danışabilirsiniz. Kepek şampuanını etikette belirtildiği şekilde uygulamak gerekmektedir.

Saçta Kepek

Saçta Kepek Nedenleri:

 • Ciltte yağlanma ve kabuklanmadan dolayı saçta kepek oluşumu: Bir egzama türü ola seboreik dermatit henüz tam olarak nedeni belirlenmemiş olan, yağlı ve kabuklu cilt problemlerine neden olan bir rahatsızlık olmaktadır. Bir çeşit mantarın bu duruma sebep olduğu düşünülür. Bu tip egzama belirtisinin muzdarip olanları kafa derisi haricinde göz kapaklarında, burun kenarlarında, kulak arkasında, koltuk altında ve cildin başka yerlerinde, deride kabuklanma problemiyle karşılaşabilirler. Cildin yağlı olduğu ve kızarık olduğu, cildin kabuk oluşturduğu ve beyaz, sarı pul pul dökülme meydana geldiği görülmektedir. 
 • Malasezya mantarından dolayı saçta kepek oluşumu: Malasezya mantarı normal olarak ciltte yaşayan ve zararsız olan bir mantar türü olmaktadır. Fakat kontrolsüz olarak büyümeye devam ederse cildin yenilenme sürecini hızlandırarak saçta kepek problemine neden olabilir. Ciltteki olan mantarın varlığı bağışıklık sistemini harekete geçirir ve bu tepki de cildin kepeklenmesine, yağlanmasına neden olabilir. Bağışıklık sistemi vücudu bazı enfeksiyonlara karşı korumak için bu tür savunma tepkileri oluşturur. Fakat cildin yağlanması bu kez mantarın daha çok büyümesine yol açar ve sonuç olarak bütün bu savunma mekanizması bize saçta kepek olarak geri dönecektir.
 • Saçı yıkamaktan veya saçı fazla yıkamaktan kaynaklı saçta kepek oluşumu: Az yıkanan ve yağlanmış olan saçta kepek meydana gelir fakat bu, her kepekli saç pistir anlamına gelmemekte, her saç yıkanmamıştır anlamına gelmemektedir. Saçını az yıkayan kişiler saçta yağlanma ve saçta kepek sorunuyla daha çok karşılaşmaktadır, öte yandan saçı sık sık şampuanlamak da kafa derisini tahriş edeceğinden dolayı saçta kepeğe neden olabilir. Saçın hangi sıklıkla şampuanlanmış olduğu, saç şampuanlarken saç derisine masaj yapılması ve sonrasında bol suyla saçta şampuan kalmayacak şekilde iyi bir durulama yapılması da oldukça önemli olmaktadır. Piyasada satılmakta olan şampuanların çoğu pek çok kimyasal madde içerdiğinden dolayı, cilt bu kimyasallara alerjik tepki oluşturabilir. Kullanılan şampuanı değiştirmek, farklı ürünler denemek veya mümkün olduğunca doğal ürünlere yönelmek saçta kepek oluşumunun giderilmesinde işe yarayacaktır.
 • Saç ürünleri kullanımından sonra saçta kepek oluşumu: Sürekli olarak jöle kullanımı, saç spreyi kullanımı, köpük benzeri ürünlerden saçı şekillendirmek amacıyla kullanılan ürünlerin saçta kepek oluşturduğu bilinmektedir. Kullanımı sağlanan bu kimyasal ürünlere saç derisi alerjik tepki oluşturabilir veya çok sık jöle kullanmakta saç derisinde tahriş oluşturabilir. Piyasada bulunan bazı yeni ürünler kepek oluşturmayan jöle etiketiyle satılır. Kepeğe en iyi çözüm yolu bu tür saç ürünlerinini kullanımında aşırıya kaçmamak olacaktır ve jölesiz olamayan kişiler içinde, saçta kepek yapmayan ürünlerin kullanımı önerilir.
]]>
Kepek Neden Olur https://www.kepek.gen.tr/kepek-neden-olur.html Thu, 06 Dec 2018 20:40:30 +0000 Kepek Neden Olur, Saçta kepek oluşumu, cilt rahatsızlıklarının en çok karşılaşılan problemidir. Saçta kepek oluşumunda kepek problemi hastanenin cildiye bölümünde teşhisi ve tedavisi yapılmaktadır. Kepeğin Latince de Pityr Kepek Neden Olur, Saçta kepek oluşumu, cilt rahatsızlıklarının en çok karşılaşılan problemidir. Saçta kepek oluşumunda kepek problemi hastanenin cildiye bölümünde teşhisi ve tedavisi yapılmaktadır. Kepeğin Latince de Pityriasis capitistir olarak bilinmektedir. Bu durum aslında seboreik egzemanın inflamatuar olmayan hafif bir çeşidi olarak bilinmektedir. Normal olarak insan derisi kendisini yenilediğinden dolayı deri yüzeyinde bulunan ölü hücreler altta oluşmakta olan yeni hücreler tarafından atılmaktadır. Kepek oluşumu probleminde bu süreç aşırı hızlanmıştır ve çok sayıda hücre atılımı gerçekleşmediğinden dolayı, bu hücreler kümeler oluşturarak gözle görülebilir şekil alacaktır. Özellikle kepek problemi oluşumunda koyu renkli kıyafetler giyildiği vakit kepek daha belirgin hale gelir. Bunun yanı sıra saçta kaşıntı da meydana gelebilir. Bir çok kişi kepek oluşumunun saçlı derilerinin kuru olmasına bağlamaktadır. Bu nedenden dolayı da saçlarını şampuanla yıkamayı bırakırlar yada saçlarını şampuanla daha seyrek olarak yıkarlar. Çünkü şampuanla saçı yıkamanın saçları daha çok kurutacağını düşünmektedirler. Fakat bu durum hiçte doğru değildir. Kepek neden olur sorusuna kepek oluşumu sadece deri hücrelerinin döngüsü arttığı zaman gelişim gösterir denilebilir. Saçta kepeklenme oluşumunun derimizde normalde de olan pityrosporum ovale adı verilen bir mantarın miktarını aşırı arttırması sonucunda geliştiği düşünülür. Her ne kadar da çoğunlukla erkeklerde bu problem görülse de kepeğin bayanlarda görülme olasılığı da oldukça yüksek fakat kısa saça sahip olan erkeklerin bu durumdan kurtulması için çok daha az çaba sar etmeleri yeterli olur. Uzun olan saçlarda daha da fazla görülen ve beyaz tanelerinden dolayı rahatsız edici olan kepeğin elbette güzelliğinize verdiği zarar büyük olur. Bakımsız ve kötü saçlara sahip olduğunuz izlenimi bırakan kepekli saçlar bu hale gelmesinde elbette birden fazla nedeni olabilir. 

