Kepek Nasıl Önlenir?
15 Mayıs 2024

Kepek Nasıl Önlenir?

Kepek Nasıl Önlenir, Saç derisinde kepek oluşumu saç derisinin dökülmesinden kaynaklanan bir sorundur. Saç bakım uygulamalarının düzenli olarak yapılmasıyla kepek probleminden kurtulmak mümkündür. Saçlardaki kepek problemini şampuanlarla, jel ve çeşitli şekillerle önlemek için alternatifler vardır. Ancak bu ürünler işe yaramayabilir Şampuan ve diğer kozmetik ürünler dışında kepekten kurtulmanın bazı değişik yöntemleri de vardır. İşte kepeği gidermek için bu basit ve pratik yöntemleri sizinle paylaşacağız.

Kepek Nasıl Oluşur

Günlük su ihtiyacının çok altında su içen kişilerde kepek problemi oluşabilir. Günde 2 litre su içmek saç derisinin de beslenmesine yardımcı olur. Stres ve endişe gibi rahatsızlıkları olanlarda saç dökülmesi problemi daha çok görülür. Egzama ve sedef gibi rahatsızlıkları olan kişilerde kepek oluşabilir. Kuru bir cilde sahip olan kişilerde kepek problemi daha sık görülmektedir. Saç derisinin kuru olmasından dolayı deri pullanıp dökülür. Saçlara şekil vermek için kullanılan jöle vb. Ürünler saç derisindeki gözenekleri kapatarak kepek oluşumuna yol açarlar. Saçlarını daha az yıkayan kişilerde de kepek oluşabilir. Saçlarını çok fazla yıkayan kişilerde de yine kepek oluşumu görülebilir.

Kepek Sorununu Giderecek Bitkisel Çözümler

Duşa girmeden önce saçlarınız kuru durumdayken tuz ile saç diplerinize masaj yapın ve sonra saçlarınızı şampuanla temizleyin. Saç diplerine Hindistan cevizi yağı ile masaj yapmak kepeklerin azalmasına yardımcı olacaktır. Hindistan cevizi yağı ile masaj yaptıktan sonra 20 dakika bekleyin ve saçlarınızı durulayın. Suyun içinde 5 dal kekiği kaynatın ve ılıtın, Ilıyan karışımı saçlarınıza sürüp 15 dakika bekleyin ve şampuanla yıkayıp temizleyin. 1 tatlı kaşığı sirkeye yarım tatlı kaşığı limon suyunu karıştırıp saçlarınızı duruladığınız suyun içine bu karışımı eklerseniz kepek problemine iyi gelecektir. Elma sirkesi ve suyu eşit miktarda karıştırıp sonra saç diplerine bu karışımla masaj yapın. Bir süre bekledikten sonra saçlarınızı temizleyebilirsiniz.

Saçınızda kepek varsa şunları yaparak bu sorundan kurtulmak mümkün;
  • Saçlarınızı sıkça yıkamayın. Haftada 2 defa yıkamak yeterli olacaktır. Bu sayı en fazla 3 olabilir.
  • Saçlarınıza kimyasal ürünler kullanmamaya özen gösterin. Sprey gibi ürünler kepeği artırır.
  • Tarama sırasında saç diplerine tarağı fazla temas ettirmeyin. Özellikle de sivri dişli taraklar saç derisindeki deriyi kaldıracağından kepeğe sebep olur.
  • Saçlarınızı sıkı şekilde toplamayın. Saç derinizin hava almasına engel olmayın. Bunun için saçlarınızı bir süre bağlamayın rahat bırakın.
  • Stresli ortamlardan uzak durun. Sinir ve strese bağlı şekilde gelişen hastalıklardan kaçının bu kepek oluşumunu sonlandırır.
  • Su içmeyi ihmal etmeyin. Az su tüketilmesi kepeği daha çok artırır. Günlük 8 bardak su içmeniz yeterlidir.

Kepek Nasıl Önlenir Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kepeğe Ne İyi Gelir?

Kepeğe Ne İyi Gelir?

Kepek Çeşitleri Nelerdir?

Kepek Çeşitleri Nelerdir?

Zetion Kepek Şampuanı

Zetion Kepek Şampuanı

Editörün Seçtiği

Kepek Neden Olur?

Kepek Neden Olur?

İlginizi Çekebilir

Kepek Yemek

Kepek Yemek

Kepek Nasıl Önlenir?

Kepek Nasıl Önlenir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kepek İçin Sirke Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kepek İçin Sirke Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kaşta Kepek Belirtileri ve Tedavisi

Kaşta Kepek Belirtileri ve Tedavisi

Kepekli Ekmek Kaç Kalori?

Kepekli Ekmek Kaç Kalori?

Kepek Diyeti Nasıl Yapılır?

Kepek Diyeti Nasıl Yapılır?

Stres Kepek Yapar mı?

Stres Kepek Yapar mı?