Kepek Nasıl Geçer?
15 Mayıs 2024

Kepek Nasıl Geçer?

Kepek nasıl geçer, kepek, saç derisinde meydana gelen dökülme nedeniyle oluşan bir saç problemidir. Düzenli olarak saç bakımı yapıldığında kepek probleminden kurtulmak mümkün olur. Kepek birçok nedene bağlı olarak gelişebilir. Bu nedenler;
 • Vücudun ihtiyacını karşılayamayacak kadar su içmek kepeğe neden olabilir. Kepek sorununa maruz kalmamak için gün içinde en az 2 litre su içilmelidir.
 • Stres, endişe ve kaygı gibi faktörler kepek ve beraberinde saç dökülmesine neden olabilir.
 • Egzama ve sedef gibi cilt hastalıklarına maruz kalan kişilerde kepek sorunu yaşanabilir.
 • Özellikle kuru cilt tipine sahip kişilerde kepek oluşma ihtimali daha yüksektir. Saç derisinin yeteri kadar nemli olmaması saç derisinde pullanma ve beraberinde kepeğe yol açabilir.
 • Saç bakımı ya da saça şekil vermek amacıyla kullanılan jöle, sprey gibi kozmetik ürünler kepek oluşumunu tetikleyebilir.
 • Yeteri kadar saç bakımına özen göstermeyen, saçlarını seyrek aralıklarla yıkayan kişilerde kepek daha fazla görülür.
Aspirin ile Kepek Nasıl Geçer?

Kan sulandırıcı özelliği olan aspirin, güçlü kimyasal maddeler içerir. Aspirin vücutta oluşan birçok probleme karşı faydalıdır. Saç bakımı ve saç sağlığını korumak amacıyla da kullanılabilir. Aspirin içerikli saç bakım maskeleri ile kepek sorunu kontrol altına alınabilir. Aspirin maskeleri ev ortamında kolaylıkla hazırlanabilir ve uygulanmaya başladığı andan itibaren olumlu etkilerinden yararlanılabilir.

Kepeğe karşı 2 tane aspirin dövülerek toz haline getirilir. Toz haline gelen aspirin yine kepeğe karşı iyi gelen organik bir şampuanın içine katılarak saça uygulanabilir. Aspirin dahil edilmiş şampuan ile saçlar masaj yapılarak yıkanır. Şampuan saçlarda 2-3 dakika bekletilerek bol su ile arındırılmalıdır. Saçlar aspirinli şampuandan arındırıldıktan sonra saçlar tekrar normal şampuan ile yıkanmalıdır.

Limon ve Sirke ile Kepek Nasıl Geçer?

Kepek problemleri saç derisinde ciddi anlamda kaşıntıya yol açabilir. Hem kepekten hem de neden olduğu kaşıntıdan kurtulmak için, 2 çorba kaşığı limon suyu saç köklerine masaj hareketleri ile sürülür. Limon saç diplerinde oluşan kaşıntı ve farklı cilt hastalıklarına karşı faydalıdır.

2 çay bardağı suyun içine 2 çay bardağı sirke eklenerek karıştırılır. Elde edilen karışım ile saçlar yıkanır. Bir süre bekletildikten sonra saçlar bol su ile durulanır. Yine saç köklerine 2-3 yemek kaşığı sirke ile masaj yapılır. Birkaç dakika bekletildikten sonra saçlar normal şampuan ile yıkanır. Sirke hem saçlarda oluşan kepeklenmeye hem de kaşıntıya karşı kullanılabilecek etkili yöntemlerden biridir.

Kabak Çekirdeği ile Kepek Nasıl Geçer?

4 çorba kaşığı kadar kabak çekirdeği ezilir ve içine yeterli ölçülerde sirke eklenerek karıştırılır. Karışım ocağa alınarak ısıtılır. Isıtılan karışım saç diplerine masaj yapılarak tüm saça yedirilir. Yaklaşık 20 dakika kadar bekletildikten sonra saçlar bol su ile temizlenir.

Kepeğe Karşı Alınabilecek Önlemler Nelerdir?
 • Kepek problemine maruz kalmamak için saçlar çok sık yıkanmamalıdır. Haftada 2 defa saçların yıkanması yeterli olur.
 • Saç temizliği ya da bakımı için kimyasal ürünler kullanılmamalıdır. Bu tür ürünler kepek oluşumunu tetikleyebilir.
 • Saç taranırken saç diplerine tarağın fazla temas etmemesi gerekir. Aksi halde saç derisi kalkarak kepeklenmeye yol açabilir.
 • Saçların çok sıkı toplanması, saçların nefes almasını engeller. Bu durum da kepek meydana gelebilir.
 • Stres, sinir gibi eylemler kepek oluşumunu tetiklemektedir. Stresten uzak kalarak kepek sorunu kontrol altına alınabilir.

Kepek Nasıl Geçer Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kepeğe Çözüm Önerileri

Kepeğe Çözüm Önerileri

Popüler İçerikler

Kepekten Kurtulma Yolları

Kepekten Kurtulma Yolları

Zetion Kepek Şampuanı

Zetion Kepek Şampuanı

Editörün Seçtiği

Stres Kepek Yapar mı?

Stres Kepek Yapar mı?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kaşta Kepek Belirtileri ve Tedavisi

Kaşta Kepek Belirtileri ve Tedavisi

Kepek Neden Olur?

Kepek Neden Olur?

Kepek Şampuanı Önerileri

Kepek Şampuanı Önerileri

Kepek İlacı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kepek İlacı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kepek Oluşumu ve Tedavisi

Kepek Oluşumu ve Tedavisi