Kepek Neden Olur
Saçta kepek neden olur diyenlerdenseniz sizin için bu makalemizde saçta kepek oluşumunun nedenlerini bir araya getirdik. İlk olarak kepeğin saçlarınızın dibinde bulunan ölü derilerin kalkarak saçlarınıza bulaşması sebebiyle ortaya çıktığını bilmeniz gerekmektedir. Kimi zaman bunun bir hastalık olduğu sanılır fakat kepek problemi bir hastalık olmadığı gibi herhangi bir bulaşıcılığı da yoktur. Kepek oluşumunun bir yada birden fazla neden olabilir fakat bu nedenler temelde başka rahatsızlıkların belirtisi olarak kepeğe dönüşmektedir. Yani saçlarınızda kepek problemi varsa eğer kendinize hasta muamelesi yapmanıza veya insanlardan uzak durmaya gerek yoktur. Günlük yaşantımızda kafamızı yıkadığınız zaman sadece saçlarda oluşan kiri ve pisi değil, aynı zamanda saç diplerimizde oluşan ölü deriyi de alırız ve atarız. Biz her ne kadar da bunu fark etmesek de saç dibindeki yeni derilere yer açtığımızdan dolayı üstteki ölü deri tabakası banyo esnasında akar gider. Fakat bazen ölü deri üretimi çok fazla olur ve dolayısıyla saç diplerinde birikme oluşturmaya başlar. İşte bu sebeplerden dolayı banyonun ardından bile hala saçlarınızda kepek kalabilir ve sürekli olarak ortaya çıkmaya devam eder.

Saçta kepek neden olur sorusuna birde çeşitli olarak deride bulunan mantar ve deri hastalıklarının saçlardaki kepek oluşumunu arttırdığı söylenebilir. Özellikle de çeşitli egzama rahatsızlıkları ve malasezya mantarı adı verilen problemlerde maalesef saç diplerinde soyulmalar ve aşırı deri dökülmeleri görülür. Bu tip saç kepek oluşumunda kepek şampuanları işe yaramaz fakat sahip olunan bu cilt rahatsızlıklarına karşı cilt doktoruna görünmeniz de kepek sebebini ortadan kaldırmaya yarar. Bunun yanı sıra saçları çok az yıkamak yada çok fazla yıkamak da kepeğin nedenleri arasında görülmektedir. Az yıkanan saçlar giderek daha fazla ölü deri biriktirir ve bundan dolayı da temizliği biraz sıklaştırmak gerekir.

]]>
Kepeğe Karşı https://www.kepek.gen.tr/kepege-karsi.html Fri, 07 Dec 2018 16:13:22 +0000 Kepeğe Karşı, Kepek, özellikle saçını az yıkayanlarda veya çok yıkayanlar kişilerde görülür. Saçını çok yıkayan kişiler de saç derisi az yağlanma olur, az yıkayan kişilerde ise çok yağlanır. Bu yağı dengede tutmak Kepeğe Karşı, Kepek, özellikle saçını az yıkayanlarda veya çok yıkayanlar kişilerde görülür. Saçını çok yıkayan kişiler de saç derisi az yağlanma olur, az yıkayan kişilerde ise çok yağlanır. Bu yağı dengede tutmak gerekir. Aksi taktirde saçlarınız kepeğe maruz kalır. Saçlarda kullanılan jöle, briyantin saç ürünü, saç spreyi benzeri olan ürünler saç derisinde kepek oluşumuna sebep olacaktır. Saç için kullanılmakta olan bir çok ürün içerisinde kimyasal madde içerir ve bu maddeler saç derisinde gözenekleri kapatarak kepek oluşturur. Kuru bir cilde sahip olan kişilerde, kepek oluşma etkisi daha fazladır. Bu da kuruluk durumunda saç derisi de etkilenmektedir. Saç derisi adeta pullanarak dökülme gerçekleştirir. Sedef ve egzama hastalığı olan kişilerde bu durum daha çok belirir. Aşırı stresli hayat içerisinde olan kişilerde de kepek fazla görülür. Az su tüketen kişilerde daha fazla oluşum gösterir.

