Kepeğe Karşı Önlemler
15 Mayıs 2024

Kepeğe Karşı Önlemler

Kepeğe Karşı, Kepek, özellikle saçını az yıkayanlarda veya çok yıkayanlar kişilerde görülür. Saçını çok yıkayan kişiler de saç derisi az yağlanma olur, az yıkayan kişilerde ise çok yağlanır. Bu yağı dengede tutmak gerekir. Aksi taktirde saçlarınız kepeğe maruz kalır. Saçlarda kullanılan jöle, briyantin saç ürünü, saç spreyi benzeri olan ürünler saç derisinde kepek oluşumuna sebep olacaktır. Saç için kullanılmakta olan birçok ürün içerisinde kimyasal madde içerir ve bu maddeler saç derisinde gözenekleri kapatarak kepek oluşturur. Kuru bir cilde sahip olan kişilerde, kepek oluşma etkisi daha fazladır. Bu da kuruluk durumunda saç derisi de etkilenmektedir. Saç derisi adeta pullanarak dökülme gerçekleştirir. Sedef ve egzama hastalığı olan kişilerde bu durum daha çok belirir. Aşırı stresli hayat içerisinde olan kişilerde de kepek fazla görülür. Az su tüketen kişilerde daha fazla oluşum gösterir.

Kepeğe Karşı Bitkisel Çözüm Önerileri

Kepeğin neden meydana geldiğini sizlere yukarıda belirttik. Tabi kepek oluşumu sadece bunlarla sınırlı kalmamaktadır. Kepek oluşumu bunların haricinde başka nedenlerden dolayı da meydana gelir. Şimdi kepeğe karşı bitkisel çözüm önerilerinden bahsedelim.
  • Banyo esnasında hatta son saç durulanması yapıldığında elma sirkesiyle saçlara masaj uygulayarak son durulamayı yapın. Fakat elma sirkesi yaklaşık olarak saçta 5 dakika boyunca kalmalı.
  • Banyoya girmeden önce saçları ıslatın ve bir çay bardağı içerisine biraz sirke ilave ederek ve birazda limon suyu ekleyerek saçlarınıza 5 dakika kadar masaj uygulayın. Ardından saçınızı yıkayın.
  • Saçlarınız kuru haldeyken saç diplerinize tuzla masaj uygulayın. Daha sonra şampuanla yıkayarak durulamanız gerekir.
  • Saçlarınızı çok sık yıkamamalısınız. Haftada 2 kez yıkamak uygun olacaktır.
  • Saçlarınıza kimyasal ürünler kullanmaktan kaçınmalısınız. Jöle kullanımı, briyantin kullanımı, saç spreyi kullanımında kepek oluşumu devam eder.
  • Saçlarınızı taradığınız zaman, tarağı saç derinize fazla bastırmadan hatta mümkünse saç diplerine bile değdirmeden taramaya çalışın.
  • Saçlarınızı çok sıkı toplamamak gerekir. Saçlarınızın hava alması için ve serbest kaldığı sürece hava alacağını unutmamalısınız.
  • Kendinizi stresli durumlardan uzak tutun.
  • Sürekli su için. Günlük en az 2 litre su içmeye çalışmalısınız.
Kepeğe karşı kullanmış olduğun ve etkisini gördüğüm şampuan piyasada satılan kepeğe karşı etkili olan şampuanların ta kendisi. Kepeğe karşı olarak almış olduğum şampuanı haftada 2-3 kez saçlarımda kullandım. Anında kepeği gideriyor. Yapmanız gereken sadece banyoya girdiğiniz zaman ya da saçınızı yıkadığınız zaman kepeğe karşı şampuanla saçlarınızı şampuanlamak ve şampuanı yaklaşık olarak 5 dakika kadar bir saça bir müddet masaj yaparak saçınıza uygulamak olacaktır. Daha sonra durulama gerçekleşebilir. Bizzat kendim uyguladım ve oldukça memnun kaldım.

Kepeğe Karşı Evde Uygulama

Kepek probleminiz sizin için can sıkıcı mı? Eğer kepek probleminiz varsa evde bulunan 2 adet aspirini toz haline getirelim ve saçı yıkarken her seferinde kullandığınız şampuana ilave edelim. Hazırlanan karışımı saçınızda 5 dakika bekletin, daha sonra iyice durulayın ve normal şampuanla tekrar yıkayın. Bunun haricinde pul-pul olan kepek problemi kafanızı kaşındırıyorsa, çözümü saç derinize 2 yemek kaşığı kadar limonla masaj yapmak ve sonra normal suyla durulamak olacaktır. Daha sonra bir fincan su içerisine bir çay kaşığı limon suyunu ilave edin ve bununla saçlarınızı güzelce durulayın. Bu uygulamayı kepek yok olana kadar her gün yapmalısınız.

Kepeğe Karşı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kepek Şampuanı Önerileri

Kepek Şampuanı Önerileri

Saçta Kepek Neden Oluşur?

Saçta Kepek Neden Oluşur?

Kepek Saç Döker mi?

Kepek Saç Döker mi?

Editörün Seçtiği

İlginizi Çekebilir

Saçta Kabuklu Kepek

Saçta Kabuklu Kepek

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kepek Önleyici Şampuan Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kepek Önleyici Şampuan Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kepek Oluşumu ve Tedavisi

Kepek Oluşumu ve Tedavisi

Kepeğe Bitkisel Çözüm

Kepeğe Bitkisel Çözüm

Kepek Neden Olur?

Kepek Neden Olur?

Kepek İçin Sirke Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kepek İçin Sirke Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?