Kepek Neden Olur?
15 Mayıs 2024

Kepek Neden Olur?

Kepek Neden Olur, Saçta kepek oluşumu, cilt rahatsızlıklarının en çok karşılaşılan problemidir. Saçta kepek oluşumunda kepek problemi hastanenin cildiye bölümünde teşhisi ve tedavisi yapılmaktadır. Kepeğin Latince de Pityriasis capitistir olarak bilinmektedir. Bu durum aslında seboreik egzamanın inflamatuar olmayan hafif bir çeşidi olarak bilinmektedir. Normal olarak insan derisi kendisini yenilediğinden dolayı deri yüzeyinde bulunan ölü hücreler altta oluşmakta olan yeni hücreler tarafından atılmaktadır. Kepek oluşumu probleminde bu süreç aşırı hızlanmıştır ve çok sayıda hücre atılımı gerçekleşmediğinden dolayı, bu hücreler kümeler oluşturarak gözle görülebilir şekil alacaktır. Özellikle kepek problemi oluşumunda koyu renkli kıyafetler giyildiği vakit kepek daha belirgin hale gelir. Bunun yanı sıra saçta kaşıntı da meydana gelebilir. Birçok kişi kepek oluşumunun saçlı derilerinin kuru olmasına bağlamaktadır. Bu nedenden dolayı da saçlarını şampuanla yıkamayı bırakırlar ya da saçlarını şampuanla daha seyrek olarak yıkarlar. Çünkü şampuanla saçı yıkamanın saçları daha çok kurutacağını düşünmektedirler. Fakat bu durum hiç de doğru değildir. Kepek neden olur sorusuna kepek oluşumu sadece deri hücrelerinin döngüsü arttığı zaman gelişim gösterir denilebilir. Saçta kepeklenme oluşumunun derimizde normalde de olan pityrosporum ovale adı verilen bir mantarın miktarını aşırı arttırması sonucunda geliştiği düşünülür. Her ne kadar da çoğunlukla erkeklerde bu problem görülse de kepeğin bayanlarda görülme olasılığı da oldukça yüksek fakat kısa saça sahip olan erkeklerin bu durumdan kurtulması için çok daha az çaba sar etmeleri yeterli olur. Uzun olan saçlarda daha da fazla görülen ve beyaz tanelerinden dolayı rahatsız edici olan kepeğin elbette güzelliğinize verdiği zarar büyük olur. Bakımsız ve kötü saçlara sahip olduğunuz izlenimi bırakan kepekli saçlar bu hale gelmesinde elbette birden fazla nedeni olabilir.

Saçta kepek neden olur diyenlerdenseniz sizin için bu makalemizde saçta kepek oluşumunun nedenlerini bir araya getirdik. İlk olarak kepeğin saçlarınızın dibinde bulunan ölü derilerin kalkarak saçlarınıza bulaşması sebebiyle ortaya çıktığını bilmeniz gerekmektedir. Kimi zaman bunun bir hastalık olduğu sanılır fakat kepek problemi bir hastalık olmadığı gibi herhangi bir bulaşıcılığı da yoktur. Kepek oluşumunun bir ya da birden fazla neden olabilir fakat bu nedenler temelde başka rahatsızlıkların belirtisi olarak kepeğe dönüşmektedir. Yani saçlarınızda kepek problemi varsa eğer kendinize hasta muamelesi yapmanıza veya insanlardan uzak durmaya gerek yoktur. Günlük yaşantımızda kafamızı yıkadığınız zaman sadece saçlarda oluşan kiri ve pisi değil, aynı zamanda saç diplerimizde oluşan ölü deriyi de alırız ve atarız. Biz her ne kadar da bunu fark etmesek de saç dibindeki yeni derilere yer açtığımızdan dolayı üstteki ölü deri tabakası banyo esnasında akar gider. Fakat bazen ölü deri üretimi çok fazla olur ve dolayısıyla saç diplerinde birikme oluşturmaya başlar. İşte bu sebeplerden dolayı banyonun ardından bile hala saçlarınızda kepek kalabilir ve sürekli olarak ortaya çıkmaya devam eder.

Saçta kepek neden olur sorusuna birdeçeşitli olarak deride bulunan mantar ve deri hastalıklarının saçlardaki kepek oluşumunu arttırdığı söylenebilir. Özellikle de çeşitli egzama rahatsızlıkları ve malasezya mantarı adı verilen problemlerde maalesef saç diplerinde soyulmalar ve aşırı deri dökülmeleri görülür. Bu tip saç kepek oluşumunda kepek şampuanları işe yaramaz fakat sahip olunan bu cilt rahatsızlıklarına karşı cilt doktoruna görünmeniz de kepek sebebini ortadan kaldırmaya yarar. Bunun yanı sıra saçları çok az yıkamak ya da çok fazla yıkamak da kepeğin nedenleri arasında görülmektedir. Az yıkanan saçlar giderek daha fazla ölü deri biriktirir ve bundan dolayı da temizliği biraz sıklaştırmak gerekir.

Kepek Neden Olur Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kepekli Ekmek Kaç Kalori?

Kepekli Ekmek Kaç Kalori?

Kepek Şampuanı Önerileri

Kepek Şampuanı Önerileri

Kepekten Kurtulma Yolları

Kepekten Kurtulma Yolları

İlginizi Çekebilir

Kepek Neden Olur?

Kepek Neden Olur?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kepek Ekmeği Kaç Kalori?

Kepek Ekmeği Kaç Kalori?

Kepek Oluşumu ve Tedavisi

Kepek Oluşumu ve Tedavisi

Kepeğe Çözüm Önerileri

Kepeğe Çözüm Önerileri

Kepek Kaşıntı Yapar mı?

Kepek Kaşıntı Yapar mı?

Kepek Saç Döker mi?

Kepek Saç Döker mi?