Kepeğe Karşı Bitkisel Çözüm Önerileri

Kepeğin neden meydana geldiğini sizlere yukarıda belirttik. Tabi kepek oluşumu sadece bunlarla sınırlı kalmamaktadır. Kepek oluşumu bunların haricinde başka nedenlerden dolayı da meydana gelir. Şimdi kepeğe karşı bitkisel çözüm  önerilerinden bahsedelim.
 • Banyo esnasında hatta son saç durulanması yapıldığında elma sirkesiyle saçlara masaj uygulayarak son durulamayı yapın. Fakat elma sirkesi yaklaşık olarak saçta 5 dakika boyunca kalmalı.
 • Banyoya girmeden önce saçları ıslatın ve bir çay bardağı içerisine biraz sirke ilave ederek ve birazda limon suyu ekleyerek saçlarınıza 5 dakika kadar masaj uygulayın. Ardından saçınızı yıkayın.
 • Saçlarınız kuru haldeyken saç diplerinize tuzla masaj uygulayın. Daha sonra şampuanla yıkayarak durulamanız gerekir.
 • Saçlarınızı çok sık yıkamamalısınız. Haftada 2 kez yıkamak uygun olacaktır.
 • Saçlarınıza kimyasal ürünler kullanmaktan kaçınmalısınız. Jöle kullanımı, briyantin kullanımı, saç spreyi kullanımında  kepek oluşumu devam eder.
 • Saçlarınızı taradığınız zaman, tarağı saç derinize fazla bastırmadan hatta mümkünse saç diplerine bile değdirmeden taramaya çalışın.
 • Saçlarınızı çok sıkı toplamamak gerekir. Saçlarınızın hava alması için ve serbest kaldığı sürece hava alacağını unutmamalısınız.
 • Kendinizi stresli durumlardan uzak tutun. 
 • Sürekli su için. Günlük en az 2 litre su içmeye çalışmalısınız.
Kepeğe Karşı

Kepeğe karşı kullanmış olduğun ve etkisini gördüğüm şampuan piyasada satılan kepeğe karşı etkili olan şampuanların ta kendisi. Kepeğe karşı olarak almış olduğum şampuanı haftada 2-3 kez saçlarımda kullandım. Anında kepeği gideriyor. Yapmanız gereken sadece banyoya girdiğiniz zaman yada saçınızı yıkadığınız zaman kepeğe karşı şampuanla saçlarınızı şampuanlamak ve şampuanı yaklaşık olarak 5 dakika kadar bir saça bir müddet masaj yaparak saçınıza uygulamak olacaktır. Daha sonra durulama gerçekleşebilir. Bizzat kendim uyguladım ve oldukça memnun kaldım.

Kepeğe Karşı Evde Uygulama: Kepek probleminiz sizin için can sıkıcı mı Eğer kepek probleminiz varsa evde bulunan 2 adet aspirini toz haline getirelim ve saçı yıkarken her seferinde kullandığınız şampuana ilave edelim. Hazırlanan karışımı saçınızda 5 dakika bekletin, daha sonra iyice durulayın ve normal şampuanla tekrar yıkayın. Bunun haricinde pul pul olan kepek problemi kafanızı kaşındırıyorsa, çözümü saç derinize 2 yemek kaşığı kadar limonla masaj yapmak ve sonra normal suyla durulamak olacaktır. Daha sonra bir fincan su içerisine bir çay kaşığı limon suyunu ilave edin ve bununla saçlarınızı güzelce durulayın. Bu uygulamayı kepek yok olana kadar her gün yapmalısınız.

]]>
Kepek Ekmeği https://www.kepek.gen.tr/kepek-ekmegi.html Sat, 08 Dec 2018 10:28:48 +0000 Kepek ekmeği, ekmek yapıldığı zaman kepeği ayrılmamış unla yapılan ekmek olarak bilinir. Kepek ekmeği denildiği zaman ilk akla gelen zayıflama etkisi olmaktadır. Genellikle diyet listelerinde adı duyulan kepek ekmeğinin a Kepek ekmeği, ekmek yapıldığı zaman kepeği ayrılmamış unla yapılan ekmek olarak bilinir. Kepek ekmeği denildiği zaman ilk akla gelen zayıflama etkisi olmaktadır. Genellikle diyet listelerinde adı duyulan kepek ekmeğinin aslında pek çok faydası vardır. Hatta kepek ekmeği kanseri önleyici faydası bile olmaktadır. Uzman kişiler sadece kilo vermek isteyen kişilerin değil herkesin kepek ekmeği yemesi gerektiğini belirtmektedir. Kepek ekmeği zayıflamada olan rolü hep yanlış anlaşılmıştır. Kepek ekmeğinin daha az kalori içermiş olduğu zannedilmektedir. Oysaki kepek ekmeğiyle beyaz undan elde edilen ekmek kalorisi arasında pek fark yoktur. Zayıflama diyet listelerinde hep kepek ekmeğinin tavsiye edilmesinin nedeni, kepek ekmeği iştah kesmesi ve bağırsakları çalıştırması sayesinde kilo vermeye yardımcı olduğudur.

