Kepek Saç Döker mi?
22 Haziran 2024

Kepek Saç Döker mi?

Kepek Saç Döker Mi?

Kepek, saç dökülmesiyle doğrudan ilgili değildir; ancak saç köklerinin zamanla zayıflamasına neden olarak kopma yoluyla dökülmeleri artırabilir. İleri derecede kepek sorunu bile saç dökülmesi nedenleri arasında gösterilmez. Ancak kepek sebebiyle saç derisini sürekli kaşımak tahrişe neden olabilir. Saç derisindeki kaşıma sonucu oluşan tahriş sebebiyle dökülen saçların yerine zamanla yenileri çıkacaktır.

Saç Sorunları ve Kepek

En sık görülen saç sorunları şunlardır:

  • Saç dökülmesi
  • Saçkıran hastalığı
  • Kepek hastalığı

Saçla ilgili birçok hastalık vardır. Bunlar doğrudan saçlara ait mikrobik hastalıklar olabileceği gibi, vücudun bütününü ilgilendiren bazı hastalıklar da saçlar üzerinde zararlı etkiler yapabilir. Vücudun bakımına, beslenmesine bağlı olan açlık, vitaminsizlik gibi durumlar, şeker hastalığı gibi hastalıklar saçlara zarar verebilir.

Kepek Nedir?

Latince ismi Pityriasis capitis olan kepek, ölü hücrelerin dökülmesidir. Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 40'ı hayatlarının herhangi bir döneminde kepeklenme sorunu ile karşılaşır. Özellikle koyu renkli kıyafetler giyildiğinde kepek problemi daha belirgin hale gelir. Birçok insan kepek problemini ya saçlarını çok yıkamaktan veya az yıkamaktan dolayı kaynaklandığını düşünür. Saç düzenli olarak şampuan ile yıkanmazsa, kafa derisindeki yağ hücreleri kepek oluşmasına neden olabilir. Öte yandan saçı sık sık şampuanlamak da kafa derisini tahriş edip kepeğe neden olabilir. Bunların yanı sıra havaların soğuması ile genellikle kış aylarında cilt kurur. Cildin kuruması saç derisinde kepeklenmenin ve kaşımanın en büyük nedenidir.

Kepek Tedavisi İçin

Kepek nedeniyle saç dökülmesinden endişe ediyorsanız, kepek tedavisi yolunda bazı adımlar atmanız gerekir. Eğer hafif dereceli kepek sorununuz var ise kepek için özel formüle edilen şampuanlar kullanabilirsiniz. Bu şampuanlar saç derisindeki bakterileri ve ölü hücreleri temizlerken kuruluğu alır. Saç derinizde mantar gibi cilt hastalıkları varsa bunlar da kepeğe yol açabilir. Bu tip cilt sorunları için doktorunuzdan merhem isteyebilir ve kortizon kremler kullanabilirsiniz.

Saç Dökülmesinin Gerçek Nedenleri

Saç dökülmesi %95 oranında genetiktir ve babanızda veya büyükbabanızda saç dökülmesi varsa sizin de saçlarınızın dökülme olasılığı oldukça yüksektir. Bunun dışında, aşırı stres, kötü beslenme ve çevresel faktörlerin de saç dökülmesini artırdığı bilinen bir gerçektir. Saç dökülmesine neden olan hastalıklar arasında ise tiroit bozuklukları, hormonal değişiklikler ve bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar gösterilebilir.

Kepek Saç Döker Mi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kepek Nasıl Önlenir?

Kepek Nasıl Önlenir?

Kepek Kaşıntı Yapar mı?

Kepek Kaşıntı Yapar mı?

Kepek Yemek

Kepek Yemek

Kepeğe Çözüm Önerileri

Kepeğe Çözüm Önerileri

Popüler İçerikler

Stres Kepek Yapar mı?

Stres Kepek Yapar mı?

Editörün Seçtiği

Kepeğe Ne İyi Gelir?

Kepeğe Ne İyi Gelir?

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kepek Saç Döker mi?

Kepek Saç Döker mi?

Elma Sirkesi Kepek İçin Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Elma Sirkesi Kepek İçin Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kepek Nasıl Geçer?

Kepek Nasıl Geçer?

Saçta Kabuklu Kepek

Saçta Kabuklu Kepek

Kepekli Ekmek Kaç Kalori?

Kepekli Ekmek Kaç Kalori?