Kepek İçin Sirke Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Kepek İçin Sirke Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kepek İçin Sirke, Kepek kafa derisinde pullanma, kaşıntı gibi belirtiler veren çoğu insanda görülen yaygın saç sorunlarından biridir. Kepek baş derisinde oluşmasının en önemli nedeni bakteriler ve mantarlar olduğu için bunlardan kurtulmanın yolu saçın pH seviyesini dengelemek gerekir. Saçın pH seviyesini yükseltmek için doğal çözüm olan sirkeyi kullanarak kurtulabilirsiniz. Saçın pH seviyesine ulaşmasını sağlayarak saçlara doğal parlaklık kazandırır ayrıca saç tellerinin diplerini güçlendirip dökülmesini önler. Sirke saçların yumuşamasını sağlar özellikle kıvırcık ve uzun saçların düğümlenmesini önler çabuk taranmasına yardımcı olur.

Sirke içerdiği doğal asitler sayesinde duş esnasında saç diplerinde kalan şampuan, saç kremi artıklarını olduğu gibi saç diplerinde ve kafa derisinde bulunan kepeklerin temizlenmesine yardımcı olur. Birçok kozmetik ürünlerinin kepeği arındıramadığı başarısız olduğu durumlarda saçları şampuan lamadan önce direk sirke ile saç diplerine masaj yapıldığında saç diplerinde ve kafa derisinde yapışık olan kepeklerden eser kalmayacaktır. Ardında doğal bir şampuanla saçlarınızı yıkayıp durulayın.

Kepek İçin Sirke nasıl kullanılır? 1 çay bardağı suyu bir çay bardağı suyu karıştırın. Bu karışımı duş almadan önce saç diplerinize dökerek şampuanlamış gibi saç diplerini ovalayın. Sirkeli su karışımı saç diplerinde 3-4 dakika bekletin. Daha sonra saçlarınızda sirkenin kokmaması için şampuanlayıp bol duru su ile durulayın. İsterseniz şampuan kullanmadan direk durulayıp çıkabilirsiniz fakat sonradan sirke kokusu olabilir. Saç diplerini ve kafa derinizdeki kepekten kurtulana kadar her gün bu sirkeli karışımla saçlarınızı yıkamaya devam edin. Bu kür sayesinde saç diplerini kepekten arınmış ve saçlarınız parlaklık kazanmış olacaktır. Saçlarınız uzun ise su miktarını ve su miktarını artırabilirsiniz. Çok kısa saçlarınız varsa bu ölçüyü yarı yarıya kullanın.

Yoğun kepek için sirke nasıl kullanılır? Küçük bir sprey şişesine veya bir kap içerisine 4 çorba kaşığı sirke 4 çorba kaşığı su ilave edip şişenin ağzını kapatıp iyice çalkalayın. Gözlerinize kaçmamasına dikkat ederek saç diplerine bu sirkeli suyu sıkıp parmak uçlarıyla saç diplerine masaj yapın ve 20 dakika bir bone yardımı ile saçlarınızın sıcak olmasını ve başta kalmasını sağlayın. Bu 20 dakikalık süre içerisinde saç diplerindeki gözenekler açılır, sirkeli su saç diplerine daha iyi nüfuz eder. Sonrasında saçlarınızı bol su ile durulayın, dilerseniz şampuanda kullanabilirsiniz. Yoğun kepek için sirke tedavisini hafta içinde 3-4 defa tekrarlayın. Bu sayede saç diplerinde kepeği oluşturan bakterilerin yok olmasını sağlar, kısa bir sürede saçlarınız kepekten kurtulmuş olur.

Kolay gelsin.

Kepek İçin Sirke Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kepek Şampuanı Önerileri

Kepek Şampuanı Önerileri

Kepeğe Çözüm Önerileri

Kepeğe Çözüm Önerileri

Kepekten Kurtulma Yolları

Kepekten Kurtulma Yolları

Popüler İçerikler

Stres Kepek Yapar mı?

Stres Kepek Yapar mı?

Editörün Seçtiği

Kepek Neden Olur?

Kepek Neden Olur?

Kepek Saç Döker mi?

Kepek Saç Döker mi?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kepeğe Karşı Önlemler

Kepeğe Karşı Önlemler

Zetion Kepek Şampuanı

Zetion Kepek Şampuanı

Kepek Nasıl Geçer?

Kepek Nasıl Geçer?

Kepek Önleyici Şampuan Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kepek Önleyici Şampuan Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Elma Sirkesi Kepek İçin Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Elma Sirkesi Kepek İçin Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?