Kepek Ekmeği Faydaları

 • Kepek ekmeği bağırsakların çalışmasına yardımcı olur, bağırsak kanserine yakalanma riskini yüzde 50 oranında azaltır.
 • Safra kesesinde taş oluşması ihtimalini de azaltmaktadır. Çünkü kepek ekmeği beyaz ekmek, çavdar ekmeği ve mısır ekmeği gibi diğer ekmek türlerinde var olan bütün vitamin ve mineralleri içermektedir.
 • Kabızlığı önleyen kepek ekmeği, iştahı keser ve bu nedenden dolayı da kilo vermeye yardımcı olur. Hazmı kolaydır.
 • Metabolizmanın çalışmasını hızlandırdığından dolayı, sindirimle ilgili rahatsızlıkları ve kabızlık probleminde oldukça etkilidir. Bağırsakların çalışmasını sağlamış olduğu gibi, bağırsak kanseri riskini ve hemoroit oluşumunu da engellemektedir.
 • Kepek ekmeği östrojenin yani kadınlık hormonu dolaşımını da azaltmaktadır. Bu durumda bayanlarda, göğüs ve rahim kanserini önleyen bir faktör olmaktadır.
 • Kepek ekmeği, şeker hastalarının ve kilo problemi olan kişilerin rejim listelerinin başında olması gerekir.
 • Kepek ekmeği, kalp ve dolaşım hastalıklarına iyi gelmektedir. Besin değeri oldukça yüksektir, ekonomik bir gıda olmaktadır.

Kepek Ekmeği

Kepek ekmeği, diyet esnasında kullanımı sürekli tavsiye edilen bu ekmek faydalarından ziyade zararları vardır. Pek çok insan kepek ekmeğinin içeriğinde bulunan lif oranından dolayı ve vitaminleri nedeniyle kepek ekmeğini yararlı bulurlar. Bu ekmeğin demirin emilimini önleyen bir içeriği olduğunu biliyoruz. Diyetisyenlerin ve çoğu uzman doktorun bizlere tavsiyesi esmer ekmek yani kepek ekmeği olmaktadır. Bunun yanı sıra tam buğday ekmeği, çavdar ekmeği gibi tercihlerinde öğünlere eklenmesi hususunda uyarıda bulunmaktadırlar. Fakat yapılan bir araştırmaya göre kepek ekmeğinin içeriğinde bulunan madde demirin vücut tarafından emilmesini önlemekte olduğunu. Bu da bağırsaklardan emilmesi gereken demirin dışkıyla dışarı atılması anlamına gelmektedir. Demir minerali kan hücrelerinin ana maddesi olarak bilinir. Vücutta demir minerali olmasa kişide kansızlık meydan gelir. Bunun yanı sıra demir minerali beynimizin en çok kullanmış olduğu organik yapılardandır.. Demiri minerali eksikliği insanda hafıza kaybına neden olur, konsantrasyon bozukluğu oluşturur, halsizliğe ve üşümeye neden olur. Bu nedenle kepek ekmeği veya esmer ekmek tüketimini sınırlı tutmak gerekmektedir.

Kepek Ekmeği Zayıflama 

Kepek ekmeği zayıflama hususunda insanlara direk olarak bir fayda sağlamaz. Kepek ekmeği, faydalı mı yoksa zararlı mı diye soracak olursanız eğer elbette yararının daha çok olması nedeniyle öncelikli olarak tüketilmesi gereken bir gıda olduğunu söyleyebiliriz. Fakat kafanızdan kepek ekmeğini tüketerek zayıflama mantığını olmamalıdır. Kepek ekmeği sadece zayıflama açısından size yardımcı bir gıda değildir. Daha çabuk doygunluk hissine ulaşıp daha az yemek tüketmek ve daha az kalori almanızı sağlayan vitamin ve lif bakımından zengin bir besin kaynağı olmaktadır. Ekmeğin daha doğrusu undan yapılan bütün besin maddelerinin aşırı tüketimi kilo almaya sebep olur. Bu nedenle de her şeyi kararında tüketmek en doğ]]> Yulaf Kepeği Faydaları https://www.kepek.gen.tr/yulaf-kepegi-faydalari.html Sat, 08 Dec 2018 10:48:59 +0000 Yulaf Kepeği Faydaları, Buğdaygiller familyasından olan yulaf kepeği otsu bir tahıl bitkisidir. İçinde bol miktarda nişasta bulunduran yulaf kepeği isimli bitki ilk başta kalsiyum olmak üzere, magnezyum, potasyum, fosfor ve Yulaf Kepeği Faydaları, Buğdaygiller familyasından olan yulaf kepeği otsu bir tahıl bitkisidir. İçinde bol miktarda nişasta bulunduran yulaf kepeği isimli bitki ilk başta kalsiyum olmak üzere, magnezyum, potasyum, fosfor ve demir gibi mineraller bakımından da zengin bir bitkidir. Türkiye’deki yetiştiriciliği genel olarak,  Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde yapılan yulaf kepeği bitkisi, Haziran ayında çiçeklenmeye başlamaktadır. Bu bitki çiçeklenmeye başlayınca, henüz taneleri oluşmadan yeşil halinde iken kesilmektedir ve bu kesilme işlemi bitkinin yerden yaklaşık bir karış yukarısından yapılmaktadır. Daha sonra ise, demetler haline getirilmekte ve kuruyuncaya kadar bir yerde asılı tutulduktan sonra da ince ince kıyılıp saklanmaktadır.

