Kepeğe Bitkisel Çözüm
15 Mayıs 2024

Kepeğe Bitkisel Çözüm

Kepeğe bitkisel çözüm: Kepeğe karşı birçok kişi problem yaşamaktadır. Saç derisindeki kepeğin dışarıdan görünmesi kişide büyük sıkıntılara yol açmaktadır Oldukça basit bir saç derisi sorunu olarak bilinen kepek için evde kendi ellerinizle hazırlayabileceğiniz saç bakım maskelerini kullanarak çözüm bulmanız mümkündür. Kişide kepeğe neden olarak gösterilen unsurlar arasında yer alan beslenme alışkanlıkları, hava şartları, yanlış şampuan seçimleri ve cilt kurulukları kepeğe bitkisel çözümler bulunarak giderilebilmektedir. Kepeğe karşı bitkisel çözümler arasında birçok yöntem yer almaktadır.

Kepeğe bitkisel çözüm önerileri
  • Saçlarda kepeğe karşı limon çözümü: Limon suyu saçlarda sadece kepeğe karşı değil saç köklerinin güçlenmesinde de oldukça faydalı bir yöntemdir. Kişide var olan kırık ve cansız saçların doğal parlaklık kazanmasına fayda ağlamaktadır. Limon suyunu saç derisine uygulamak için öncelikle saçların temiz olması gerekmektedir. Saçlarınız henüz nemli iken saç derinize masaj yaparak hazırladığınız limon suyunu sürün. Yaklaşık yarım saat beklettikten sonra saçlarınızı yıkayıp iyice durulayın. Saçları iyi durulamak, limon suyunun saçlara uygulanma işlemi sonrasında oldukça önemlidir. Bunun sebebi saçlarınızda limon kalıntıları kalırsa güneşe çıktığınızda saç diplerinizde açılmalar yaşanmaması içindir. Limon suyu kişide saç derisini temizler, saçlarda bulunan fazla yağlanmayı önler ve saç köklerin güçlenmesini sağlar.
  • Kepeğe karşı aloe vera çözümü: Aloe vera kişide bulunan kuru saç derisini yumuşatır. Ayrıca saç diplerini güçlendirerek saç dökülmelerini engeller. Duşa girmeden önce saç derinize ve saç diplerinize aloe vera jeli ile iyice masaj yapın. Yaklaşık 10 dakika beklettikten sonra şampuanla iyice yıkayın. Bu işlemi saçlarınızda kepek azalana kadar sık aralıklarla tekrarlayabilirsiniz. Günlük saçlarınızı şampuanla yıkamak kuruluğa neden olabileceği için doğru şampuan seçimine dikkat etmelisiniz.
  • Saçlarda kepeğe karşı Hindistan cevizi yağı: Saç üzerindeki olumlu etkileri ile bilinen Hindistan cevizi yağı saç üzerinde birçok problemide yok etmektedir. Doğal yağların saç bakımında ne kadar önemli olduğu bilinmektedir. Saçlarda kepek oluşumlarına karşı en etkili doğal yağlardan biri de Hindistan cevizi yağıdır. Duşa girmeden önce saçlarınıza ve saç diplerine Hindistan cevizi yağı sürmeniz saçlarınızdaki kepeklerin yok olmasına fayda sağlayacaktır. Hindistan cevizi yağı saçlarda biraz bekletildikten sonra duşa girip saçlarınızı iyice arındırın. Düzenli bir şekilde kullanıldığı takdirde Hindistan cevizi yağı saçlarda kepek sorununa son vermektedir.
  • Kepeğe karşı mayonez çözümü: Mayonez saç bakımında içeriğinde bulundurduğu yumurta ve sirke nedeni ile saçlarda yumuşaklık sağlar. Saç derisinde de aynı yumuşaklığı sağladığı için saç derisindeki kuruluğu gidererek saç diplerindeki pullanmayı engellemektedir. Mayonezi öncelikle ıslattığınız saçlarınızın diplerine sürün ve 5-10 dakika bekletin. Süre dolduktan sonra şampuanla yıkayarak kurutun. Kısa zaman içerisinde saçınızda bulunan kepek probleminin yok olduğunu göreceksiniz.
  • Kepeğe karşı sirke: Sirkenin saç üzerindeki faydaları bilinmektedir. Sirke anti bakteriyel özelliği sayesinde saç derisinde ve saç diplerinde oluşan problemlere karşı ve saç derisinde var olan ölü derilerin temizlenmesine karşı etkili bir rol oynamaktadır. Ölü deriyi temizleyen sirke aynı zamanda saç derisinin hava almasına da fayda sağlamaktadır.
  • Kepek probleminin giderilmesi için çemen tohumu: Öncelikle çemen tohumlarını bir gece suda bekletip iyice şişmelerini sağlayın. Suda şişen çemen tohumlarını bir kaşık yardımıyla ezerek veya elinizle yoğurarak hamur kıvamına getirin. Sonra saç derisine masaj yaparak sürün. Saçlarda diplerden başlayarak saçların uçlarına doğru sürmeye başlayın. Saçların her kısmına sürüldükten sonra ve yaklaşık 5 dakika bekletin. Süre dolduktan sonra şampuan ile yıkayın. Belli bir süre sonrasında kepeğin azaldığını sizde fark edeceksiniz.
  • Kepeğe bitkisel çözüm pancar: Pancar suyu kepeğe karşı oldukça etkilidir. Özellikle beyaz pancar kepeğe karşı yapılan etkili ve olumlu sonuçlar veren bir tedavi yöntemidir. Öncelikle pancarı kökleri ile kaynatın. Kaynama sonucunda oluşan su ile her akşam saç derisine masaj yaparak saçlarda bulunan kepeği azaltabilirsiniz.

Kepeğe Bitkisel Çözüm Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kepekli Ekmek Kaç Kalori?

Kepekli Ekmek Kaç Kalori?

Kepek Saç Döker mi?

Kepek Saç Döker mi?

Kepek Yemek

Kepek Yemek

İlginizi Çekebilir

Kepek Nasıl Geçer?

Kepek Nasıl Geçer?

Zetion Kepek Şampuanı

Zetion Kepek Şampuanı

Saçta Kabuklu Kepek

Saçta Kabuklu Kepek

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çocuklarda Kepek Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Kepek Belirtileri ve Tedavisi

Kepek Şampuanı Önerileri

Kepek Şampuanı Önerileri

Kepeğe Bitkisel Çözüm

Kepeğe Bitkisel Çözüm

Kaşta Kepek Belirtileri ve Tedavisi

Kaşta Kepek Belirtileri ve Tedavisi

Kepek Çeşitleri Nelerdir?

Kepek Çeşitleri Nelerdir?