Yulaf kepeği bitkisi içinde bulundurduğu mineraller yönünden zengin olması ve nişasta bakımından zenginliği ile insan sağlığı ve birçok hastalık için oldukça yararlı bir bitkidir. Yulaf kepeği bitkisinin insan sağlığı üzerindeki faydalarını şu şekilde sıralamak mümkündür;

Yulaf Kepeği Faydaları

 • Yulaf kepeğinin kanda bulunan şeker oranını düşürme özelliği bulunmaktadır.
 • Yulaf kepeği, guatr rahatsızlığını önlemede faydalı olmaktadır.
 • Yulaf kepeğinin içerisinde lifler bulunmaktadır. Bu da kandaki kolesterolü düşürmeye yardımcı olmasını sağlamaktadır.
 • Yulaf kepeği, daha güçlü bir kas ve kemik yapısına sahip olmasına yardımcı olmaktadır.
 • Mide ve bağırsak bozulması durumunda yulaf kepeği faydalıdır.
 • Yulaf kepeği, vücudun yorgun düştüğü durumlarda ve zihinsel yorgunluk yaşanması halinde bu yorgunluğun giderilmesine yardımcı olmaktadır ve vücudun rahatlamasını sağlamaktadır.
 • Yulaf kepeğinin enerji verici özelliği vardır. Bu sebeple de hamile kadınlara, sınava girecek olan kişilere, sporla uğraşanlara, çocuklara ve özellikle de çok sık hastalanan çocuklara fayda sağlamaktadır.
 • Yulaf bitkisi, stres ve uykusuzluğun yanı sıra sinir zayıflığına da iyi gelmektedir.
 • Özellikle adet döneminde ağrı ve şikâyeti olan kişiler için yulaf kepeği fayda sağlamaktadır.
 • Yulaf kepeği, sigara ve uyuşturucu bağımlığı olan kişilerin bu bağımlılıktan kurtulmalarına yardımcı olmaktadır.
 • Yulaf bitkisi, cildin, saç ve tırnakların ve kemiklerin daha sağlıklı ve güçlü olarak gelişmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca, diş sağlığının korunmasında da etkilidir.
 • İdrar söktürücü özelliği de bulunan yulaf kepeği bitkisi aynı zamanda, çocukların hazımsızlıklarının giderilmesinde de fayda sağlamaktadır.
 • Yulaf kepeği bitkisi, kan basıncı düzensizlikleri ya da kalp rahatsızlıkları olan kişilerde tedavilerinin yanı sıra, alternatif tedavi olarak da kullanılabilmektedir.
 • Yulaf bitkisinin sapı saçların daha güçlü olmasında ve nemlendirilmesinde fayda sağlamaktadır. Bunun yanı sıra, yulaf sapının saçların güneş ışığından ya da sık yıkama, toz ve kimyasal maddeler ile olan etkileşiminden, saçlara giren bakterilerden ve saç kurutma makinesi, düzleştirici gibi aletlerin verdiği zararlardan saçları koruma etkisi vardır.
 • Son olarak, yulaf bitkisi odaklanamama, isteksiz olma, iştahın olmaması ve uyuyamama gibi durumlarda da fayda sağlamaktadır.

]]> Kepekten Kurtulma https://www.kepek.gen.tr/kepekten-kurtulma.html Sun, 09 Dec 2018 05:24:37 +0000 Kepekten Kurtulma, Birçok insan kepek proğlemi yaşar. Kepek kiminde sabun yada şampuandan olur. Kiminde ise cilt hastaliğindan olabilir. Kepek çoğu zaman rahatsiz eser. Koyu renkli kıyafet giyildiği zaman belirğin hale gelir. Kepekten Kurtulma, Birçok insan kepek proğlemi yaşar. Kepek kiminde sabun yada şampuandan olur. Kiminde ise cilt hastaliğindan olabilir. Kepek çoğu zaman rahatsiz eser. Koyu renkli kıyafet giyildiği zaman belirğin hale gelir. Ayrica kaşintida yapabilir.

Kepek oluşumunu önlemek için yapmamiz gerekenler:
 • Öncelikle saç temizliğine özen gösterilmelidir.
 • Kepekli saçtan kurtulmak için saçinizi ılık su ile yıkayın.
 • Kepek sorunu için üretilmiş özel şampuanlardan kullanılmalıdır.
 •  Aşırı stresten uzak durmalıdır. Saç hem kepek hem de kaşıntı yapar. 
Kepekten KurtulmaKepeğe karşı evde yapabileceğimiz elma sirkesi kürü
 
Elma sirkesi kepekte çok etkilidir. İçinde asitlik madde bulunduğundan kepek oluşumunu enaza indirir. Elma sirkesi düzenli olarak kullanilmalidir. 
 Yarım bardak su, bardağın 3'te 1'i kadar elma sirkesi
Püskürtmeli bir şişeye elma sirkesi ve su'yu katalım, saçlarımızın köklerine sıkarak iyice yedirin. Bir saat bu şekilde saçlarınızı sararak bekleyin daha sonra saçlarınızı durulayın. Bu karışımı haftada iki kez uygulayın.
(Yarım çay bardağı elma sirkesini durulama suyuna ilave ederek başınıza dökebilirsiniz.)
]]>
Kepek Şampuanı https://www.kepek.gen.tr/kepek-sampuani.html Sun, 09 Dec 2018 12:39:25 +0000 Kepek şampuanı, kepeğe karşı en etkili tedavi yönteminin başında kepek şampuanı kullanmak gelir. Kepek şampuanını etikette belirdiği gibi uygulasanız daha iyi bir sonuç alırsınız. Eczanelerde yada marketlerde satılan kepek Kepek şampuanı, kepeğe karşı en etkili tedavi yönteminin başında kepek şampuanı kullanmak gelir. Kepek şampuanını etikette belirdiği gibi uygulasanız daha iyi bir sonuç alırsınız. Eczanelerde yada marketlerde satılan kepek şampuanların farklı etiketleri olabilir. Size iyi gelecek şampuanı deneyerek bulabilirsiniz. Kullandığınız şampuan alerji verdikte cilt doktorunuza danışın. Kepek genellikle ciddi bir sorun ve bulaşıcı değildir. Ama insanlar arasında kepekli saçla dolaşmak hoş görülmez ve bu nedenle kepek sıkıntı yaratır. Kepekli saçlarda konu temizlik olmasa bile dışarıdan sanki saçlar kirliymiş ve bakımsız gibi görülür. Sadece sorun görüntü değildir. Kafa derisinde kaşıntı da olur.

Kepek Şampuanı
Az yıkanan ve yağlanan saçta kepek oluşur. Ama her kepekli saç pistir, yıkanmamıştır anlamına gelmez. Saçını az yıkayanlar yağlanma ve kepek sorunuyla daha çok karşılaşabilir. Öte yandan saçı sık sık şampuanlamak da kafa derisini tahriş edip kepeğe dönüştürür. Saçınızı şampuanlarken saç derisine masaj yaparak uygulayın. Ardından bol suyla şampuan kalmayacak şekilde durulayın. Kepeğe karşı kullandığınız şampuanı doğal ürününü kullansanız daha iyi bir sonuç elde edilir.
]]>
Kepeğe Çözüm https://www.kepek.gen.tr/kepege-cozum.html Sun, 09 Dec 2018 19:36:23 +0000 Kepeğe çözüm ile ilgili dermokozmetik ve tıbbi olarak bir çok çözüm yolu vardır. Oldukça sıradan bir saç derisi sorunu olan kepek için evde yapabileceğimiz bakım maskelerini kullanarak çözüm bulabiliriz. Fakat kepeğe seb Kepeğe çözüm ile ilgili dermokozmetik ve tıbbi olarak bir çok çözüm yolu vardır. Oldukça sıradan bir saç derisi sorunu olan kepek için evde yapabileceğimiz bakım maskelerini kullanarak çözüm bulabiliriz. Fakat kepeğe sebep olan stres ve kötü beslenme halini çözmeden bu reçetelerle kepekten tamamen kurtulmamız mümkün değildir. Bu gibi saç derisiyle doğrudan ilgili olmayan bu sorunların dışında oluşan kepek için bazı bitkisel ve doğal çözümlerine bu sayfada yer vermeye çalıştık.

Kepek için limon suyu: Limon suyunu yalnızca kepeğe karşı değil saç köklerini güçlendirmek  ve saçların doğal bir parlaklık için kullanılabilir. Limon suyunu saç derisi için saçlarınızı önce hafif bir şampuan yardımıyla  yıkayın. Daha sonra nemliyken saç derinize parmak uçlarınız yardımıyla  masaj yaparak limon suyunu güzelce sürün. Yarım saat veya 40 dakika kadar beklettikten sonra yine az bir şampuan alarak bir şampuanla saçlarınızı yıkayıp güzelce durulayın. Saçlarınızı iyi durulamak çok önemli çünkü limon suyu kalmış saç ile güneş ışığına çıkarsanız saçlarınızın dipleri açılacaktır. Limon saç derilerini temizler. Saç diplerinin daha güçlü olmasını sağlar.

Kepek için aloe vera: Aloe vera kuru saç derisini çok güzel yumuşatır ve saç diplerini güçlendirerek dökülmelere karşı koruma sağlar. Banyoya yapmadan önce saç derinize aloe vera  ile masaj yapın.15 dakika bekledikten sonra bir miktar şampuanla yıkayın. Bu uygulamayı kepek sorunu azalana kadar her gün tekrarlayabilirsiniz. Her gün saçlarınızı şampuan ile yıkamak  kuruluğa neden olabileceği için nemlendiricili, hafif şampuan veya saç kremi kullanın.

Kepeğe Çözüm

Kepek için hindistan cevizi yağı: Doğal yağlar saç bakımında önemli bir yer alır. Kepeğe karşı en etkili doğal yağ hindistan cevizi yağıdır. Duşa girmeden önce hindistan cevizi yağını masaj yaparak saçlarınızın diplerine sürün. Saçları bir havlu yardımıyla sarıp yarım saat bekletin ve saç fırçasıyla saçlarınızı tarayın. Sonra ılık su ve şampuanla saçlarınızı yıkayarak yağdan kurtulabilirsiniz.

Kepek için mayonez: Pek bilinmeyen bir yöntemdir mayonez yöntemidir.Mayonez içinde ki yumurta ile sirke saçları yumuşatmak ve doğal bir parlaklık sağlamak amacıyla pek çok kişi tarafından beğenilerek kullanılıyor. Kullanımı da şu şekildedir; saçlarınızı hafif  ıslatıp fazla suyu havluyla kuruladıktan sonra saç diplerine mayonezi sürün. Saçınızda mayonezi 40 dakika beklettikten sonra az bir şampuanla yıkanın ve durulayın.

Kepeğe için pancar: Pancar suyu karışımı kepeğe karşı en etkili tedavi yöntemlerinden biridir. Pancarı kökleri ile beraber kaynattıktan sonra suyu ile  her akşam saç derinize masaj yaparak saç kepeği azaltabilirsiniz. Beyaz şeker pancarı kullanımı da etkili sonuçlar verebilir.

Kepek için sirke: Sirke anti bakteriyel özelliğe sahip olduğu için saç derisinde oluşan tahrişleri önler ve saçta ki ölü derilerin temizlenip saç köklerinin hava alması için kullanılır. Kepek için bir çok çözüm yollarından bahsettik bu yollarından herhangi birini tercih ederek kepek sorunundan kurtulabiliriz.

]]>
Yulaf Kepeği Tarifleri https://www.kepek.gen.tr/yulaf-kepegi-tarifleri.html Mon, 10 Dec 2018 09:30:54 +0000 Yulaf kepeği tarifleri hem çok sağlıklı hem de kalorisi az olan besinler olduğu için sıklıkla tercih edilmelidir. Bu nedenle sizler için bir kaç tarif paylaşacağım ilk olarak yulaflı lorlu yumurta ile başlıyoruz. Yulaf kepeği tarifleri hem çok sağlıklı hem de kalorisi az olan besinler olduğu için sıklıkla tercih edilmelidir. Bu nedenle sizler için bir kaç tarif paylaşacağım ilk olarak yulaflı lorlu yumurta ile başlıyoruz.

Yulaflı lorlu yumurta: Yulaflı lorlu yumurta hem yapımı kolay hem de çok sağlıklı bir yemektir. Kahvaltıda veya öğlen yemeğinde tercih edilebilir. Ayrıca ara öğün olarak da kullanılabilir.

Malzemeler;

 • 3 adet yumurta
 • 3 kaşık yulaf kepeği
 • 3 yemek kaşığı lor peyniri
 • 3 yemek kaşığı  maydanoz
 • Bir su bardağı süt
 • 2 çay kaşığı kekik
 • 2 çay kaşığı pul biber

Yapılışı;

Tüm malzemeyi derin bir kap içerisinde karıştırıp yulaf kepeğinin kabarması için 20 dakika bekletiyoruz. Bu esnada seramik veya yapışmaz çelik tavayı yağlayıp kızdırın. Bu karışımını tavaya döküp kapağını kapatın ve orta dereceli ateşte pişirin. Bir spatula yardımıyla omleti ters çevirin ve diğer tarafını da güzelce pişirin. Kolay sindirim sağlamak için bol su ile  birlikte tüketip yanında domates veya salatalıkla yiyebilirsiniz. Bu omlet iki veya üç kişi için uygun tek başınıza yememenizi öneririz. Omleti piştikten sonra ikiye bölüp diğer öğünde ısıtıp yiyebilirsiniz.

Afiyet olsun.

Yulaflı minik ekmekler: Yulaflı minik ekmekler yulaf kepeği ile yapılan minik ekmeklerin hem kalorisi çok düşüktür hemde besleyiciliği yüksektir. Bu nedenle günlük hayatta rahatlıkla kendinize ve çocuklarınıza bu ekmekleri hazırlayabilirsiniz

Yulaf Kepeği Tarifleri

Malzemeler:

 • 4 yemek kaşığı yulaf kepeği
 • 4 yemek kaşığı lor peyniri
 • 2 yumurta (ya da 3 yumurta akı)
 • 4-5 dal dereotu 
 • 1 yemek kaşığı  kadar tuz ve 1 yemek kaşığı taze çekilmiş karabiber

Yapılışı:

Bir kap içerisinde bütün malzemeleri karıştırın. Büyük toplar yapın ve elinizle bastırıp köfte gibi şekil verin. Üzerine dilerseniz çatal ile delikler açın veya çatal bastırarak şekil verebilirsiniz. Sıcak çelik tavayı fırça yardımı ile zeytinyağı ile yağlayın ve ekmeklerin her iki tarafı da nar rengi oluncaya kadar pişirin.Yanında ızgara edilmiş biber ve domates ile servis edilir. İsterseniz  biraz reçel ya da pekmezle de deneyebilirsiniz. Dereotu veya sevdiğiniz başka bir otu tercih edebilirsiniz.
Afiyet olsun.

 Yulaflı pizza: Yulaflı pizza içerisinde yulaf ve sebze barındırdığı için çok sağlıklı atıştırmalıklardır.

 Malzemeler: 

 • 2 yumurta
 • 1 kahve fincanı yulaf kepeği
 • 3-4 yemek kaşığı yoğurt
 • 1 yemek kaşığı sıvı yağ
 • Bir  paket kabartma tozu
 • 1 yemek kaşığı salça
 • 1 yemek kekik
 • 2 adet küp küp doğranmış domates
 • 2 adet sivri biber
 • 500 gram kaşar peyniri

Yapılışı:

Bir kâsede tüm  malzeme karıştırılarak yumuşak kıvamlı bir hamur yapılır. Büyük boy bir çelik tavayı peçete ile yağladıktan sonra, hamuru tavaya ilave ederek döküyoruz ve bir kaşık yardımı ile düzeltiyoruz. Daha sonra alt üst çevirerek her iki tarafında pişmesi sağlanır. Sonra üzerine su ile açılmış salça sürülerek, üstüne kekik serpilir. Daha sonra isteğinize göre hamurun üzerine sebzeleri ve peyniri ilave ederek 200 derece ısıtılmış bir fırında 30 dakika pişirip servis için geniş bir kaba alıyoruz. Afiyet olsun.

]]>
Kepek Saç Döker Mi https://www.kepek.gen.tr/kepek-sac-doker-mi.html Mon, 10 Dec 2018 22:19:02 +0000 Kepek Saç Döker mi, Kepek saç dökülmesiyle direkt ilgili değildir ancak saç köklerinin zaman içinde zayıflamasına neden olarak kopma yoluyla dökülmeleri arttırabilir. İleri derecede kepek sorunu dahi saç dökülmesi nedenl Kepek Saç Döker mi, Kepek saç dökülmesiyle direkt ilgili değildir ancak saç köklerinin zaman içinde zayıflamasına neden olarak kopma yoluyla dökülmeleri arttırabilir. İleri derecede kepek sorunu dahi saç dökülmesi nedenleri arasında gösterilmez. Ancak kepek sebebiyle saç derisini sürekli kaşımak tahrişe neden olabilir. Saç derisindeki kaşımaya bağlı tahriş sebebiyle dökülen saçların yerine zaman içinde yenileri çıkacaktır.

En sık görülen saç sorunları şunlardır; Saçla ilgili birçok hastalıklar var. Bunlar direkt saçlara ait mikroplu bir takım hastalıklar olabileceği gibi, vücudun bütününü ilgilendiren bazı hastalıklar da saçlar üzerinde zararlı etkiler yapabilir. Vücudun bakımına, beslenişine bağlı olan açlık, vitaminsizlik gibi durumlar, şeker hastalığı gibi hastalıklar saçlara zarar verebilir. Başlıca hastalıklar, saç dökülmesi, saçkıran hastalığı,kepek hastalığıdır.''dedi.

Latince ismi Pityriasis capitis olan kepek, basit bir şekilde söylemek gerekirse ölü hücrelerin dökülmesidir. Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 40'ı hayatlarının herhangi bir dönemde kepeklenme sorunu ile karşılaşıyor. Özellikle kepek problemi koyu renkli kıyafetler giyildiğinde daha belirgin hale gelir. Birçok insan kepek problemini ya saçlarını çok yıkamaktan veya az yıkamaktan dolayı kaynaklandığını düşünür. Saç düzenli olarak şampuan ile yıkamazsanız, kafa derinizde ki yağ hücreleri kepek oluşmasına neden olabilir. Öte yandan saçı sık sık şampuanlamak da kafa derisini tahriş edip kepeğe neden olabilir. Bunlardan başka havaların soğuması ile genellikle kış aylarında cilt kurur. Cildin kuruması saç derisinde kepeklenmenin ve kaşınmanın en büyük nedenidir.'' diye konuştu.

Kepek Saç Döker Mi
Kepek Tedavisi İçin

Kepek nedeniyle saç dökülmesinden endişe ediyorsanız, kepek tedavisi yolunda bazı adımlar atmanız gerekir. Eğer hafif dereceli kepek sonunuz var ise kepek için özel formüle edilen şampuanlardan kullanabilirsiniz. Bu şampuanlar saç derisindeki bakterileri ve ölü hücreleri temizlerken kuruluğu alır. Saç derinizde mantar gibi cilt hastalıkları varsa bunlar da kepeğe yol açabilir. Bu tip cilt sorunları için doktorunuzdan merhem isteyebilir ve kortizon kremler kullanabilirsiniz.

Saç Dökülmesinin Gerçek Nedenleri

Saç dökülmesi %95 oranında genetiktir ve babanızda veya büyük babanızda saç dökülmesi varsa sizin de saçlarınızın dökülme olasılığı oldukça yüksektir. Bunun dışında kalan aşırı stres, kötü beslenme, çevresel faktörlerin de saç dökülmesini arttırdığı bilinen bir geçektir. Saç dökülmesine neden olan hastalıklar arasında ise trioid bozuklukluları, hormonal değişiklikler ve bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar gösterilebilir.

]]>